Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
МАРКО ВОВЧОК - ЛІРИКА - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІМета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Марка Вовчка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку
Робота над скоромовкою Я зараз з буквою „Р” один Перерахую всіх тварин: Риба, тигр, верблюд, борсук, Рак з клешнями замість рук, Рись, рисак і кенгуру, Кріт до себе ліз в нору, Нерпа і жирафа гарна, Зебра, морж, корова, сарна, Ще черепаха, носоріг... Більш пригадати я не зміг! III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Гра „Хто краще?” Конкурс на краще виразне читання вірша Лесі Українки „Плине білий човник, хвилечка колише...”.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ми ознайомимося з життєвим і творчим шляхом української письменниці, яка працювала під творчим псевдонімом Марко Вовчок.
— Справжнє ім'я — Марія Олександрівна Вілінська. Народилася в с. Єкатерининське Орловської губернії в родині російського поміщика, в минулому офіцера царської армії. Виховувалася у своєї тітки в родині Писаревих (і батьків відомого російського критика Дмитра Писарєва). Навчалася в Харківському пансіонаті, після закінчення якого оселилася у тітки в Орлі. Одружилася у 1851 р. з Панасом Марковичем і виїхала із ним до України. Родина жила в Чернігові. Тут Марія Олександрівна зацікавилася українською культурою, записувала і вивчала фольклор, долучилася до культурно-освітньої роботи. Декілька років перебувала на лікуванні за кордоном у Німеччині, Англії, Італії, деякий час жила в Парижі. Була співробітником у журналі„Современник” та інших прогресивних російських виданнях. У 1867 р. повернулася до Росії, жила в Петербурзі, Саратові, потім на Північному Кавказі, в Україні. Похована в м. Нальчик на Кавказі. У 1857 р. вийшла друком перша збірка творів „Народні оповідання”, що принесла письменниці велику популярність і невдовзі була перекладена російською мовою. У 1867 р. у Петербурзі виходить друга книга „Народних оповідань”. Писала прозові твори російською мовою, публіцистичні статті, робила переклади з європейських мов (її переклади творів Жуля Верна вважають одними з найкращих).
Гра „Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями — Де народилася майбутня письменниця? — Яке її справжнє ім'я? — Де вона навчалася? — Чим займалася в Україні? — Коли взяла творчий псевдонім Марко Вовчок? — Якою є провідна тема творчості письменниці?
1) Слухання вірша. Люблю сидіти біля ставу, Як спати сонце йде ласкаве. Кидає промені останні На кожну квітку, хвилю, камінь. Міниться барвами край неба: Червоним, жовтим і зеленим. К. Дишкант — Яка пора доби описується у вірші? — Зараз ми прочитаємо, як описала вечір Марко Вовчок. 2) Гра „Рибки”. Самостійне мовчазне читання твору учнями. — Який це текст за метою висловлювання? (Опис) Що у ньому описано? 3) Словникова робота. Читання колонок слів „буксиром” із сусідом по парті
— Знайдіть тлумачення слів обрій і плесо у підручнику (с. 50). — Серед прочитаних слів знайдіть антоніми. (Вгору — вниз) — Доберіть синонім до слова люстро. (Люстро — дзеркало) 4) Читання опису вечора учнями в парах. — У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати текст? — Яке речення прочитаєте з особливим почуттям? 5) Виразне читання твору учнями. 6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання. — Які прикметники вживає авторка, описуючи літній вечір? — Що говорить про небо? — Що найбільше зачаровує письменницю? — З чим вона порівнює тихе плесо ріки?
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці? — Що вам найбільше сподобалося? Що запам'яталося? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Скласти загадки про зірки, місяць, небо, вечір. Вивчити напам'ять опис (або його частину) вечора (с. 50). | |||||||||
Переглядів: 311 | |
Всього коментарів: 0 | |