Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 24. РЗМ № 6. Аудіювання текстів фольклорних творів (колискових пісень, забавлянок, утішок), що містять слова із суфіксами, які надають слову значень зменшуваності й пестливостіМета: навчальна — навчати учнів сприймати інформацію на слух, виділяти головне та деталі, виділяти частини слова та визначати їхнє значення, правильно записувати; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, уміння визначати частини слова, орфограми у словах; виховна — сприяти формуванню поваги до батьків, до старших людей, до національних традицій нашого народу. Обладнання: тексти фольклорних творів, аудіозаписи колискових пісень, відеокліпи. Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення. Очікувані результати: учні вміють сприймати інформацію на слух, виокремлювати головне та деталі, виділяти частини слова та визначати їхнє значення, правильно записувати; усвідомлюють необхідність ставитися з повагою до батьків, старших за віком людей, національних традицій українського народу. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання: читання написаних учнями творів II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Про мелодійність, милозвучність, лагідність української мови свідчать численні фольклорні твори, зокрема колискові пісні, забавлянки, утішки. На їхньому прикладі ми можемо з’ясувати роль різних суфіксів у мові, упевнитися в тому, що кожна частина слова має своє особливе значення й додає мові неповторності й оригінальності. ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ 1. Слухання аудіозаписів фольклорних творів 2. Евристична бесіда Ø Для кого та навіщо призначені колискові, забавлянки, утішки? Ø Які вони за формою? Ø Яка лексика переважає в них? Ø Суфікси якого значення найбільш поширені? Чому? Ø Що бажають дитині найчастіше? Ø Які риси характеру батьків (наших пращурів) можна визначити за складеними ними дитячими піснями? Доведіть свою думку. 3. Вибірковий диктант Ø Випишіть із диктанту спершу слова зі зменшувально-пестливими суфіксами, потім — зі значенням збільшувальним чи дещо грубуватим. Ø Виділіть ці суфікси та проаналізуйте їхні значення. Ой, ходить СОН КОЛО ВІКОН (Колискова у виконанні Ніни Матвієнко) Ой ходить сон коло вікон, а дрімота — коло плота. Питається сон дрімоти: — А де будем ночувати? — Де хатонька тепленькая, Де дитинка маленькая, Туди підем ночувати І дитинку колисати. А на кота та й воркота, На дитинку та й дрімота, Котик буде муркотати, А дитинка буде спати. КОТИКУ СІРЕНЬКИЙ (Колискова у виконанні Росави) Котику сіренький, котику біленький, Котку волохатий, не ходи по хаті, Не ходи по хаті, не буди дитяти. Дитя буде спати, котик воркотати. Ой на кота — воркота, на дитину — дрімота. A-а, а-а, а-а, я! Забавлянки * * * Чуки, чуки, чуки, чук. Наловив дід щук, A бабуся плотву — годувати дітву, A бабуся карасиків — годувати Тарасиків. A бабуся окуньків — годувати молодців. * * * Куй, куй, чобіток, Подай, бабо, молоток. Не подаси молотка, Не підкую чобітка, Молоток срібленький, Чобіток золотенький. * * * ой дівчина манісінька, Яка ж бо ти гарнісінька: За косою барвіночок, Ще й рученька білісінька. * * * Потягусі, потягусі Ростуть ніжки у Ірусі, Ростуть ручки, Пальці, вушка: Скоро з мамою зрівнюся. Утішки * * * Ходи, ходи, дощику, Зварим тобі борщику, Зварим тобі галушок Та виллємо на пісок. Хлюп, хлюп... . Хлюп, хлюп, водиченько, Хлюп, хлюп на личенько, І на ручки, і на ніжки Хлюп, хлюп, хлюп! * * * Потягушки, підростушки, Поперек товстушки, A в ніжки — ходушки, A в ручки — хватанушки, А в роток — говорок, А в головку — розумок. * * * Ах, співає, співає Соловейко! Ах, співає, співає Молоденький; Молоденький, Гарненький, Пригоженький! 4. Бесіда Ø Який із народних творів вам знайомий із дитинства? Ø Який сподобався найбільше? Чому? Ø Продекламуйте, якщо знаєте, ще якісь колискові, забавлянки, утішки. 5. Творча робота Складіть утішку або колискову для сучасної дитини (використовуючи нові реалії та відповідну лексику — телефон, айфон, планшет, мультфільм, Інтернет та ін.). IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Записати з будь-яких джерел колискову, утішку; зробити короткий літературознавчий (тема, головна думка, художні засоби, своє ставлення) та мовознавчий аналіз (використання емоційної лексики, суфіксів тощо). * Записати від старших за віком людей утішки (потішки). Скласти свій подібний твір, використовуючи різні пестливі суфікси (у прозі чи у віршах). V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Складання сенкану Ø Складіть сенкан про дитинство, найрідніших людей. Приклад сенкану 1) Дитинство 2) прекрасне, веселе, 3) вирує, гуртує, навчає, 4) ніжністю мене оповиває, та швидко минає. 5) Шкода. | |
Переглядів: 376 | |
Всього коментарів: 0 | |