Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
ЛІРИЧНІ ТВОРИ-РОЗДУМИ. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ПЛЕСО - Лірика - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІМета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Дмитра Павличка, з ліричними творами-роздумами; вчити визначати головну думку твору, стан ліричного героя; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв'язне мовлення учнів, образну уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий матеріал до уроку на с. 30) ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Звучить пісня „Два кольори“ (муз. Олександра Білаша, сл. Дмитра Павличка). — Чи сподобалася вам пісня? — Які почуття вона у вас викликала? — Композитор Олександр Білаш написав музику до геніальних поетичних рядків українського поета Дмитра Павличка. З його творчістю ми сьогодні й ознайомимося. ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Біографічна довідка — Народився поет 28 вересня 1929 р. у с. Стопчатово на Івано-Франківщині у багатодітній родині, „коли копати картоплю мати з батьком йшли“ — „тверда земля Дмитрові була за ліжко, шорсткий киптар — за пелюшки“. Доля судилася поетові така, як і всім українцям, та ще бідакам: нужда, тяжка праця, бідненька освіта — такий шлях і слався сину лісоруба. Кпини та знущання за рідну мову, за босі ноги... Початкову освіту поет розпочав здобувати у польській школі в Яблуневому, де „за мову мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати...“. Вересень 1939 р. приніс зміни...— школа рідною мовою (Коломийська гімназія, де опанував німецьку мову та латинь), десятирічка у Яблуневі, українські книжки. Про це молодий поет захоплено пише у вірші „1939 рік“. Забуяв поетичний талант, народилися перші вірші, а далі й книжки. 1964 р. Дмитро Павличко з родиною переїхав до Києва й очолив сценарну майстерню кіностудії ім. О. Довженка. За його сценаріями поставлені фільми „Сон“ (1965 р.) — у співавторстві з В. Денисенком та „Захар Беркут“. 1997 р. поета нагороджено орденом „За заслуги“ III ст., а 1999 р.— орденом князя Ярослава Мудрого V ст. Павличко був Послом України в Республіці Польща (завдяки його старанням у центрі Варшави в березні 2002 р. було споруджено пам'ятник Тарасу Шевченку). 2004 р. за визначний особистий внесок у розвиток української літератури, створення вершинних зразків поетичного слова, плідну державну і політичну діяльність поету присуджено звання Героя України з врученням ордена Держави. Дмитро Павличко є визначним майстром перекладу (перекладає з англійської, іспанської, італійської, французької, португальської, ідиш та багатьох слов'янських мов). Дмитро Павличко — автор відомих пісенних текстів — „Впали роси на покоси“, „Лелеченьки“, „Пісня про Україну“. Пісня „Два кольори“ стала народною. Творчий доробок Дмитра Павличка відомий у близькому і далекому зарубіжжі. Окремими книгами виходили його твори російською, естонською, польською, болгарською, угорською, грузинською та слов'янськими мовами. 2. Фізкультхвилинка 3. Опрацювання вірша Дмитра Павличка „Плесо“ (с. 56-57) 1) Робота над заголовком. — Прочитайте заголовок. — Як ви його розумієте? — Прочитайте заголовок з відповідною інтонацією. „Плесо“. „Плесо“! „Плесо“? Плесо — спокійна, чиста водна гладінь. 2) Виразне читання вірша вчителем. — Чи сподобався вам вірш? — Які почуття ви переживали, слухаючи його? — Які картини уявляли? 3) Словникова робота. Читання колонок слів на одному мовному видиху
— Що спільне між словами першої колонки? (Дієслова) Другої? (Іменники) 4) Робота в парах. Читання вірша учнями в парах. — З якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш? — Які рядки виділите особливою інтонацією? 5) Виразне читання вірша учнями. 6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. — Про яке захоплення розповідає поет? — Чим його приваблює плесо? — Які почуття переживає автор, дивлячись у глибінь? — Які порівняння є у вірші? Чому поет уживає саме ці порівняння? 7) Гра „Диктор телебачення“. Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів. 8) Робота в групах. Гра „Складаємо казку“. Скласти казку про все, що можна побачити на дні водойми. V. ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? — Що вас найбільше зацікавило? VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виразно читати вірш (с. 56-57). Намалювати до нього ілюстрацію. | |||||||||
Переглядів: 287 | |
Всього коментарів: 0 | |