Урок 7. Звук [г], позначення його буквою «ге». Читання слів, речень, тексту «Розмова птахів». Робота з дитячою книгою. Скоромовки для малят від Лесі Вознюк
Букварний період (читання)
Мета. Навчальна: навчити артикулювати звук [г]; вчити виділяти під час читання важливі за змістом слова, ставити запитання до окремих речень; формувати орфоепічні навички. Розвивальна: розвивати фонематичний слух, пам'ять. Виховна: виховувати любов до природи.
Засоби навчання. Цеглинки LEGO, зображення грака та снігура, різнокольорові мішечки, наповнені горіхами, квасолею, горохом, https://mala.storinka.оrg/скоромовки-для-малят-від-лесі-вознюк.html.
Інтеграція. Соціальна, природнича галузі.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
I. Вступна частина.
1. Організація класу.
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель демонструє зображення: глобус, журавель, ромашка, голуб, жолудь, груша.
— Подивіться уважно на малюнки. Які слова ми можемо написати, а які — ні? Чому?
Діти доходять висновку, що не всі слова ми можемо записати, тому нам потрібно вивчити ще одну літеру.
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3. Виділення слів зі звуком [г] з вірша.
— Гиля, гиля, гусенята,
До водички, до ставка.
Гусенятам любо гратись
Біля татка гусака.
Я і сам би з ними грався,
Щоб гусак так не кусався.
Грицько Бойко
Джерело: https://web.archive.org/save/http://brickbearjack.blogspot.com/2016/11/1.html
4. Дослідження мовних явищ (вимови звука [г]).
Після вимовляння звука діти визначають, що звук [г] — твердий приголосний.
5. Самостійний добір учнями слів з новим звуком. Виділення злиття з ним.
6. Чистомовки.
Гур-гур-гур — на горобині сидить снігур.
ом- ом- ом — сніг лежить ще кругом.
7. Заучування скоромовки зі слів учителя.
— Гуси, гуси, гусенята!
Гусенят багато в Гната.
— Гей, гилля! — їм Гнат гука,
Відганяє гусака.
Джерело: https://web.archive.org/web/20190114120451/http://www.lvivpost.net/suspilstvo/n/22643
8. Ознайомлення з буквою «ге».
Демонстрування картки з великою й малою літерами, аналіз будови, викладання букви за допомогою конструктора. Учитель показує місце букви в касі букв.
Хвилинка фантазії.
Зарядку букви-малюки
Робили після сну.
Т підняла аж дві руки
А Г — лише одну.
Ігор Січовик
Джерело: https://web.archive.org/web/20190114120637/http://soroka-vorona.info/virshi/virshi-pro-bukvy/940-.html
9. Релаксаційна вправа.
— Уявіть, що ви — білочки. Вони стрибають з гілки на гілку. Ось знайшли горішок. І почали кидати одні одним. Пора вже і поснідати. Білочки розлузали горішки і з'їли.
10. Робота за підручником (с. 12-13).
· Відгадування загадки.
У лісі вродився, по руках котився, на зубах опинився. (Горіх)
— Роздивіться плоди, зображені в підручнику. Яким одним словом ви можете назвати горіх і грушу? (Плоди.) Які плоди ви знаєте? Яку користь приносять фрукти нашому організму?
· Промовляння ланцюжків звуків.
· Викладання з LEGO-цеглинок звукової моделі назв плодів (на вибір).
· Вправа «Прочитай швидко».
· Гра «Склади слова»: гілка, огірок, ягідка.
· Гра «Що означає слово?»
Гривна — жіноча прикраса.
Гривня — грошова купюра.
· Гра «Утвори пари»: Огірок — гарбуз. Грак — голуб. Горнятко — глечик.
11. Робота над текстом «Розмова птахів».
· Первинне читання тексту вчителем.
— Які птахи спілкувалися?
· Читання учнями. «Читання з позначками».
Читання супроводжується позначками: «Це я знав раніше» — В. «Це нове для мене» — Н. «Це мені цікаво» —?
· Робота зі словами.
— Подякуйте шпакові за те, що він повернувся на рідну землю.
· Використання стратегії «Ромашка Блума».
Просте запитання. Між ким відбувалася розмова?
Уточнююче запитання. Я можу помилитися, але, здається, снігур дуже любив калину?
Пояснююче запитання. Чому снігур готувався відлітати, а шпак — прилітати?
Творче запитання. Щоб ми змогли впізнати птахів, то намалюйте снігура та шпака словесно?
Оціночне запитання. Чи чемно вони розмовляли?
Практичне запитання. Де і коли ми можемо побачити цих птахів?
Ш. Робота з дитячою книгою. Скоромовки.
«Скоромовки для малят від Лесі Вознюк»
Мала Алла кашу мала.
Алла Аню частувала,
Але Аня не хотіла, —
Ананаси Аня їла.
Еге-ге та еге-ги
Понесеться навкруги.
Невеличкі електрички
Привітались, як сестрички.
Ґедзик ґвалт гукає ґаву,
Кличе ґаву на галяву.
Ґава виглянула з ґанку,
Гука ґедзя на гулянку.
Будували дім бобри,
Замість дому — дві діри.
Видра вдерлася у дім,
Буде жити видра в нім.
Бджілка з джмеликом дзижчать,
Дитинчат дзижчати вчать.
Дзи-дзи-дзи та джи-джи-джи
Як бджола, — і ти скажи.
Йшов журавлик на лужок,
Вбрався в жовтий кожушок.
Кажуть бджілка і жучок:
— Дуже гарний кожушок.
Джерело: https://mala.storinka.org/скоромовки-для-малят-від-лесі-вознюк.html
IV. Заключна частина.
1. Гра «Що в мішечку?»
Діти по колу передають різнокольорові мішечки, наповнені горіхами, квасолею, горохом. Коли мішечки повернуться до вчителя, діти повинні назвати, які плоди містяться в кожному мішечку.
2. Рефлексія. Вправа «Міцний горішок».
— Хто сьогодні на уроці зумів скуштувати горішка?
Ø Сьогодні на уроці я дізнався про ...
Ø Ці знання мені будуть потрібні для ...
Ø На уроці я працював (працювала) ...
|