Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма)

УРОК 27. РЗМ № 7. Конструювання речень-компліментів (для привітання з днем народження, святом) з використанням слів із префіксом пре-

УРОК 27. РЗМ № 7. Конструювання речень-компліментів (для привітання з днем народження, святом) з використанням слів із префіксом пре-

Мета: навчальна — допомогти учням засвоїти правопис префіксів та використовувати слова з префіксами на практиці, у повсякденному житті; розвивальна — розвивати образне та логічне мислення, навички правильного й доцільного використання слів із префіксами залежно від їхнього значення, уміння спілкуватися; виховна — сприяти формуванню доброзичливості, ввічливості та товариськості.

Обладнання: листівки різних видів, презентації.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

Очікувані результати: учні вміють конструювати речення-компліменти (для привітання з днем народження або святом) з використанням слів із префіксом пре- та інших; засвоїли правопис префіксів; уміють використовувати слова з префіксами на практиці, у повсякденному житті; уміють доброзичливо, чемно, по-товариському спілкуватися.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання: виконаної за вибором учня вправи з підручника; * повідомлення про результати обговорення з батьками та друзями проблем бізнесу

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Звернення вчителя до учнів

— З появою Інтернету жанр письмового спілкування став неймовірно популярним. Зрозуміло, тепер листи пишуть не на папері, а на комп’ютері. Змінилися і правила листування — з’явився електронний етикет. Але й вітальні листівки в паперовому варіанті теж іще не відійшли в минуле, особливо для людей поважного віку, і є виявом уваги, турботи, ввічливості й людяності. Про це й буде наш урок.

ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

1. Робота зі статтею

Ø Прочитайте статтю з Інтернету й обговоріть її, висловивши свою думку.

Коли йдеться про епістолярний жанр, то перше, що згадує більшість людей, — це лист Тетяни до Онєгіна або ще якісь класичні зразки письма. Між тим уявити собі звернення а-ля «я к Вам пишу» на екрані монітора досить складно. Що таке електронний етикет і як правильно спілкуватися в електронному листуванні, щоб не зажити слави невігласа?

Якщо йдеться про ділове листування, то тут, важлива стислість. Вашому адресату щодня доводиться читати десятки листів, а тому надмірна вишуканість стилю, заплутаність викладу і «розмазаність» думки виставлять вас не в кращому світлі. Як, утім, і орфографічні помилки. У багатьох установах (та й просто у грамотних людей) не заведено серйозно ставитися до людини, яка припускається орфографічних або друкарських помилок. Проте стислість стислістю, але ось замінювати слова абревіатурами, скорочувати терміни та фрази не варто. Однак не за рахунок ввічливості. «Спасибі», «будь ласка», як і раніше, залишаються чарівними й необхідними у будь-якому спілкуванні словами.

Електронні листи прийнято писати стандартним шрифтом, не перевантажуючи його екзотикою і спецефектами. А для зручності (читання з екрану все-таки відрізняється від читання з паперу) читача електронний текст прийнято розбивати на невеликі (приблизно по 500 знаків) абзаци, залишаючи між ними порожній рядок. І, звісно ж, смайли. Деякі люди примудряються ставити смайлики навіть у звичайних листах, написаних від руки на папері. В електронних листах смайли цілком доречні. Але тільки не в діловому листуванні. І, нарешті, існує правило листування в Інтернеті, що також діє в телефонному етикеті. Розмову (переписку) завжди закінчує той, хто її ініціював.

Цікаво!

Серед письменників минулого століття було чимало любителів писати листи. Так, Леся Українка планувала написати 777 х 7 (магічне число) — 5439 листів, а написала усього 1637. Це колосальна цифра. Більше з українських письменників написав лише Іван Якович Франко.

2. Добір слів для оформлення вітальних листівок

Звертання: вельмишановний, глибокошанований, глибокоповажний, шановний, дорогий, милий, премилий.

Побажання: бажаю, зичу.

Слова з префіксами: схиляємося(-юся), прекрасний, відзначити, визначний, піднесення та ін.

3. Складання текстів листівок-привітань до дня народження з використанням префікса пре- та інших префіксів

Ø Напишіть привітання з днем народження:

а) родичеві (родичці) старшого покоління;

б) одноліткові;

в) молодшому;

г) діловому партнерові;

д) незнайомій людині на знак підтримки та поваги до її справ.

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти текст листівки-привітання відомій людині (письменникові, спортсменові, художникові тощо).

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Евристична бесіда

Ø До кого ви відчуваєте приязнь, удячність і кому послали б вітальну листівку (паперову чи електронну)?

Ø Від кого ви хотіли б отримати вітальну листівку?

Ø Яке значення має у житті людей приватне листування? А для вас особисто? Чому?

Категорія: Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) | Додав: uthitel (11.12.2019)
Переглядів: 472 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: