Головна » Файли » Презентації для середньої та старшої школи » Презентації до уроків фізики |
[ Викачати з сервера (3.00 Mb) ] | 08.03.2018, 22:27 |
Урок-гра «Електрика в нашому житті»
Тема: Електричний струм. 1 Мета: узагальнення та систематизація знань з теми «Електричний струм», пропагування наукових знань; створення позитивної мотивації до вивчення фізики як науки. Очікувані результати: учні повинні вміти відтворювати систему знань з теми «Електричний струм» та застосовувати їх під час аналізу різних фізичних явищ та розв’язування задач різного типу. Тип уроку: узагальнення та систематизації знань. Наочність і обладнання: підручник, мультимедійне обладнання, комп’ютерна презентація, ноутбук (планшет або смартфон), підключений до мережі Інтернет — для кожної групи учнів; джерело струму, амперметр, вольтметр, гальванометр, ватметр, електрометр, реостат, ключ, лампа на підставці, секундомір, з’єднувальні проводи; картки для конкурсів «Розсипані слова», «Естафета», тесту «Так — Ні», емблеми різнокольорових капелюшків для рефлексії «Капелюшки, що думають». Форма проведення: урок-гра.
Хід уроку
Талант виграє ігри, а командна робота — чемпіонати. 2 М. Джордан І. Організаційний етап Методична порада для вчителя щодо організація гри 1. Урок-гра проводиться після вивчення розділу «Електричний струм». Клас заздалегідь об’єднується у команди по п’ять-шість учасників (не більше п’яти команд); кожна команда обирає капітана, назву, девіз. Під час уроку учні розміщуються у кабінеті групами. 2. За один-два тижні до проведення уроку-гри капітан команди отримує перелік конкурсів із короткою анотацією. 3. Учням отримують домашнє завдання: 1) підготувати цікаві факти про використання електрики; 2) ознайомитися з правилами надання першої медичної допомоги постраждалому від ураження струмом; 3) підготувати фрістайл «Її величність — електрична лампа» (домашня заготовка). 4. У розробці уроку запропоновано вісім конкурсів. Для проведення уроку учитель може використати п’ять-шість за власним вибором, а може провести як позакласний захід з фізики, використавши всі конкурси.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності Учитель повідомляє, що на уроці учні будуть працювати в командах, а потім читає їм уривок із учнівського твору, який розміщено на сайті http://wkola.at.ua Тема. Які переваги командної роботи порівняно з працею окремо взятого індивіда? Ні для кого не є секретом, що більшості з нас у дорослому віці доводиться працювати, щоб заробляти собі на життя. Дехто вважає, що для співробітників важливо вміти працювати з іншими людьми, функціонуючи як частина команди, в той час як на думку інших, набагато важливішим є вміння працювати самостійно. На мій погляд, особлива роль у наші дні відводиться вмінню працювати в групі. Це сприяє якісному виконанню роботи та допомагає легше вписатися в сучасні умови життя. Перш за все, працюючи в групі, Ви зможете більш якісно виконувати свою роботу. Як каже народна мудрість, «одна голова — добре, а дві — краще». Якщо у вас є команда людей, що працюють разом для досягнення єдиної мети, результат буде кращим. Немає двох людей, що думали б однаково, тому якщо у вас є група людей, що працює разом, то з великою ймовірністю може з'явитися ідея або рішення проблеми, про яке інші не здогадувалися. Крім того, для людей сьогодні є необхідною можливість працювати в групі. Сучасне робоче середовище відрізняється від того, як це було в минулому. Бізнес сьогодні носить глобальний характер, для одного працівника майже неможливо покрити всі завдання, які повинні бути виконані. Ось чому так необхідно бути в змозі працювати в групі. У минулому, проявивши ініціативу й роблячи все на свій розсуд Ви, як правило, домагалися успіху, але в сучасну епоху бізнес вимагає групових зусиль. Підводячи підсумок, є випадки, коли люди можуть краще справитися із завданням самотужки, однак сучасні умови життя вимагають функціонування підприємства, як єдиної команди, машини або добре злагодженого механізму. Тому навички роботи в команді набувають особливого значення в наші дні.
IІІ. Узагальнення та систематизація знань 1. Конкурс-розминка «Розсипані слова» Команди отримують конверт з картками, на яких написано назви фізичних величин, їхніх одиниць, прізвища вчених, назви фізичних приладів. Необхідно розсортувати картки за категоріями: фізичні величини, одиниці фізичних величин, вчені-фізики, фізичні прилади. Оцінюється швидкість та правильність виконання завдання. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Команда, яка впоралась з завданням першою, заробляє 3 бали додатково. Відповідь 3
2. Конкурс капітанів команд Учитель читає 12 тверджень одночасно для всіх гравців. Капітани мають погодитись або не погодитись зі змістом твердження, піднявши картку певного кольору: «так» — червону, «ні» — синю. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Інтерактивний тест «Так — Ні» 1. Електричний струм — напрямлений рух заряджених частинок. (ТАК.) 2. Одиниця сили струму в СІ — ампер. (ТАК.) 3. За напрям електричного струму в провіднику приймають напрям руху від’ємно заряджених частинок. (НІ.) 4. Силу струму в колі вимірюють паралельно підключеним до споживача електрики амперметром. (НІ.) 5. 1 кОм = 1000 Ом. (ТАК.) 6. Формула для визначення потужності електричного струму . (ТАК.) 7. Одиниця потужності в СІ — 1 МВт. (НІ.) 8. Прилад для прямого вимірювання роботи електричного струму — електролічильник. (ТАК.) 9. Математичний вираз закону Ома для ділянки кола: . (НІ.) 10. 1 мА = 0,01 А. (НІ.) 11. Сила струму при послідовному з’єднанні однакова в усіх споживачах струму. (ТАК.) 12. У разі збільшення довжини провідника його опір зменшується. (НІ.)
3. Конкурс «Люди науки» Командний конкурс Учитель читає відомості з життя видатних вчених-фізиків (для кожної команди інформація про одного вченого). В цей час на екрані демонструються фото цих учених. 4 Команди мають назвати ім’я вченого й номер, під яким розташовано його портрет. Правильна відповідь — 4 бали. Факти з життя видатних вчених-фізиків 1. У 1785 році відкрив один із найважливіших законів електрики, використовуючи для цього крутильні терези. У 1736–1806 роках — інженер і фізик, засновник електростатики. (Відповідь: Шарль Кулон, фото № 2.) 2. Став академіком у 39 років за дослідження в галузі математики й хімії. В 1820 році відкрив закон взаємодії двох паралельних провідників зі струмами. Встановив, що струми одного напряму притягуються, а провідники зі струмами протилежного напрямку відштовхуються. Був відомий своєю неуважністю. Якось він із зосередженим виглядом варив у воді свій годинник 3 хвилини, тримаючи в руці яйце (Відповідь: Андре Марі Ампер, фото № 1.) 3. У 1827 році довів, що сила струму збільшується зі збільшенням довжини провідника і зменшується зі зменшенням площі його поперечного перерізу (Відповідь: Георг Ом, фото № 5.) 4. У 1823–1826 роках брав участь у навколосвітніх експедиціях на посаді фізика. Методом його досліджень був енергетичний підхід до електричних явищ. У1842 році встановив закон теплової дії електричного струму. (Відповідь: Еміль Християнович Ленц, фото № 4.) 5. Був лицарем Почесного Легіону, отримав звання сенатора і графа. Виступи цього академіка полюбляв слухати Наполеон. Винайшов електричну батарею (Відповідь: Алессандро Вольта, фото № 3.)
4. Конкурс «Фізики і лірики» Учитель пропонує членам команд розділитися на «фізиків» (три особи) і «ліриків» (дві-три особи). Завдання для «фізиків» 5 Є таке обладнання: джерело струму, амперметр, вольтметр, гальванометр, ватметр, електрометр, реостат, ключ, лампа на підставці, секундомір, з’єднувальні проводи. Слід: - вибрати обладнання, необхідно для проведення досліду з визначення роботи струму, що тече через електричну лампу протягом однієї хвилини; - провести експеримент; - розрахувати вартість спожитої лампою електроенергії. (Тариф: 1кВт∙год — 0,75 к.) Ця частина конкурсу оцінюється в 15 балів. Завдання для «ліриків» 6 Написати сенкан на тему «Електричний струм». Учитель пояснює правила написання сенкану та демонструє на екрані схему його написання. Ця частина конкурсу оцінюється в 10 балів.
Командний конкурс Команди отримують картки з назвами фізичних законів або формулами та конверт, у якому містяться смужки паперу з написаними на них формулами або математичними виразами законів. 7 Перший учень дістає смужку з конверту та наклеює її у відповідну клітинку картки, узгодивши назву закону (або формулу) і його математичний вираз. Передає картку та конверт наступному учаснику. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Команда, яка швидше закінчить виконання завдання, додатково отримує 3 бали. Відповідь: 8
6. Конкурс «Капелюшки, що думають» Командний конкурс Учні розглядають зображені побутові електронагрівальні прилади (число приладів — за кількістю команд). 9 Жеребкуванням вибирають певний прилад і, «одягнувши» капелюшок певного кольору (кожен учень одягає один капелюх), експромтом, одним-двома реченнями, розповідають про прилад. Білий капелюшок — статистика. Фізичні основи роботи приладу. Жовтий капелюшок — позитив. Яка користь приладу? Що він привніс у побутове життя людини? Зелений капелюшок — творчість. Поетичний, компліментарний опис приладу. Чорний капелюшок — негатив. У чому небезпека використання приладу? Синій капелюшок — життєвий урок. Які правила безпечного користування приладом? Конкурс оцінюється в 20 балів.
7. Конкурс «Дай пораду» Для участі у конкурсі запрошуються два учасники команди. Вони мають провести інтернет-дослідження ринку побутової електротехніки, яку пропонують інтернет-магазини, і порекомендувати родині (дати відповідь, структуровану за методом «Прес»), який пилосос краще придбати (фірма-виробник, технічні характеристики тощо). Родина мешкає у трикімнатній квартирі площею 45 м2. Відомо, що в квартирі паркетне покриття підлоги, на підлозі лежать килими, в кімнатах багато м’яких меблів. Є домашній улюбленець — персидський кіт. Тривалість дослідження три–п’ять хвилин. Конкурс оцінюється в 15 балів.
8. Конкурс «Цікаві факти» У цей час інші члени команди беруть участь у конкурсі «Цікаві факти». Представники різних команд по черзі наводять цікаві факти про застосування електрики (домашні заготовки). Наприклад: 1) Першу праску з електричним нагрівачем виготовив у 1882 році американець Генрі Сілі. 2) У 1929 році стає доступною для широкого кола споживачів перша «суха» електробритва Якоба Шика, винайдена ним у 1926 році. 3) Перший електричний ліфт фірми «Отіс» був змонтований в одному з нью-йоркських хмарочосів у 1889 році. Він піднімався на висоту 22 метри за 11 с. 4) Перший у світі ескалатор, спроектований бізнесменом із Нью-Йорка Джессі Рено, з’явився у 1894 році в Коні-Айленді (Нью-Йорк) як атракціон для туристів. 5) У 1912 р. компанія «Каділак» стала піонером у використанні єдиної електричної системи автомобіля, що включала стартер, запалювання й освітлення. Якщо факти вичерпано, команда припиняє участь у змаганні. Переможе та команда, яка наведе факт останньою; вона додатково отримує 5 балів.
9. Конкурс «Її величність — електрична лампа!» Учасники кожної команди показують домашнє завдання про «еволюцію» електричної лампи від дня її відкриття до нашого часу. 11 Це може бути ігрова сценка, декламація написаного вірша, виконання пісні, комп’ютерна анімація, мультфільм, презентація тощо. На розповідь відводиться до 3 хвилин. Конкурс оцінюється в 25 балів.
V. Підбиття підсумків уроку Підраховуються бали команд, визначаються переможці. 12 Учитель підбиває підсумок уроку, оцінює діяльність учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання Завдання учням 13, 14 Учитель демонструє кілька фото з серії фотографій фотопроекту «Потемнілі міста» французького фотографа Тьєррі Коен. Із 2010 року Коен активно взявся за фотопроект, в якому зображуються великі міста, і те, як вони будуть виглядати, якщо вимкнути електрику. Цікаво, що на фото Коена всі географічні дані дотримані дуже правильно і розташування зірок точно відповідає реальності. Щоб зняти зоряне небо будь-якого великого міста, фотограф вирушає в пустелю або інше неосвітлене місце, де розташовується потрібний йому фрагмент. Учитель пропонує учням написати есе (вільний стиль: оповідання, казка, твір-роздум тощо) на тему «Якби електричний струм узяв відпустку…». Як епіграф радить взяти слова української письменниці Ірини Вільде (псевдонім Дарини Дмитрівни Полотнюк-Макогон): «Як би ми не зітхали до зірок, однак електричної лампочки не покидаємо».
| |
Переглядів: 647 | Завантажень: 204 | |
Всього коментарів: 0 | |