Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 20. Спільнокореневі слова й форми словаМета: навчальна — навчити учнів розрізняти спільнокореневі слова й форми слова; розуміти роль і значення частин слова; розвивальна — розвивати логічне та образне мовлення, культуру мовлення, прагнення до точного та грамотного слововживання; виховна — виховувати громадянську відповідальність, прагнення опанувати всі багатства української мови й активно нею користуватися в усіх сферах життя. Обладнання: природна карта України, словник географічних назв. Тип уроку: формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні розрізняють спільнокореневі слова й форми слова; розуміють роль і значення частин слова; прагнуть до точного та грамотного слововживання; розвивають у собі почуття громадянської відповідальності, прагнення опанувати всі багатствами української мови й активно нею користуватися в усіх сферах життя. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Розрізнення спільнокореневих слів та форм слова дуже важливе для розуміння природи слова, його лексичного значення, правильного слововживання. Тому сьогодні ми закріпимо ці поняття практично і поміркуємо про нашу природу. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання III. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК 1. Розподільний диктант Ø Запишіть у два стовпчики спільнокореневі слова та форми слова. Саджанець, садовий, сад, садочок, саду, садівник, садити, садах, садами; зіронька, зоря, зоряний, зорю, зорями, зореліт, зорепад, зір; радіти, радісно, радість, радіють, радіє, радісний, радіємо, радощі. 2. Робота у групах I група: доберіть до поданих слів споріднені слова. II група: утворіть від поданих слів їхні форми. Море, квітка, мова, казка, ліс, відповідь. 3. Гра «Четвертий зайвий» Ø У кожній групі поданих слів знайдіть таке, що не належить до спільнокореневих. 1) Будувати, будильник, будова, будинок; 2) підводник, водолаз, підводка, вода, водяний; 3) гірський, міжгір’я, гора, гіркий; 4) нічого, нічний, нічка, вночі. Фізкультхвилинка 4. Робота з текстом Ø Подивіться на природну карту України. Що означають блакитні стрічечки — товсті та зовсім тоненькі? Згадайте назви українських річок. Ø Розкажіть про річку, озеро (якщо є) вашої місцевості. РІЧКИ, ЩО ЗНИКАЮТЬ Подивишся на карту України — побачиш багато тоненьких блакитних «ниточок». Це маленькі річки. Колись вони були повноводними. Біля них і тепер улаштовують гнізда птахи, ростуть різні, серед них і рідкісні, рослини. Але сьогодні життя цих річок під загрозою. Зникають вони внаслідок непродуманої діяльності людей: з них забирають надмірну кількість води для господарських потреб, несумлінні підприємці спускають у них шкідливі відходи, браконьєри влаштовують загати й у варварський спосіб виловлюють рибу. Береги річок заростають очеретом. Які наслідки пересихання маленьких річок? Невдовзі забрудняться поверхневі та ґрунтові води, коливання рівня води у річках призведе до зникнення деяких рослин і змусить птахів шукати нових місць гніздування, загине риба. Запобігти цьому лихові можна, якщо зупинити тих, хто забруднює воду, збагачується за рахунок вирубування лісів. Крім того, треба припинити не- контрольований забір води з річки. Відповідальність за те, чи побачать наші нащадки ці маленькі річки, лежить на нас самих. (Із журналу) Евристична бесіда Ø Яке враження справив на вас цей текст? Ø Якою мірою вас хвилює питання збереження природи, зокрема річок і річечок? Ø Розкажіть про свою річку, озеро або ставок. Чи загрожує їм зникнення? Ø Що, на вашу думку, слід робити, щоб зберегти природу? Ø Що особисто ви можете для цього зробити і робите? Виконання граматичного завдання Ø Запишіть із тексту два останні речення. Випишіть із них слова, що відповідають схемам: корінь + закінчення; корінь + суфікс + закінчення; префікс + корінь + закінчення; префікс + корінь + суфікс + закінчення; префікс + корінь + закінчення. IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Написати твір-мініатюру «Річка мого дитинства» (або, якщо поблизу немає водойми, — «Улюблена місцина»). Розібрати за будовою слова першого речення. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Займи позицію» — Я вважаю, що збереження малих річок, охорона довкілля від руйнування та знищення — це справа лише дорослих і держави. | |
Переглядів: 522 | |
Всього коментарів: 0 | |