Головна » Статті » Конспекти уроків для початкових класів » Конспекти уроків основ здоров'я 4 клас |
Урок 2. ПРО БЕЗПЕКУ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ. БЕЗПЕЧНІ І НЕБЕЗПЕЧНІ СИТУАЦІЇ Мета: ознайомити учнів з поняттями «безпека», «небезпека» і «безпека життєдіяльності»; учити реально оцінювати небезпеку, розвивати здатність орієнтуватися в небезпечних для життя і здоров’я ситуаціях; формувати вміння застосовувати правила безпечної поведінки в процесі розв’язання ситуативних завдань; виховувати обережність, винахідливість, уміння приймати рішення в небезпечних ситуаціях. Обладнання: малюнки або слайди до теми (за вибором учителя), плакат з номерами телефонів рятувальних служб, картки із завданнями для практичної роботи, «Притча про двох жабок», казки Михайла Коцюбинського «Про двох цапків» та «Дві кізочки». Попередня робота. На дошці записати незакінчені речення. · Підготувати малюнки або слайди із зображенням різних видів діяльності дітей (за вибором учителя). · Підготувати малюнки або слайди з різними небезпечними ситуаціями (наприклад, пожежа, вибух, дорожньо-транспортна пригода, ураган тощо - за вибором учителя). · Підготувати плакат з номерами телефонів рятувальних та аварійних служб - пожежно-рятувальної служби, міліції, «швидкої медичної допомоги», аварійної газової служби. · Підготувати картки із завданнями для практичної роботи. П Підготувати казки Михайла Коцюбинського «Про двох цапків» та «Дві кізочки». Ключові поняття: життєдіяльність, безпека життєдіяльності, безпечна ситуація, небезпечна ситуація, безпечна поведінка. Хід уроку І. Повторення вивченого. 1. Колективна робота. На дошці записано незакінчені речення. - Прочитайте і продовжте речення. 1) Найголовніші цінності для кожної людини - це... 2) Здоров’я не можна купити... 3) Життя є... 4) Життя і здоров’я потрібно... 5) Щоб бути здоровим (здоровою), я... 2. Перевірка домашнього завдання. Завдання 5 на с. 9 підручника. - Розкажіть, які прислів’я і приказки про цінність життя і здоров’я ви підготували. (Декілька учнів розповідають). II. Повідомлення теми уроку. - Сьогодні на уроці ми говоритимемо про те, що таке безпека, небезпека і безпека життєдіяльності. Вивчимо правила безпечної поведінки. Обговорюватимемо, як діяти в деяких небезпечних ситуаціях. III. Актуалізація опорних знань. - Що таке безпека? Небезпека? - Які небезпечні ситуації можуть виникнути вдома, на вулиці? - Які правила безпечної поведінки вдома і на вулиці ви знаєте? - Яких правил ви дотримуєтеся? IV. Вивчення нового матеріалу. 1. Розповідь учителя з демонстрацією малюнків або слайдів і проведенням словникової роботи. - Упродовж дня ви займаєтеся різними справами - виконуєте роботу вдома, ходите до школи, відпочиваєте тощо. Це і є ваша життєдіяльність. Учитель демонструє малюнки або слайди з різними видами життєдіяльності дітей (наприклад, дитина робить зарядку, снідає, учить уроки, грає, прибирає в кімнаті тощо - за вибором учителя). - Життєдіяльність - це дії людини, що забезпечують умови для її існування та розвитку. Безпека життєдіяльності - це такі умови життя і діяльності людини, коли ніщо не загрожує її життю і здоров’ю. Ваша життєдіяльність відбувається в оточенні інших людей і різних предметів та явищ, що можуть спричинити різноманітні ситуації. Безпечна ситуація - це ситуація, коли ніхто й ніщо не загрожує життю і здоров’ю людини. Небезпечна ситуація - це ситуація, що загрожує життю і здоров’ю людини. Безпечна поведінка - поведінка людини, що не загрожує її життю і здоров’ю та безпеці інших людей. Учитель демонструє малюнки або слайди з різними небезпечними ситуаціям (наприклад, пожежа, вибух, дорожньо-транспортна пригода, ураган тощо - за вибором учителя). - Щоб зберегти життя і здоров’я, треба знати, які небезпеки можуть трапитися на вулиці, а які - удома, і як слід поводитися, якщо станеться якась непередбачувана ситуація. У будь-якій небезпечній ситуації не треба панікувати, а потрібно зосередитися і діяти. Запам’ятайте правила безпечної поведінки: 1) Передбачати небезпеку. 2) По можливості уникати її. 3) У разі необхідності - діяти. 1) Передбачати небезпеку - це означає, що потрібно передбачити небезпечні ситуації та спрогнозувати наслідки своїх дій. Наприклад, ви переходите дорогу в недозволеному місці. Слід передбачити, що автомобіль може не встигнути зупинитися - і станеться дорожньо-транспортна пригода. 2) По можливості слід уникати небезпечних ситуацій і не наражати на ризик своє життя і здоров’я. Так, передбачаючи, що перехід дороги в недозволеному місці може спричинити ДТП, не слід ризикувати своїм життям і здоров’ям та життям і здоров’ям інших людей - потрібно переходити дорогу по пішохідних переходах. 3) У разі необхідності - діяти. Наприклад, якщо заблукали в лісі, то потрібно не розгубитися, а заспокоїтися і зосередитися та пригадати, що робити в такому випадку. 2. Бесіда. - У разі небезпеки слід знати, де можна отримати допомогу. До яких рятувальних та аварійних служб і за якими номерами телефонів слід звертатися в разі небезпечних ситуацій? (Учні називають номери телефонів і відповідні служби. Розповідають, у яких випадках до якої служби слід звертатися). Учитель підсумовує сказане учнями і вивішує плакат з номерами телефонів рятувальних та аварійних служб: 101 - пожежно-рятувальна служба; 102 - міліція; 103 - «швидка медична допомога»; 104 - аварійна газова служба. 3. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя). 4. Робота за підручником на с. 10-13. · Опрацювання тексту і бесіда за малюнками. · Проведення словникової роботи. V. Закріплення матеріалу. 1. Робота за підручником на с. 13-15. · Розгадування ребуса. · Пояснення прислів’я. · Виконання завдань і відповіді на запитання 1-3. · Робота в групах (завдання 4). - Обговоріть ситуації, у яких: можна передбачити небезпеку; треба уникнути небезпеки; потрібно діяти. Учні об’єднуються у групи (по 5-6 осіб). Кожна група наводить свої приклади. 1 і 2 групи наводять приклади ситуацій, у яких можна передбачити небезпеку. 3 і 4 групи наводять приклади ситуацій, у яких треба уникнути небезпеки. 5 і 6 групи наводять приклади, як потрібно діяти в різних ситуаціях. Після завершення роботи представники кожної групи наводять учням класу приклади своїх ситуацій з подальшим їх обговоренням. · Виконання завдання 5. · ПРАКТИЧНА РОБОТА (с. 15 підручника). Як діяти в небезпечних ситуаціях Обговорення і розігрування запропонованих ситуацій. Учитель обирає декількох учнів для інсценізації, об’єднує їх у групи (по 5-6 осіб). Кожній групі дає завдання: 1) Прочитати ситуацію. 2) Обговорити її в групі, тобто дати відповідь на запитання: «Як діяти в даній ситуації?». 3) Розіграти і показати запропоновану ситуацію. 1 група. Хлопчик дивиться телевізор. Раптово з телевізора пішов дим. Як діяти? 2 група. Діти надворі знайшли пакет з якимись речами. Що їм слід робити? 3 група. Дівчинка відчула запах газу в квартирі. Як їй потрібно вчинити? Після завершення роботи учні презентують невеличкі сценки. Переглянувши їх, решта учнів відповідає на запитання вчителя. 2. Робота в зошиті на с. 4-6. Самостійне виконання завдань 1-3 з подальшим обговоренням. 3. Колективна робота. - Закінчіть речення. 1) У разі пограбування слід звертатися... 2) При пожежі дзвонити за номером телефону... 3) Якщо на вулиці людині похилого віку стало зле, потрібно викликати... 4) Якщо в квартирі чи будинку чути запах газу, треба... 4. Опрацювання літературних творів. а) Притча «Про двох жабок». Слухання й обговорення притчі. Одного дня дві жабки впали до глечика зі сметаною. Одна з них подумала, що це кінець, - і загинула. А друга почала борсатися, аж поки збила грудочку масла. Тоді вона відштовхнулася від неї та вистрибнула з глечика. - Чого навчає ця історія? б) Казки Михайла Коцюбинського «Про двох цапків» та «Дві кізочки». 5. Робота в групах (або парах). Обговорення ситуацій. 1) Хлопчик пішов до магазину, щоб купити хліба й молока. У руках він тримав гаманець. Підійшовши до магазину, він побачив підозрілу компанію молодиків. Вони курили, пили пиво й голосно лаялися... - Обговоріть усі можливі варіанти поведінки хлопчика і небезпечні ситуації, які можуть статися. 2) Марійка залишилася вдома сама з маленькою сестричкою. їх покликали гуляти подруги. Дівчатка швидко вийшли надвір. - Обговоріть можливу поведінку дівчаток. Наприклад: 1) Дівчатка пішли гуляти без попередження батьків. 2) Вийшовши з квартири, не зачинили двері на ключ. 3) Пішли з квартири і не вимкнули телевізор, світло. - Що може статися? - Як уникнути небезпеки? VI. Підсумок уроку. - Що таке безпека? Небезпека? Безпека життєдіяльності людини? - Які небезпечні ситуації можуть виникнути вдома і на вулиці? - Що слід робити, щоб не бути винуватцями небезпечних ситуацій? - Назвіть номери телефонів рятувальних та аварійних служб. Завдання: виконайте завдання 6 на с. 15 підручника. | |
Переглядів: 926 | |
Всього коментарів: 0 | |