Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків основ здоров'я 3 клас |
Урок 17. НЕБЕЗПЕКА ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК. ПРАКТИЧНА РОБОТА. МОДЕЛЮВАННЯ СИТУАЦІЇ ВІДМОВИ ВІД НЕБЕЗПЕЧНОЇ ПРОПОЗИЦІЇМета: поглибити уявлення учнів про негативні наслідки вживання тютюну й алкоголю; навчати впевнено відмовлятися від небезпечної пропозиції; виробляти негативне ставлення до паління, вживання алкогольних напоїв; виховувати самостійність, наполегливість, рішучість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ — Що може призвести до конфлікту? — Як можна уникнути конфлікту? — Чи траплялося вам спостерігати конфліктну ситуацію? Як ви почувалися? — Що може зруйнувати ваше здоров’я? — Руйнують здоров’я такі чинники: недотримання режиму дня, нераціональне харчування, вживання немитих овочів і фруктів; уживання алкоголю, наркотиків, тютюнопаління. — Чи можна відновити те, що зруйновано? — Що легше: запобігти руйнуванню чи відновити? III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про негативні наслідки вживання тютюну й алкоголю. IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за підручником (с. 68-69) — Про які шкідливі звички ви прочитали? — Доведіть, що алкоголь — причина багатьох захворювань. — Розгляньте фотографію на с. 68. Якими є наслідки вживання алкоголю? Доведіть, що алкоголь — ворог дітей. — Розгляньте фотографію на с. 69. Доведіть, що тютюн згубно впливає на стан здоров’я. — Чому особливо небезпечне куріння для дітей? — Доведіть, що надмірне захоплення комп’ютерними іграми завдає шкоди здоров’ю. — Розгляньте малюнки на с. 69. Доведіть, що комп’ютерна залежність призводить до хвороби. — Що зроблено нашою державою, щоб убезпечити дітей від уживання алкоголю та тютюну? 2. Фізкультхвилинка V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Вправа «Мозковий штурм» — Здоров’я — наш найбільший скарб у житті. Якщо людина правильно харчується, займається спортом, дбає про чистоту, вона добре почувається і рідко хворіє. А якщо має шкідливі звички (наприклад, пізно лягає спати, переїдає, мало рухається), то почувається слабкою, швидко стомлюється, часто і подовгу хворіє. Назвіть приклади різних звичок і запишіть їх на дошці. Позначте літерою «К» звички, корисні для здоров’я, а літерою «ПІ» — шкідливі. — Як ви розумієте слова письменника Бернарда Шоу: «Цигарка — це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому — дурник»? Запам’ятайте! Є корисні і шкідливі звички. 2. Повідомлення вчителя про походження тютюну — Історія вживання тютюну розпочалася в Європі наприкінці XV ст. Друга експедиція Христофора Колумба завезла тютюн до Іспанії, а в період великих географічних відкриттів караванними шляхами тютюн потрапив майже в усі куточки земної кулі. Швидкому його поширенню сприяла здатність тютюну виробляти в людини шкідливу звичку — тютюнову залежність. 3. Читання легенд та створення плакатів за їх змістом — Прочитайте кавказькі легенди та підготуйте плакати про те, як тютюн і алкоголь впливають на здоров’я і поведінку людей. КАВКАЗЬКА ЛЕГЕНДА ПРО ТЮТЮН У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли із заморських країн, біля підніжжя Арарату жив добрий і розумний старий. Він одразу розпізнав підступність цієї рослини і переконував людей не використовувати її. Одного разу він побачив, що навколо купців, які розклали свій товар, зібрався величезний натовп. Купці кричали: — Божественне листя, божественне листя! У ньому — засіб від усіх хвороб! Підійшов мудрий старий і сказав: — Це «божественне листя» приносить людям ще й іншу користь: у дім того, хто курить, не зайде злодій, його не вкусить собака, і він ніколи не постаріє. Купці з радістю кинулися до нього. — Ти маєш рацію, о мудрий старий! Але звідки ти знаєш про ці дивовижні властивості божественного листя? І мудрець пояснив: — Злодій не зайде до будинку того, хто курить, бо той цілу ніч кашлятиме, а злодій не любить заходити туди, де не сплять. Через кілька років той, хто курить, ослабне і ходитиме з палицею. А собака не вкусить того, хто з палицею! І, нарешті, він не постаріє, бо помре в молодому віці. Запам’ятайте! Куріння спричиняє залежність та завдає шкоди здоров’ю. КАВКАЗЬКА ЛЕГЕНДА ПРО ВИНО Дикий виноград ріс у лісі, й тільки птахи клювали його. Одного разу бідняк вирвав виноградну лозу, приніс її додому і посадив біля будинку. Дозрів виноград — смачний, соковитий. Сподобалися ягоди біднякові, і наступного року посадив він ще десять лоз, а на третій рік — сто. Восени, коли дозрів рясний урожай, бідняк, щоб не пропадало добро, вичавив з ягід сік. Що зміг — випив, решту злив у глечики. Через два місяці відкрив глек, спробував — напій йому сподобався. Скликав він друзів на бенкет. Прилетів на бенкет півник, осушив келих і сказав: — Хто вип’є це вино, розкукурікається, як я! Другим з’явився вгодований кабан і, випивши келих, сказав: — Хто ще вип’є — виваляється у багнюці, як я! Нарешті прийшла лисиця, осушила келих і сказала: — А хто ще вип’є — вкрадеться у нього вино лисицею, і накоїть він таких бід, що довго червонітиме. Запам’ятайте! Уживання алкоголю завдає шкоди здоров’ю та може призвести до біди. 4. Продовження роботи за підручником (с. 70) Практична робота — З кожним роком ви стаєте дорослішими і самостійнішими, все більше вільного часу проводите з однолітками або старшими друзями. Ваші стосунки залежать від того, як ви вмієте поступатися одне одному і домовлятися із товаришами. Але це не означає, що ви маєте завжди погоджуватися з друзями. У кожного є право відстоювати свою думку, передусім тоді, коли друзі пропонують учинити щось погане (обманути батьків, прогуляти урок, когось образити, скуштувати щось небезпечне для здоров’я). Продемонструйте способи відмови від небезпечних пропозицій. • Просто скажи « Ні! ». • Повтори ще раз, але впевненіше: «Ні, я не буду», «Я не хочу», «Я так вирішив». • Відмовся і поясни причину: «Ні, це небезпечно». • Відмовся і йди геть: «Ні! Мені вже час додому». • Відмовся і спробуй відмовити друзів: «Я не буду і вам не раджу!» • Звернись по допомогу до свого друга. Так відстояти себе легше. Завжди підтримай друга у такій ситуації. Запам’ятайте! Справжні друзі поважають одне одного і не запропонують щось погане. — Підготуйте всі разом проект «Ні — шкідливим звичкам!». Спочатку об’єднайтеся у групи. Визначте, хто яке завдання готує. Підготуйте малюнки, фотографії, плакати тощо. 1-ша група готує матеріали про згубність уживання алкоголю; 2-га група — про небезпеку куріння; 3-тя група — про шкідливість надмірного захоплення комп’ютерними іграми. VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ Бесіда — Чому паління — шкідлива звичка? — У чому полягає шкідливий вплив алкоголю на здоров’я дитини? — Як ви чинитимете опір у разі отримання пропозиції закурити, випити алкогольний напій? — Яким є ваше власне ставлення до паління, уживання алкогольних напоїв? | |
Переглядів: 354 | |
Всього коментарів: 0 | |