Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Файли » Нова українська школа (НУШ) » НУШ Українська мова 1 клас - Розробки уроків 2 семестр

Урок 4. Звук [ж], позначення його буквою «же». Читання складів, слів з вивченими буквами. Опрацювання тексту «Журавель і Жоржина»
11.12.2019, 20:58

Урок 4. Звук [ж], позначення його буквою «же». Читання складів, слів з вивченими буквами. Опрацювання тексту «Журавель і Жоржина»
Букварний період (читання)

Мета. Навчальна: навчити артикулювати звук [ж]; вчити виділяти під час читання важливі за змістом слова, ставити запитання до окремих речень; виробляти орфоепічні навички. Розвивальна: розвивати фонематичний слух, пам'ять. Виховна: виховувати любов до природи.

Засоби навчання. Цеглинки LEGO, зображення журавля та жоржини.

Інтеграція. Соціальна, природнича галузі.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

I. Вступна частина.

Організація класу.

II. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

— Прочитайте слова (на екрані чи надруковані на дошці):

. абка

кри . ина

ву .

. овтий

пру . ина

ні .

. ито

дов . ина

стри .

Діти доходять до висновку, що потрібно вивчити ще одну літеру.

2. Оголошення теми та завдань уроку.

3. Виділення слів зі звуком [ж] з вірша О. Кононенка.

Журавель шукає броду —     

Жабенятко — скік у воду.

Жук до жаби: — Жу-жу-жу!     

Журавлеві розкажу. (Анатолій Камінчук)

Джерело: https://web.archive.org/save/http://abetka.ukrlife.org/ab_kamm.htm

4. Дослідження мовних явищ (вимови звука [ж]).

Після вимовляння звука діти досліджують, що звук [ж] — твердий приголосний.

5. Самостійний добір учнями слів з новим звуком. Виділення злиття з ним.

6. Чистомовки.

Жа-жа-жа — ми побачили вужа.

Жу-жу-жу — в коси стрічки зав'яжу.

Жи-жи-жи — мені допоможи.

Жі-жі-жі — дуже гострі ножі.

7. Заучування скоромовки зі слів учителя.

Біжать стежини поміж ожини.

І вже у Жені ожини жменя. (Грицько Бойко)

Джерело: https://web.archive.org/save/http://posnayko.com.ua/ru/reader/knizhnaya-polka/zagadki-schitalki-chistogovorki-skorogovorki/skorogovorki-442.html

8. Ознайомлення з буквою «же».

Демонстрування картки з великою й малою літерами, аналіз будови, викладення букви за допомогою конструктора. Учитель показує місце букви в касі букв.

Хвилинка фантазії.

Я узяв нитки червоні       

Вмить з'явилась на долоні

І зв'язав дві букви К.         

Буква, схожа на жука. (Ігор Січовик)

Джерело: https://web.archive.org/web/20190115081920/https://vseosvita.ua/library/zbirka-zavdan-na-uroki-navcanna-gramoti-pid-cas-vivcenna-zvukiv-i-bukv-azbuka-89314.html

9. Релаксаційна вправа.

— Уявіть, що ви — жучки. Вони літають над квітами. Сідають то на одну квітку, то на іншу. Ось настала ніч. Жучок сів у закриті пелюстки, склав крильця і заснув. Настав ранок. Жучок прокинувся і до справи взявся.

10. Робота за підручником (с. 8-9).

·    Відгадування загадки.

Яскраві пелюстки

І запах пречудовий.

Нам хочеться усім

Побачити їх знову. (Квіти)

Джерело: https://web.archive. org/save/http://megaznaika.com.ua/zagadku/zahadky-pro-kvity/

— І справді, квіти супроводжують нас протягом усього життя: зустрічають при народженні, радують на весіллях, іменинах, святкуваннях...

— Які квіти любите ви? Розгляньте квіти, зображені в підручнику. Яким одним словом ви можете назвати жоржину і жасмин? (Рослини) Які квіти ви знаєте? Коли дарують квіти?

·    Викладання з LEGO-цеглинок звукової моделі назв квіток (на вибір).

Промовляння ланцюжків звуків.

·    Диференційоване читання. Вправа «Прочитай швидко».

·    Гра «Склади слова».

Учні складають слова з поданих складів: журавель, жоржина, жорна, Женя.

Читають словосполучення: ти біжиш, ти дружиш, ти кажеш, ти можеш.

·    Гра «Утвори слово з пропущених букв».

Утворюють слово ожина. Ділять його на склади, називають ланцюжок звуків, складають речення з утвореним словом.

·    Читання рукописного речення.

·    «Читання для себе».

Учні читають чистомовку, чітко вимовляючи звук [ж].

·    Словникова робота.

Робота в парах. Складають прислів'я за стрілками-підказками: З книгами жити — з добром дружити. Коментують, як розуміють зміст прислів'я.

·    Робота над текстом «Журавель і Жоржина».

Спочатку текст читає вчитель, відтак — учні. Можна запропонувати «читати з позначками» («Це я знав раніше» — В. «Це нове для мене» — Н. «Це мені цікаво» — ?»).

·    Релаксаційна вправа.

— Діти, зобразіть журавля, який стоїть на одній нозі. Потім змініть положення.

Учитель промовляє:

— Журавлику, що тобі сниться? (Діти відповідають.)

— Прокидайся. Пора ходити і жаб ловити. (Діти ходять на місці.)

— Журавлику, покажи дорогу додому. (Діти тупають правою ногою, потім лівою, знову правою, знову лівою, махають руками.)

·    Виконання завдання за вибором.

Вправа «Асоціативний кущ». Діти працюють у групах. Складають вибраний асоціативний кущ.

·    Читання тексту в особах.

ІІІ. Заключна частина.

1. Робота над віршем.

Жив жучок між бур'янами.

Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив —

Жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: — Попався! —

Жук завмер, бо ж налякався.

Ганна Чубач

Джерело: https://web. archive. org/save/http://abetka. ukrlife. org/usmishki. html

Учні викладають стільки цеглинок скільки слів із літерою «ша» почули.

2. Рефлексія. Вправа «Продовж речення».

— Сьогодні на уроці ми дізналися про ... Ці знання мені будуть потрібні для ... На уроці я працював (працювала) ...

Категорія: НУШ Українська мова 1 клас - Розробки уроків 2 семестр | Додав: uthitel
Переглядів: 497 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: