Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. МІФИ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ - МІФИ - У КРАЇНІ ДАВНИНИМета: поглиблювати знання учнів про міфи давніх греків; перевірити розуміння міфів „Деметра і Персефона“, „Нарцис“, „Орфей і Еврідіка“; розвивати увагу, пам'ять, міння виявляти міжпредметний і міжлітературний зв'язки; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — На попередніх уроках ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями. III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Презентація ілюстрацій до міфу „Деметра і Персефона“ Учні презентують малюнки, діляться своїми враженнями від міфу або його епізоду.
— Хто така Деметра? (Богиня родючості й хліборобства) — Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків.) — Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора) — Як у міфі пояснюється виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам'яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум'я.) — Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.) — Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Ероту вистрілити Аідові у серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.) — Що збирала Кора у гаю? (Квіти) — Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей. Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів'яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.) — Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила на ящірку.) — Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)? — Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, зів'яли квіти, повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.) — Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату в підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.) — Кого і чому Персефона перетворила на сича? (Служника Аїда за те, що він розповів про гранат, скуштований нею.) — Як мудрий Зевс розв'язав суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір'ю Деметрою, а одну третину — у підземному царстві з чоловіком Аїдом.) — Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану) — Доведіть, що цей переказ є міфом. Цікаво знати! Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім'я — Дмитро (Дмитрій). — Які квіти збирала Кора? (Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора (Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове насіння додавали до хліба, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах. Кора ж збирає або вживає мак через його снодійну властивість та червоний колір пелюсток, який вважали символом відродження після смерті.)
— Ким був Тіресій? (Сліпий віщун, який за волею Зевса передбачав майбутнє.) — Як звали матір Нарциса? (Німфа Ліріопея) — Про що Ліріопея хотіла дізнатися у віщуна? (Чи довго буде жити її син, бо він — смертний?) — Чому пророцтво Тіресія здалося німфі дивним? (Віщун сказав, що Нарцис житиме доти, доки сам себе не побачить.) — Що понад усе любив Нарцис? (Полювати, блукати у лісі.) — Як звали німфу, що закохалася в героя? (Ехо) — Чому Ехо втратила можливість розмовляти? (Гера покарала Ехо за те, що вона відволікала її розмовами, у той час, коли Зевс розважався з її сестрами — німфами.) — За що Афродіта покарала Нарциса? (За нехтування коханням німф і дівчат) — У чому полягало покарання юнака? (Він закохався у самого себе, побачивши своє віддзеркалення у воді.) — Що трапилося з Нарцисом після смерті? (Він перетворився на прекрасну білу квітку — нарцис.) — Що сталося з німфою Ехо? (Від страждань вона худла, доки не зосталися в неї лише кістки та голос. Кістки перетворилися на каміння, а голос живе й досі.) — Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Виникнення луни та квітки нарциса) Цікаво знати! У сучасній мові нарцис (у перен. знач.) — самозакохана людина.
— Що подарував Орфею бог Аполлон? (Кіфару, або ліру) — Чим був знаменитий Орфей? (Він був талановитим співцем; усе живе на землі завмирало, слухаючи його.) — Чому бог Гіменей не хотів прийти на весілля Орфея та Еврідіки? (Він відчував, що ця пара не буде щасливою.) — Яке лихо трапилося незабаром? (Еврідіка померла від укусу отруйної змії.) — Що вирішив зробити Орфей? (Повернути дружину з царства мертвих.) — Чому Харон і пес Кербер дозволили співцеві пройти у підземне царство? (Вони були зачаровані його співом.) — За якої умови Аїд дозволив Орфею забрати Еврідіку? (Йти, не озираючись назад.) — Чому озирнувся Орфей? (Хотів переконатися, що Еврідіка оживає.) — Чому вакханки напали на співця? (Не могли пробачити йому, що він зневажає їх, не звертає на них жодної уваги.) — Як пам'ять про Орфея увічнилася на землі? (За міфом, голову Орфея морські хвилі донесли до острову Лесбос, і відтоді цей острів став батьківщиною славетних поетів. А кіфара співця засяяла незгасно на небі — п можна побачити як сузір'я Ліри.) — Які якості уособлює в собі Орфей? (Він талановитий митець, людина, що віддана своєму єдиному коханню.) Цікаво знати! У сучасній мові орфей — чудовий співець і музика.
— Що найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці? — Які міфи Стародавньої Греції хотіли б ще прочитати?
— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою „Народні легенди“. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 8
Гра „Дощик“ Діти читають хором.
На городі в нас картопля, Кавуни і кабачки. Є калина, є капуста, Є червоні бурячки.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 9
Виделкою Вова вареники їв, А Вітя водиці з відерця відпив.
Чашку чарівну я можу зробити, З глини її не потрібно ліпити. Вгору широкий язик підіймаю, Старанно в нього краї загинаю. Соком наповню її чи водою — Чашка чарівна завжди зі мною. (Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні 10-15 секунд.) ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 11
Гра „Дощик“ Діти читають хором.
Кукурудза на городі Дивувалась своїй вроді: Милувалась дуже-дуже, Наче в дзеркало в калюжу: Білі зуби, коса довгенька, Та сукня гарна, зелененька.
Сонечко, Полети на облишко, Принеси нам з неба, Щоб було влітку: У городі боби, В лісі ягоди, гриби, В джерелі водиця, В полі пшениця. | |
Переглядів: 333 | |
Всього коментарів: 0 | |