Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма)

УРОК 28. РЗМ № 8. Письмовий твір - опис предмета (тварини) з використанням слів із суфіксами та префіксами

УРОК 28. РЗМ № 8. Письмовий твір - опис предмета (тварини) з використанням слів із суфіксами та префіксами, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності (у художньому стилі)

Мета: навчальна — удосконалити в учнів на практиці поняття про твір-опис у художньому стилі; розвивальна — розвивати образне та логічне мислення, навички правильного використання значущих частин слова з емоційним забарвленням; виховна — сприяти формуванню спостережливості, допитливості, любові до тварин, милосердя.

Обладнання: малюнки, фотографії тварин, презентації; тексти з описами тварин.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

Очікувані результати: учні вміють складати твори — описи предмета чи тварини у художньому стилі, використовуючи слова із суфіксами та префіксами, які надають тексту емоційності й виразності, інші художні засоби виразності; учаться спостережливості, допитливості, любові до тварин, милосердя.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

Ø Які типи та стилі мовлення вам відомі?

Ø Яка функція префіксів та суфіксів у словах?

Ø За допомогою яких суфіксів можна виразити емоції ніжності, замилування, пестливості чи, навпаки, згрубілості?

ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

1. Читання уривка з повісті Н. Бічуї «Шпага Славка беркути»

Сорока блиснула хитрим оком, широко розкрила дзьоба: «Кк-ха!» — і, перелетівши через усю кімнату, сіла стефкові на плече. І це зламало Стефкову їжакуватість.

— Впізнала? — здивувавсь і засміявся, своїм звичаєм показавши усі гарні, великі зуби.

Надія Григорівна — дрібненька, ніби якась кругла, тепла, з малими, як у дитини, руками і добрим, тремтливим голосом.

— Мабуть, упізнала, — погодилася вона з Стефком. — Або ж просто ти славний хлопчик. Вона до лихого не піде, тільки стане отак при нозі, дзьоба розкриє, крила розчепірить і все кхакає.

Стефко хмикнув. Одне дивина — сорока впізнала, а друге, ще дивніше, — нібито він славний хлопчик! Ну й ну!

Кімнатка була маленька, не набагато більша від тієї, де жив Стефко з батьком, та виглядала вона зовсім інакше. У шафах книжок стільки, що й не полічиш. Меблі ніби хто сам із жовтого живого дерева стругав — скоріш сільські, ніж міські, — і широкий м’який тапчан із скрипучими пружинами. Скрип сподобався хлопчикові, і він раз по раз вовтузився на тапчані, аби пружини заскрипіли.

А потім його запросили до гарячого борщу. Стефко спершу відмовлявся, а коли смачний дух заповнив кімнату і червоний борщ забілили сметаною, хлопець раптом відчув, що йому аж слина підступає до уст і в животі болить — так їсти хочеться, і не втримався, таки сів до столу. Надія Григорівна розповідала про сороку, Стефко їв і сміявся, бо дуже вже кумедною виявилася знайдена в парку птаха! Називали її Кавкою. Вона збирала усякі корки*, ґудзики, кісточки, брязкальця і носила на переховок під подушку до надії Григорівни. А то сідала їй простісінько на голову і зазирала в обличчя — бавитися запрошувала.

— А в мене кіт Бурко є. Чорний, як заслінка від печі. Він весною у мандри йде, а коли вже студінь починається, то вертає. Пошкребе лапою двері, мовби ніколи ніде й не блукав, і просто до своєї миски...

2. Усний аналіз тексту

Ø До якого типу та стилю мовлення належить цей текст? (Розповідний з елементами опису птаха та свійської тварини, художній стиль.)

Ø Опишіть за цим уривком сороку, кота.

Ø Які художні засоби виразності вживає письменниця у своїх описах? (Епітети: хитрим оком, широко розкрила, сідала їй простісінько на голову; порівняння: чорний, як заслінка від печі; малими, як у дитини.)

Ø У яких словах зустрічаються емоційно забарвлені суфікси та префікси? (Дрібненька, маленька, простісінько, переховок.)

Ø Зробіть висновок. (Засобів виразності небагато, потрібно вживати їх доцільно, як і слова із емоційно забарвленими суфіксами та префіксами; спілкування з тваринами, допомога їм робить людей добрішими, милосерднішими.)

3. Колективне складання орієнтовного плану опису тварини

План

1. Що це за тварина?

2. Яка вона за розміром?

3. Якого кольору?

4. Які у тварини очі, вуха, ніс, хутряний/пір’яний покрив (якщо є)?

5. Які повадки, звички у цієї тварини?

6. Взаємини з людьми та з іншими тваринами.

7. Ваше ставлення до тварини. Вплив тварин на людей.

4. Вибір тварини для опису (за картиною, фотографією, слайдом, по пам'яті)

5. Придумування ситуації, випадку, у розповідь про які можна ввести опис тварини

6. Добір художніх засобів, слів із емоційними суфіксами та префіксами

7. Написання творів на чернетках

8. Читання 2-3 творів. Обговорення. Коментування вчителем. Виявлення типових недоліків

9. Удосконалення текстів, запис у чистовому варіанті

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за темою «Будова слова. Орфографія».

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Ø Робота на уроці спонукала мене замислитися над тим, що ... .

Ø Найлегше було ..., а найважче ...

Категорія: Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) | Додав: uthitel (11.12.2019)
Переглядів: 1850 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: