Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків читання 4 клас |
СЕРГІЙ ПЛАЧИНДА. БІЛОБОГІ ЧОРНОБОГ - МІФИ - У КРАЇНІ ДАВНИНИМета: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського письменника Сергія Плачинди, з його міфом „Білобог і Чорнобог“; удосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитані твори; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Робота в групах. Гра „Дуель“ Учні в групі ставлять одне одному запитання за змістом слов'янського міфу „Створення людини“. Оцінюють роботу одне одного.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні ми прочитаємо слов'янський міф, який став відомий завдяки українському письменникові Сергію Плачинді.
— Сергій Петрович Плачинда (літературний псевдонім Сергій Кожухар) — український письменник, прозаїк, публіцист, критик, член Спілки письменників України (I960). Народився 18 червня 1928 р. на Кіровоградщині (хутір Шевченко) у родині селянина. Свідок голодомору 33-го, пережив нацистську окупацію. Працював токарем у механічних майстернях радгоспу, пізніше — співробітником Кіровоградської районної газети, водночас учився у середній школі. Автор „Словника давньоукраїнської міфології“ (1993), монографічно-пошукових книг „Міфи і легенди Давньої України“ (2006), „Лебедія. Як і коли виникла Україна“(2005), „Як українські міфи по світу розійшлися“ (2009) (згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинськоі стоянки (XX—XV тис. до н. е.)).
Самостійне мовчазне читання учнями статті про Сергія Плачинду (с. 12) — Де і коли народився письменник? — Що розповідала йому мати в дитинстві? — Як Сергій Плачинда згадує ці розповіді?
1) Виразне читання міфу вчителем. — Чи сподобався вам міф? — Які картини ви уявляли, слухаючи його? 2) Словникова робота. Читання колонок слів „буксиром“ за вчителем, потім — „луною“ в парах Обабіч невмирущі волосся неймовірну людиноподібних білошкірому молодильному чорношкірому — Прочитайте слова, які складаються з двох частин. 3) Робота в парах. Читання міфу учнями в парах. Підготовка до виразного читання міфу. — З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати міф? — Які слова виділите під час читання особливою інтонацією? 4) Читання міфу учнями „ланцюжком“. 5) Аналіз змісту міфу з елементами вибіркового читання. — Що сталося з Соколом-Родом? — Які яйця він зніс? — Куди вони впали? — Хто з них народився? — Що почали робити лебеді при зустрічі? — Як зупинив їх Сокіл? — Що Сокіл наказав лебедям? — На кого перетворилися лебеді? — Якими вони були? — Що з'їли лебеді? — Ким стали лебеді? — Чим наділив їх Сокіл? — Для чого Сокіл створив не лише Володаря Світла, але й Володаря Пітьми? — Які чарівні перетворення описано в міфі? 6) Вправи на розвиток техніки читання. а) Гра „Чи були у міфі такі речення?“. Попливли вони назустріч одне одному і стали люто битися. (Так) Вийдіть з води і станьте біля мого Дуба. (Ні) З'їли лебеді по молодильному яблуку і відчули в собі силу неймовірну. (Ні) Вийшли лебеді з води й одразу перетворилися на людиноподібних велетнів. (Так) б) Гра „Засічка — кидок“. За командою „кидок“ усі діти починають читати напівголосно текст. За командою „засічка“ зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово. Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!) Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — „засічка“ поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? — Що вас найбільше зацікавило? — Що вразило? — Про що хотіли б ще дізнатися? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підготувати запитання за змістом міфу (с. 12—13). | |
Переглядів: 349 | |
Всього коментарів: 0 | |