Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
СТВОРЕННЯ ЛЮДИНИ - МІФИ - У КРАЇНІ ДАВНИНИМета: продовжити ознайомлення учнів зі слов'янськими міфами; ознайомити їх з міфом „Створення людини“; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення учнів, образне мислення, творчу уяву; виховувати бажання вивчати історію свого народу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Видумуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви! Активним і уважним будь І про кмітливість не забудь! II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА [див. додатковий матеріал до уроку на с. 19) III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Учні виступають з підготовленими повідомленнями про слов'янських богів. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Яку тему ми зараз вивчаємо? — Сьогодні ми прочитаємо один з варіантів переказу слов'янського міфу про походження людей на землі, який називається „Створення людини“. V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Опрацювання слов'янського міфу „Створення людини“ 7) Виразне читання міфу вчителем. — Чи сподобався вам міф? — Які слова, речення були незрозумілими? — Що вас найбільше вразило? 2) Словникова робота. Дивовижні — надзвичайні. Перлова роса — тут: роса, схожа на перли. Перли — перламутрові зерна кулястої або неправильної форми, що утворюються в черепашках деяких морських та прісноводних молюсків; використовуються як коштовна прикраса. Читання колонок слів у парах „буксиром“ Синє уста гілля гомону корінні роїлися першочоловік притулок — Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху. — Яке слово складається з двох частин? — Поясніть його значення. — Доберіть синоніми до слів уста (губи); притулок (прихисток); гомону (шуму). 3) Гра „Рибки“. Повторне мовчазне читання міфу учнями — Що було на початку світу? 2. Фізкультхвилинка 3. Продовження роботи над міфом 1) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання. — Що стояло посеред моря? — Знайдіть і прочитайте опис світового дерева. — Хто сидів на дереві? — Що то були за птахи? — Хто роївся серед гілля? — Хто жив у його корінні? — Що утворювалося з роси, яка капала з дерева? — Без кого був сумним світ? — З чого бог зробив першочоловіка? — Що він зробив, щоб оживити людину? 2) Цікаво знати! Бджола належить до „чистих“, божих істот і дуже шанована серед людей. З одного боку, це „свята божа трудівниця“, символ мудрості, працелюбності та ощадливості, що асоціюється із сонцем. Із другого — бджола та основний продукт бджільництва, мед, тісно пов'язані з культом померлих. У міфах бджола часто є культовою твариною жіночого божества родючості — Великої Богині. Мотив бджоли-помічниці божества є дуже давнім. Він зустрічається в міфах різних народів світу. У Давній Русі побутувало багато варіантів легенди про появу бджіл. В одних мовилося, що ця комаха прилетіла з далеких країв за велінням Божої Матері, в інших — що вона з'явилася з раю по слову архангела Гавриїла. Є легенда і про те, що бджола постала зі сліз Ісуса Христа, коли його вели на Голгофу. 3) Гра „Хвиля“. Ведучий задає „тон“ і „темп“ гри. Вірш читають так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо. 4) Робота в групах. Гра „Упізнай предмет за його ознакою“. Синє — ... (море). Золота — ... (кора). Перлова — ... (роса). Дивовижні — ... (птахи). Сивий — ... (сокіл). Сумний — ... (світ). Людський — ... (гомін). Мертва — ... (глина). VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? — Що вас здивувало у міфі? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підготувати запитання за змістом міфу (с. 11). | |
Переглядів: 333 | |
Всього коментарів: 0 | |