Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ (за поезіями з книги Олександра Олеся „Княжа Україна”) - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІМета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати прочитане; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого, прагнення пізнавати історію українського народу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою В нас на ганку горобці — Крихти їм несу в руці. А сусідський хлопець Гліб Вчора їм приносив хліб. III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ Хай не буде ні одної Української людини, Що не вміла б розказати Про минуле України. Р. Завадовий — На сьогоднішньому уроці позакласного читання ми ще раз помандруємо у цікавий світ історії України. Ви запитаєте: навіщо нам вивчати минуле, те, що було давним-давно, задовго до вашого народження? Можливо, хтось може дати відповідь? — Що ви очікуєте від нашого уроку? — Про що б ви хотіли дізнатися? — Людина повинна знати минуле своєї країни, знати і пам'ятати тих, хто жив раніше, хто створив і зберіг для неї рідний дім, землю і все, що є на землі. Без минулого не може бути сьогодення. Кожна людина — це місток, перекинутий із минулого у майбутнє. Українська земля — земля наших батьків і дідів. Зануритися в далеке минуле нам допоможуть поезії Олександра Олеся із його книги „Княжа Україна”. IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 1. Робота над поезією „Заспів” 1) Бесіда за прочитаним. — Як наші пращури взаємодіяли з природою? — Які боги згадуються у цьому уривку? Чим вони займалися? — А що робили тим часом представники „нечистої сили”? — Яка роль була відведена у всьому цьому людині? — Знайдіть фрагмент, який повторюється в уривку декілька разів. 2) Гра „Дивокрай”. — Угадайте богів та міфічних істот з фрагменту „Заспів” за цитатою або описом. • „... І ходив-блукав до ночі / Синім степом без дорог...”. Дажбог) • Представники „нечистої сили”, які жили у лісі. (Лісовик, мавки) • „... По пустелі лісовій... / літав на крилах, грав на кобзі золотій...”. (Стрибог) • Представники „нечистої сили”, які жили на річці. (Русалки, хануни-водяники) • „... Часом плакав, як дитина, / Часом сурмами будив...”. (Перун) • „.. .Пас овець гладких, / Відганяв вовків від них.” (Волос) 2. Фізкультхвилинка 3. Робота над поезією „Україна в старовину” — Які найменування рослин зображені в уривку? — Чи всі вони є частиною природного фонду України у наш час? — Які тварини описані в уривку? Кого із них занесено до Червоної книги України? — Чим займалися первісні українці? — Як ви розумієте останню строфу фрагмента? 4. Робота над поезією „Початки Києва” — Які племена населяли нашу територію того часу? — Яким було їхнє життя? — Як вони ставилися до релігійних вірувань, до сусідів, до ворогів? — На якому місці було побудовано Київ? — Хто був причетний до цього? Тестування 1. Як називався народ, що оселився над Дніпром? а) Русичі; б) поляни; в) древляни. 2. Ким були предки киян? а) Хліборобами, ловцями, пастухами; б) хліборобами, каменярами, пастухами; в) мисливцями, хліборобами, рибалками. 3. Яким було життя предків? а) Як у пеклі; б) як у саду; в) як у раю. 4. Які боги стерегли наших предків? а) Перун і Волос; б) Перун і Дажбог; в) Волос і Стрибог. 5. Що було раніше на місті Києва? а) Ліс; б) гора; в)море. 6. З ким поет порівнює Дніпро? а) 3 батьком; б) з братом; в) з дідом. Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4а; 5б; 6а. V. ПІДСУМОК УРОКУ — Чи сподобався вам урок? — Що вас вразило, схвилювало? — Чи справдилися ваші очікування? VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ — Наступний урок позакласного читання проведемо за темою „Шевченкове слово в віках не старіє...”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача. | |
Переглядів: 277 | |
Всього коментарів: 0 | |