Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків основ здоров'я 3 клас |
Урок 14. ЩО ТАКЕ ТОЛЕРАНТНІСТЬ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ОБГОВОРЕННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ ПРО ТОЛЕРАНТНІСТЬМета: підвищити рівень обізнаності молодших школярів з питань толерантності та моральності; пояснити, що всі люди різні, що відмінності роблять їх унікальними і цікавими для інших; виховувати толерантне і позитивне ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров'ям. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ — Розкажіть про свої обов’язки в сім’ї. Чи завжди ви їх виконуєте? Хто вам допомагає? — Чим ваші обов’язки відрізняються від обов’язків батьків? дідуся? бабусі? Які обов’язки у вас спільні? Робота в парах — Складіть розповідь за малюнком «Допомога в сім’ї» (с. 58). III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке толерантність. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Мозковий штурм «Толерантність — це...» Толерантність (від лат. tolerantia) — терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її достоїнствами і недоліками. 2. Робота за підручником (с. 59-60) — Доведіть, що всі люди різні. Чим вони відрізняються? — Що таке толерантність? — Розгляньте малюнки на с. 59 унизу. Як слід ставитися до людей, які мають проблеми зі здоров’ям? — Сформулюйте «золоте правило» спілкування. — Що потрібно робити, щоб виховати в собі толерантність? — Коли відзначають Міжнародний день толерантності? 3. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Читання казки «Чия їжа смачніша» ЧИЯ ЇЖА СМАЧНІША Жили в лісі різні звірі. Якось зібралися вони на березі Нілу і засперечалися, чия їжа найсмачніша. — Найсмачніше у світі — це м’ясо,— сказав Лев. — Ні, соковите листя,— не погодився Жираф. — Найсмачніші — банани! — встряла Мавпа. — Найкраща їжа — зелена трава,— сказав Віл. І так вони довго сперечалися, мало не побилися! — Як ви вважаєте, хто з них має рацію? — Чи існує у світі їжа, що смакує всім? — Як можна уникнути суперечок? 2. Робота в групах — На нашій планеті живуть люди різних національностей. Кожна нація має свою мову, звичаї, національні страви. Щоб уникнути конфліктів між народами, потрібно поважати ці відмінності, бути толерантним. Толерантність означає вміння поважати і приймати різноманіття культур, здатність сприймати думки, поведінку і спосіб життя інших людей. — Чи доводилося вам подорожувати світом, бувати в інших країнах? Розкажіть про це. Що вас найбільше здивувало? — Чи знайомі ви з дітьми, які приїхали з інших країн? Чим вони схожі на вас і чим відрізняються? — Улаштуйте свято народів світу. Об’єднайтесь у групи та оберіть країни, про які будете розповідати. Підготуйте повідомлення про обрані вами народи (їх одяг, страви, традиції). Запам’ятайте! Бути толерантним — означає поважати відмінності, які існують між людьми. 3. Фронтальна бесіда — Ми часто хочемо бути такими ж, як усі. Але не менш важливо почуватися особливим і неповторним. По черзі назвіть те, що відрізняє вас від однокласників. Це може бути зовнішня ознака чи якесь особливе вміння. — Як ви розумієте слова французького письменника Антуана де Сент Екзюпері: «Якщо я чимось не схожий на тебе, я цим зовсім не ображаю тебе, а навпаки — обдаровую»? — Виріжте листочки з кольорового паперу. Напишіть на них ознаки толе рантності й прикріпіть їх на дереві толерантності. Запам’ятайте! Бути толерантним — означає звертати увагу на те, що зближує, а не роз’єднує людей. 4. Практична робота — Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (додаток). ГОРБАТЕНЬКА ДІВЧИНКА Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав. — Відчини двері й подивись, хто там стукає,— сказав учитель. Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, швидко відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку. Вона була горбатенька. Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ані подиву, ані насмішки. У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивилися на незнайому дівчинку й лагідно всміхалися. Учитель полегшено перевів дух. — Цю дівчинку звуть Оля,— сказав директор.— Вона приїхала до нас здалеку. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька? Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за передніми партами, піднесли руки: — Я... Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит. В. Сухомлинський Обговоріть: • Чим незнайомка відрізнялася від дітей? • Як почувається людина, коли потрапляє туди, де вона «не така, як усі»? • Що ми можемо зробити для такої людини? 5. Робота в парах — Обговоріть, у яких випадках, на вашу думку, не можна бути толерантними. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ Бесіда — Які проблеми виникають у людей з фізичними обмеженнями? — Наведіть приклади спілкування з такими людьми. — З якими труднощами вони щодня стикаються? — Що таке толерантність? | |
Переглядів: 398 | |
Всього коментарів: 0 | |