Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
КАЗКИ (соціально-побутові). УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА - ВІД МІФУ ДО КАЗКИ - У КРАЇНІ ДАВНИНИМета: розширити й узагальнити знання учнів про види народних казок, які вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; вдосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати вміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов, повагу та інтерес до усної народної творчості. Хід уроку
Шкільний мелодійний дзвінок Покликав усіх на урок. Тож не будемо гаяти часу І полинемо разом із класом У чарівну країну Знань.
Артикуляційна вправа „Хоботок“ В зоопарку ми були, Там великі є слони. А маленький Раві Привітався з нами. Хобот свій він витягав, „Всім привіт!“ — немов казав. Щоб йому відповісти, Хоботок зроби і ти. Краще губи витягай, Раві швидше привітай. (Витягнути губи сильно вперед, напружити, як під час вимовляння звука [у].) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Робота в парах. Гра „Обличчям до обличчя“ Учні в парах повертаються одне до одного і переказують притчу Леонардо да Вінчі „Лебідь“.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Казок на світі є багато — І веселих, і сумних. Тож чи можемо Прожити ми без них? Не можем без казки у світі ми жити, Бо казка нас вчить, як потрібно дружити, Як зло подолати, як хитрих провчити, Як чуйних, і добрих, й сміливих любити. — Казка — це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні. Вивчайте казки і переказуйте. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і після нас, хай виховують нас і вчать жити по правді. Сьогодні ми почнемо ознайомлення із соціально-побутовими казками. їхні герої — люди, які діють в обставинах, близьких до справжнього життя. Але, потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність. У цих казках завжди перемагають бідні, пригноблені, але чесні, мудрі, порядні й працьовиті герої. Складаючи ці казки, народ навчає нас, як треба жити, до чого прагнути.
Самостійне напівголосне читання учнями тексту „Казки“ (с. 20-21) — На основі чого виникла казка? — Яким чином це сталося? — На які види розподіляють казки за змістом? — У чому полягає особливість соціально-побутових казок? — Які казки згадуються у вірші Ліни Костенко? — Що є особливістю казок?
Їсть смачненькі калачі. Ось лисичка прибігає, Півника мерщій хапає. Біжить півень рятувати, В лиса півника забрати. ( „Котик і півник“ )
Солом'яний у мене бочок. Із соломи дід зробив, Бік смолою засмолив. („Солом'яний бичок“)
Та й пішла вона блукати: В зайця хатку відібрала. Всі козу ту виганяли, Рак козуню ущипнув, Зайцю хатку повернув. („Коза-Дереза“)
Сили набирала, Непомітно, дуже швидко, Великою стала. Став тут дід усіх гукати Та красуню рвати. А цю казку, діти, ви Встигли відгадати? („Ріпка“)
Біди наробило, Щось біле кругленьке Хвостиком розбило. („Курочка Ряба“ )
Став малим співати. Здогадалися вони: Вовк — не наша мати. („Вовк і семеро козенят“)
— Чим цікавий був сьогоднішній урок? Що вам найбільше запам'яталося? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виконати ілюстрацію до своєї улюбленої української народної казки. | |
Переглядів: 455 | |
Всього коментарів: 0 | |