Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 23. Правопис значущих частин слова (повторення)Мета: навчальна — повторити з учнями поняття про значущі частини слова, різні форми слова та спільнокореневі слова, правопис значущих частин слова; розвивальна — розвивати пам'ять, логічне та критичне мислення, уміння виділяти у слові значущі частини; розрізняти форми слова та спільнокореневі слова, змінні й незмінні слова, записувати правильно слова з вивченими орфограмами в значущих частинах, обґрунтовувати написання їх правилами; знаходити й виправляти орфографічні помилки на вивчені правила; виховна — сприяти формуванню усвідомленого розуміння багатства виражальних засобів української мови, важливості вдосконалення власного мовлення, зокрема збагачення словникового запасу різних за будовою слів. Обладнання: підручник, таблиці-схеми. Тип уроку: закріплення вмінь та навичок. Очікувані результати: учні знають про значущі частини слова; різні форми слова та спільнокореневі слова; правопис значущих частин слова; уміють виділяти у слові значущі частини; розрізняти форми слова та спільнокореневі слова, змінні й незмінні слова; записують правильно слова з вивченими орфограмами у значущих частинах; обґрунтовують їхнє написання правилами; знаходять і виправляють орфографічні помилки на вивчені правила; усвідомлюють багатство виражальних засобів української мови; важливість удосконалення власного мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — У слові кожна частинка важлива, бо несе у собі або лексичне значення та його нюанси, або вказує на форму, що пов’язує слово з іншими словами. Тому правильне вживання та написання значущих частин слова мають велике значення для сприйняття висловлювання та гарного спілкування. Сьогодні ми потренуємося правильно і грамотно вживати, записувати слова та їхні складові відповідно до вивчених правил. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання: виконання вправи з підручника за вибором учителя 2. Експрес-опитування Ø Назвіть значущі частини слова. Ø Які слова називають змінними, а які незмінними? Ø Що таке спільнокореневі слова? Ø Що таке закінчення? Ø Дайте визначення суфікса і префікса. III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК Виконання вправ Ø Прочитайте текст, випишіть із нього спільнокореневі слова, а потім форми слів (За бажанням, діти пишуть диктант.) Наш міський парк дуже старий, його заклали ще в минулому столітті. Він гарно розпланований, розділений алеями на затишні острівці — березові, липові, каштанові, ялинові. Я люблю бувати в березняку. Там є великі берези, підростають і маленькі берізки. Шкода тільки, що немає тут підберезників, як у справжньому лісі. Мабуть, гриби люблять тишу. Зелень ялин радує око не лише влітку, а й узимку. Паркові робітники на чолі із завгоспом постійно працюють тут: оглядають дерева, підрізають кущі, чистять доріжки, восени згрібають листя. Вони також висаджують різні породи дерев, види квітів. У парку завжди людно, особливо на дитячому майданчику. Чути гамір, сміх і навіть інколи плач, якщо хтось порушує правила безпечної поведінки. Поряд із парком — дитяче кафе. Я пишаюся своїм парком. Очікувані відповіді Спільнокореневі слова: березові, березняку, берези, берізки, підберезників. Форми слів: парк, у парку, парком. Ø Знайдіть у тексті приклади слів, утворених у різні способи. Префіксально-суфіксальний: розпланований, розділений, підберезників, заклали; суфіксальний: паркові, людно, дитячому, маленькі; префіксальний: заклали; безафіксний: зелень; складання основ: завгосп; перехід із однієї частини мови в іншу: зелень. Ø Виберіть із тексту приклади змінних та незмінних слів, визначте, до якої частини мови вони належать. Змінні: міський, столітті, острівці; незмінні: дуже, влітку, кафе. Ø Наведіть приклади орфограм у різних частинах слова, поясніть правопис слів відомими правилами. У префіксах: розпланований, підбір, безпекою; у коренях: минулому, великі, берези, восени, дитяче, гриби; у суфіксах: розділений, підберезників. Ø Визначте головну думку тексту. (Потрібно любити свій рідний край, дбати про збереження довкілля.) IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Повторити правопис значущих частин слова. Написати твір-мініатюру про свій улюблений куточок міста, села чи селища, виділивши вивчені орфограми у різних частинах слова. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Метод «ПРЕС» Ø Як гадаєте, яку роль виконують суфікси і префікси у словах? Ø Як змінюється значення слова через використання певного префікса чи суфікса? Нога, ніженька, ножище; дівчина, дівчинка, дівчисько; рід, зріднитися, виродження. Ø У яких випадках доречно вживати кожне з таких слів? Наведіть приклади та зробіть висновки. | |
Переглядів: 618 | |
Всього коментарів: 0 | |