Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із біології 8 клас (нова програма) |
Урок № 33. Розвиток опорно-рухової системи людини з вікомМета уроку: ознайомити учнів з особливостями розвитку опорно-рухової системи людини; розкрити механізм росту кісток та м'язів, роль рухової активності для збереження здоров'я; сформувати уявлення про травми й захворювання опорно-рухової системи та способи їх попередження; поглибити знання про гіподинамію, її причини та наслідки; формувати навички надання першої допомоги в разі ушкоджень опорно-рухової системи; розвивати увагу, спостережливість, пам'ять, мислення, уміння працювати в парах, порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію, установлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити логічні висновки; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я, почуття прекрасного, товариські відносини, інтерес до предмета, формувати науковий світогляд. Матеріали та обладнання: таблиці «М'язи людини», «Скелет людини». Основні поняття: фізична активність, гіподинамія, плоскостопість, сколіоз, кіфоз, лордоз, розтягнення м'язів та сухожилля, вивих, удар, закритий та відкритий перелом. Тип уроку: комбінований урок. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ü Фронтальна бесіда Обговорення письмових відповідей на запитання 4 до § 28. ü Вправа «Біологічний бій» Учитель пропонує провести інтелектуальний бій: учням необхідно «атакувати» один одного термінами, що були вивчені на попередніх уроках. Приклади термінів: фасція, сухожилля, сфінктер, постава, стомлення м'язів, надвідновлення, статична робота, динамічна робота, тонус. III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ü Епіграф до уроку Хочеш бути здоровим — бігай. Хочеш бути красивим — бігай. Хочеш бути розумним — бігай (давньогрецьке висловлювання). ü Слово вчителя Ці слова висікли на камені давні греки. Але вони не втратили своєї актуальності й сьогодні. Активний спосіб життя та фізична діяльність — це обов'язкові умови гармонійного розвитку кожної людини. При раціональному навантаженні опорно-рухової системи вона стає більш витривалою. Але, звичайно, слід ураховувати вікові особливості організму. IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ Учитель повідомляє учням тему уроку, разом з ними визначає його мету та завдання. V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Вікові особливості росту кісток та м'язів людини ü Повідомлення учнів, розповідь учителя, частково-пошукова робота з підручником За повідомленнями, що підготували учні, які виконували індивідуальне домашнє завдання, розповіддю вчителя та за текстом підручника на с. 108-109 учні мають визначити основні вікові особливості росту кісток і м'язів організму людини. Матеріал до розповіді вчителя подано в електронному додатку. ü Цікавий факт Після 40 років організм починає поступово втрачати м'язову масу. За відсутності фізичної активності людина втрачає за рік 2-3 % м'язів. А після 60 років — до 5 % за рік. Саме тому виникають певні проблеми із сухожиллям, адже м'язів стає менше й виникає постійне тертя. Через це сухожилля повністю стираються і вже не відновлюються. Тому фізична активність після 40 років є дуже важливою. 2. Проблеми опорно-рухової системи ü Повідомлення учнів, частково-пошукова робота з підручником, словникова робота За таблицею, текстом підручника на с. 109-111 та інформацією, що готували учні як індивідуальне домашнє завдання, учні мають ознайомитися з основними захворюваннями опорно-рухової системи, визначити їх причини, дати визначення понять «гіподинамія», «сколіоз», «лордоз», «кіфоз», «плоскостопість». Основними проблемами опорно-рухової системи є: гіподинамія, плоскостопість, сколіоз, кіфоз, лордоз, розтягнення м'язів та сухожилля, вивих, удар, закритий та відкритий переломи, рахіт, туберкульоз кісток. Гіподинамія — це порушення функцій організму внаслідок зниження рухової активності, послаблення сили м'язів. Сколіоз — це викривлення хребта вбік (вліво або вправо). Лордоз — це викривлення хребта в поперековому відділі, обернене опуклістю вперед. Кіфоз — це викривлення хребта у верхніх відділах, обернене опуклістю назад. Плоскостопість — це деформація форми стопи зі зниженням її склепіння. Причини порушень роботи опорно-рухової системи подано в електронному додатку. VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ü Презентація проектів «Гіподинамія — ворог сучасної людини» та «Рухова активність — основа фізичного здоров'я» (випереджальне домашнє завдання) ü Фронтальна бесіда Учні мають відповісти на запитання 3-6 до § 29, 3-5 до § 30. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Завдання для всіх учнів: опрацювати § 21-30, вивчити нові терміни. Слід завчасно об'єднати учнів у чотири команди для роботи на наступному уроці, повідомити, що їм необхідно обрати капітана, придумати назву команди та девіз. Індивідуальне завдання: знайти приказки про опорно-рухову систему. VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ, ОЦІНЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ ü Фронтальна бесіда Учні мають відповісти на запитання 1, 2 до § 29, 1, 2 до § 30. ü Обговорення цитати Якщо не хочеш бігати, доки здоровий, доведеться бігати, коли захворієш (Горацій). ü Вправа «Дзиґа» На літері «Я» розташована дзиґа зі стрілкою. Навколо дзиґи розміщені аркуші з написами. Учні по черзі крутять дзиґу. На який напис указує стрілка дзиґи, тими словами учень починає своє речення для підбиття підсумків уроку. Зверніть увагу! Урок № 36 (урок узагальнення знань) подано в електронному додатку в повному обсязі. | |
Переглядів: 654 | |
Всього коментарів: 0 | |