Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із біології 8 клас (нова програма) |
Урок № 20. Система кровообігу. Серце: будова та функціїМета уроку: ознайомити учнів з особливостями кровоносної системи людини, спираючись на знання про будову та функції кровоносної системи ссавців; схарактеризувати будову та функції серця людини; розкрити взаємозв'язок між будовою та функціями серця; розвивати пам'ять, мислення, увагу, мовлення, уміння аналізувати та узагальнювати інформацію, працювати з дидактичним матеріалом; розвивати навички самостійної роботи, самоконтролю та самооцінки; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я, інтерес до предмета, формувати науковий світогляд. Матеріали та обладнання: таблиці «Кровоносна система людини», «Будова серця», муляжі серця, кровоносних судин. Основні поняття: кровоносна система, судини, капіляри, артерії, вени, серце, перикард, епікард, міокард, ендокард. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ü Вправа «Вірю — не вірю» Учні мають обрати відповідь «так», якщо погоджуються з твердженням, або «ні», якщо не погоджуються. Твердження до вправи подано в електронному додатку. Відповіді: 1. «Ні»; 2. «Так»; 3. «Ні»; 4. «Ні»; 5. «Так»; 6. «Так»; 7. «Ні»; 8. «Так»; 9. «Ні»; 10. «Так»; 11. «Так». III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ ü Обговорення цитати Не всяка людина, що пізнала глибини свого розуму, пізнала глибини свого серця (Франсуа Ларошфуко). Учитель пропонує учням розглянути зображення кровоносної системи й висловити пропозиції щодо теми уроку, допомагає учням визначити мету та завдання уроку. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ü Фронтальна бесіда Перевірка відповідей на запитання 4 до § 16, обговорення запитань на початку § 17. Учні мають пригадати особливості будови кровоносної системи тварин. ü Слово вчителя Пригадаймо, що в усіх тварин, які мають кровоносну систему, рух крові відбувається безперервно. Зупинка крові навіть на кілька хвилин є смертельно небезпечною. У людини, як і в інших ссавців, кров рухається спеціальними трубочками — судинами, а забезпечує цей рух особливий насос — серце. Воно характеризується надзвичайною потужністю та працездатністю. Розміром із кулак, серце ані на хвилину не припиняє своєї роботи, 24 години на добу воно прокачує кров організмом. А ми зазвичай навіть не помічаємо цієї титанічної роботи й не звертаємо уваги на цей важливий орган. V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Система кровообігу ü Розповідь учителя, демонстрування муляжів серця, кровоносних судин, повідомлення учнів, складання схеми «Кровоносна система» За розповіддю вчителя та повідомленнями учнів необхідно скласти схему будови кровоносної системи. 2. Будова та функції серця ü Повідомлення учнів, частково-пошукова робота з підручником, вправа «Устав пропущені слова», словникова робота За виступами учнів та текстом підручника на с. 66-67 учні мають уставити є текст пропущені слова, виписати визначення нових термінів у зошит. Вправу «Устав пропущені слова» подано в електронному додатку. Текст можна роздрукувати для кожного учня або записати на дошці (спроектувати на екран). Відповіді: 1. Середній; 2. Вліво; 3. Перикард, сильного розтягування; 4. Рідиною, тертя; 5. Трьох, епікард, міокард, ендокард; 6. 250-360 г; 7. Чотири, передсердя, шлуночки; 8. Ліву, артеріальну, праву, венозну; 9. Тристулковий і двостулковий (мітральний); 10. Півмісяцевий (аортальний), півмісяцевий (клапан легеневої артерії); 11. Рухалася лише водному напрямку; 12. Коронарним артеріям. Серце — це м'язовий орган кровоносної системи, що забезпечує рух крові організмом. Перикард — це еластична навколосерцева сумка. Слід звернути увагу учнів на те, що звук, який ми чуємо під час серцебиття («тук- тук»), утворюється під час закривання клапанів серця. ü Цікавий факт • У дорослої людини серце за день перекачує близько 10 000 л крові. За один удар в аорту викидається близько 130 мл крові. • Нормальний пульс дорослої людини становить 60-80 ударів на хвилину. Для порівняння: частота пульсу слона — 20 ударів на хвилину, бика — 25, жаби — 30, кролика — 200, а миші — 500. ü Складання схеми За текстом підручника на с. 67 учні мають скласти схему току крові в серці. Схему току крові в серці людини подано в електронному додатку. VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ü Вправа «Анаграма» На дошці написані слова, у яких переплутані букви. Учні мають відгадати зашифровані терміни та дати їм визначення. РИПЕДКАР ЦЕРЕС ПІКАРЕД НЕВИ ДОКАРДЕН ТЕАРІЇР КАРМІДО Відповіді: перикард; серце; епікард; вени; ендокард; артерії; міокард. ü Фронтальна бесіда Учні мають відповісти на запитання 1-3 до § 17. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання для всіх учнів: опрацювати § 17, вивчити будову серця. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або презентації «Властивості серця», «Серцевий цикл». VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ü Вправа «Я запам'ятав» Учням пропонується назвати те, що найбільше запам'яталося на уроці. | |
Переглядів: 560 | |
Всього коментарів: 0 | |