Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків математики 3 клас |
Урок 5. РІВНЯННЯ. РОЗВ'ЯЗОК (корінь) РІВНЯННЯ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ ЗА ПЛАНОММета: ознайомити учнів з поняттям «рівняння», алгоритмом розв'язання рівняння; формувати вміння розв'язувати задачі за поданим планом; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток) 1. Перевірка домашнього завдання 2. «Веселі задачі» • Веселунчик, пес вухатий, Дуже любить рахувати: 28 каченят, На 9 більше гусенят. Скільки разом коло хати Цих маленьких пташенят? • Песик рано-вранці встав, Гусенят порахував. У дворі їх 25, На 8 менше каченят, Скільки їх, скажіть, Песику допоможіть! 3. Усні обчислення за підручником 1) С. 8, завдання 42. — Як називаються числа при додаванні? — Як перевірили дію додавання? — Якщо а + b — с, то чому дорівнює с - а і с - b? 2) С. 8, завдання 43. — Доберіть числа, щоб рівності були правильними. 4. Робота за індивідуальними картками Картка 1 1) Розв’яжіть приклад 35 + 14 та складіть до нього 2 приклади на віднімання. 2) Довжина відрізка АВ — 13 см, а відрізка КМ — 17 см, На скільки сантиметрів другий відрізок довший за перший? Картка 2 1) Виконайте перевірку і визначте, в якому прикладі допущена помилка. 74 + 25 = 100 13 + 82 = 95 49 + 16 = 65 2) Довжина відрізка АВ — 16 см, а відрізка КМ — 14 см. На скільки сантиметрів другий відрізок коротший від першого? III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ Гра «Шифрувальник» — Сьогодні на уроді ми ознайомимося з поняттям «рівняння», дізнаємося, що означає розв’язати рівняння. IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ 1. Підготовча робота (с. 8, завдання 44) — Порівняйте і поставте знаки >,.< або =, якщо відомо, що х = 5. — Випишіть усі рівності. (13 - 5 = 8; 5 + 5 = 10; 5 - 1 = 4) Пояснення вчителя Рівності зі змінною (з невідомим) називаються рівнянням. Свою назву рівняння отримало тому, що обидві частини виразу ліворуч і праворуч від знака «дорівнює» мають один і той самий результат. У кожному рівнянні невідоме дорівнює 3. Це розв’язок кожного з даних рівнянь, або його корінь. 2. Ознайомлення з алгоритмом розв'язання рівняння (с. 9, завдання 45) • Прочитайте рівняння: х + 8 = 11. • Визначте, який компонент невідомий. (У рівнянні х + 8 = 11 невідомий перший доданок, відомий другий доданок і сума.) • Пригадайте правило на знаходження невідомого компонента рівняння х + 8 = 11. (Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.) • Знайдіть розв’язок (корінь) рівняння. х + 8 = 11 х = 11 - 8 х = 3 • Перевірте розв’язок рівняння шляхом підстановки його у дане рівняння. 3 + 8 = 11 • Якщо дістали правильну числову рівність, то рівняння розв’язане правильно. 11 - 11 Висновок. Розв’язати рівняння означає знайти те числове значення букви, при якому рівність буде правильною. 3. Первинне закріплення (с. 9, завдання 46) — Розв’яжіть рівняння з коментуванням. Фізкультхвилинка V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Розв'язування задачі за планом (с. 9, завдання 47) План розв’язання 1) Скільки огірків було в одній банці? 2) Скільки огірків було у двох банках? Після колективного аналізу учні розв’язують задачу самостійно. Розв’язання 1) 5 + 3 = 8 (ог.) — було в одній банці 2) 8 + 8 = 16 (ог.) Відповідь: 16 огірків було у двох банках. 2. Розв'язування задачі складанням рівняння (с. 9, завдання 48) — Про що йдеться в задачі? (У задачі йдеться про невідоме число, яке збільшили на 12 та отримали 36.) — Що означає вислів «збільшили на 12»? (Це означає, що до цього числа додали 12.) — Скільки отримали в результаті додавання? (36) — Що є шуканим в задачі? (Шуканим є число, яке невідоме.) — Позначимо невідоме число буквою, наприклад х. Нагадайте, що відбулося з цим числом? (До числа х додали 12 і отримали 36.) — Запишіть рівність, (х + 12 = 36) — Що ми отримали? (Рівняння) — Розв’яжемо рівняння та дізнаємося шукане число. — Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий перший доданок.) — Як знайти перший доданок? (Щоб знайти перший доданок, треба від суми відняти другий доданок.) — Виконайте дії. (х = 36 - 12 х = 24) — Зробіть перевірку. (Якщо до 24 додати 12, маємо дістати 36: 24 + 12 — 36; додаємо до 24 число 12, буде 36, таким чином отримали правильну рівність: 36 = 36, тому х = 24. Число 24 є розв’язком рівняння, або його коренем, а отже, і шуканим числом.) — Запишіть відповідь. (Відповідь: 24 — невідоме число.) 3. Завдання з логічним навантаженням (с. 9, завдання 49) VI. ПІДСУМОК УРОКУ — Що нового дізналися на уроці? — Визначте серед поданих записів рівняння. 22 + 18 = 40 85 + х = 94 14 - 10 < 9 13 + х = 71 — Що означає розв’язати рівняння? VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 9-10, завдання 50; 51. | |
Переглядів: 385 | |
Всього коментарів: 0 | |