Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЗЕРНИНА - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІМета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; опрацювати його вірш „Зернина“; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити виділяти у вірші головну думку, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв'язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати шанобливе ставлення до хліба. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Художник малює худобу і хату, За це він отрима хвалу і зарплату. 2. Артикуляційна вправа „Коник“ Я на конику скачу: — Цок-цок-цок! Хочеш, тебе підвезу? — Цок-цок-цок! З вітерцем мій коник мчиться: — Цок-цок-цок! Дзвінко стукають копитця: — Цок-цок-цок! В'ється коникова грива: — Цок-цок-цок! Ой, який же я щасливий! — Цок-цок-цок! (Присмоктати язик до піднебіння, клацати язиком. Клацати повільно, сильно, тягнучи під'язичну вуздечку. Виконати 10-15 разів.) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Гра „У художньому музеї“ Учні презентують свої малюнки, виразно зачитують проілюстровані рядки. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Відгадайте загадку. • З поля зжинають, У млині перетирають, В печі гублять, Клянуться, що люблять. (Хліб) — А початок хліба — маленька зернинка. Зернятко нагадує дитину в сповитку, немовлятко. Це іскринка життя, джерельце життя у згорточку. — Сьогодні ми ознайомимося з віршем Дмитра Павличка „Зернина“. V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Виразне читання вірша вчителем (с. 59) — Про що йдеться у вірші? — Що ви уявляли, слухаючи його? 2. Словникова робота Читання колонок слів „буксиром“ у парах
Решето — господарська річ у вигляді дерев'яного обода з натягнутою з одного боку сіткою для просіювання чого-небудь. 3. Фізкультхвилинка 4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша — У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш? — Які слова виділите голосом під час читання? 5. Виразне читання вірша учнями 6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання — Що сховано у пшеничній зернині? — Що автор говорить про колоски? — Що з них виростає? — Якими словами автор підкреслює нескінченність життя? — Які почуття автора передають слова „...і все те, що є і що буде опісля, в зернині було і з зернини зроста“? 7. Гра „Добери риму“ Ка ок — ... (колосок). Зерна — ... (земна). Зерен — ... (зелен). Мішки — ... (колоски). Пісня — .... (опісля). Моста — ... (зроста). 8. Робота за ілюстрацією — Розгляньте ілюстрацію до вірша. — Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав? — Який настрій вони створюють? Як передають характер твору? — Які рядки твору проілюстрував художник? — Які відчуття викликає ілюстрація? 9. Цікаво знати! Учені-археологи стверджують, що першою хлібною рослиною слід уважати не сучасні злаки — жито та пшеницю, а дуб. Так при розкопках трипільських поселень (найдавнішої цивілізації на території сучасної України) знайшли висушені і розтерті в борошно плоди дуба, з яких пекли хліб понад 7 тисяч років тому. Минуло багато тисячоліть з того часу, як люди почали культивувати сучасні злаки. У глибині тисячоліть загубився той день, коли людина вперше розтерла зерно, змішала його з водою і на розпеченому камені вперше спекла хліб. Коли це було? На це запитання відповісти складно. Людська пам'ять не зберегла ні дня, ні року, коли сталася ця знаменна подія... VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Який твір вивчали на сьогоднішньому уроці? — Хто автор цього твору? — Яка тема вірша? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виразно читати вірш (с. 59). | |||||||||
Переглядів: 315 | |
Всього коментарів: 0 | |