УРОК 29. Контрольна робота за темою «Будова слова. Орфографія» (тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з теми «Будова слова. Орфографія» з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти частини слова, використовувати в мовленні слова із суфіксами та префіксами різного значення; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні засвоїли тему, правильно використовують значущі частини слова та грамотно їх записують; усвідомлюють значення мови в житті людини; володіють культурою мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до написання контрольної роботи
2. Виконання тесту
Ø Обведіть літеру, що позначає правильну відповідь.
Варіант І
|
Варіант ІІ
|
1. Зазначте рядок, у якому всі слова спільнокореневі.
|
А мама, матуся, мамонька, мамуся
|
А сонце, сонцем, сонячний, (на)сонці
|
Б їжа, їжею, (у) їжі, їжу
|
Б ходити, ходжу, ходиш, ходять
|
В ходити, хідник, ходять, ходиш
|
В пісня, пісенник, пісняр, пісенний
|
Г ніжний, ніжність, ніжним, ніжненько
|
Г рік, річний, роком, роками
|
2. Зазначте рядок, у якому подаються тільки форми одного слова.
|
А рослина, рослинний, виростити, рослиною
|
А троянда, трояндою, трояндами, троянду
|
Б сад, садом, садами, саду
|
Б зоря, зорею, зірковий, зіронька
|
В ліс, лісник, лісовий, пролісок
|
В природа, природний, природолюб, природоохоронний
|
Г дуб, дубовий, дубами, дубняк
|
Г сад, саджу, садити, садівник, садовий
|
3. Зазначте рядок, у якому всі слова незмінні.
|
А кенгуру, поні, зебра, какаду
|
А шосе, Токіо, пюре, журі
|
Б полиця, книжка, кафе, суфле
|
Б принтер, Інтернет, сканер, флешка
|
В край, ось, земля, вікно
|
В футбол, регбі, баскетбол, боулінг
|
Г десь, там, незабаром, піаніно
|
Г основа, корінь, суфікс, префікс
|
4. Зазначте рядок, у якому всі слова за будовою відповідають схемі: корінь + суфікс + закінчення.
|
4. Зазначте рядок, у якому всі слова за будовою відповідають схемі: префікс + корінь + суфікс + закінчення.
|
А секретарка, баскетболіст, випадок, корінці
|
А початок, ботаніка, альбом, премилий
|
Б слово, паросток, стрілка, запашний
|
Б пролісок, вирішують, прикордонний, зачіпка
|
В протікати, річка, шовк, узлісся
|
В чесно, запитання, обмежити, зрештою
|
Г верба, довідка, сопілка, здоров’я
|
Г канікули, ілюстрація, додому, уроки
|
5. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс пре-.
|
А пр..мруживши, пр..будувати, пр..подобний
|
А пр..мудрість, пр..старий, пр..пишні
|
Б пр..ставляти, пр..красний, пр..кладений
|
Б пр..зирство, пр..вів, пр..в’ялий
|
В пр..скромний, пр..бито, пр..рва
|
В пр..вілля, пр..зидія, пр..стиж
|
Г пр..густий, пр..тихий, пр..чудово
|
Г пр..мудритися, пр..краса, пр..красно
|
6. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс при-.
|
А пр..глибокий, пр..злий, пр..звище
|
А пр..везений, пр..розумно, пр..дмет
|
Б пр..вертають, пр..крута, пр..хід
|
Б пр..землення, пр..клеїти, пр..хилитися
|
В пр..глушений, пр..порошено, пр..сісти
|
В пр..чудово, пр..будувати, пр..кладати
|
Г пр..мирний, пр..бувати, пр..вертали
|
Г пр..морський, пр..мруживши, пр..чистий
|
7. Зазначте рядок, у якому у всіх словах пишуть префікс прі-.
|
А пр..звище, пр..рва, пр..звисько
|
А пр..знатися, пр..зидент, пр..рода
|
Б пр..вичаєний, пр..тишити, пр..значив
|
Б пр..низити, пр..красний, пр..від
|
В пр..добрий, пр..швидшено, пр..кладати
|
В пр..звище, пр..рва, пр..звисько
|
Г пр..рвою, пр..спокійний, пр..шити
|
Г пр..шкільна, пр..вернути, пр..поганий
|
8. Зазначте рядок, у якому у всіх словах у коренях слів пишуть е, що перевіряється наголосом.
|
А в..шневий, л..вада, б..нзин
|
А дал..ч, бл..щати, в..шневий
|
Б в..сна, ст..повий, с..ло
|
Б ч..твертий, д..вина, п..линка
|
В б..тон, к..шеня, п..ріг
|
В ч..тець, п..кти, д..в’ятий
|
Г сп..нитися, т..кти, проб..вати
|
Г п..ньок, с..стра, кл..новий
|
9. Зазначте рядок, у якому у всіх словах у коренях слів пишуть и, що перевіряється наголосом.
|
А х..талися, прот..кла, в..ростає
|
А Хр..щатик, ч..сленний, зат..шок
|
Б л..тять, з..рно, зат..хав
|
Б чот..рнадцять, з..мують, ст..скати
|
В розгр..мілися, бл..зенько, оц..нкована
|
В т..хнічний, д..в’ятий, в..чірній
|
Г відд..рати, д..ректор, л..генько
|
Г зав..ртати, в..рбовий, ж..вуть
|
10. Зазначте речення, у якому у виділеному слові допущено помилку.
|
А Люди девуються, що я весела (Марко Вовчок).
|
А Сивіла під дощем далечінь (О. Гончар).
|
Б А земля лежить медова (М. Рильський).
|
Б Під краплями дощу легесенько шелестіло молоде листячко на деревах (Є. Гребінка).
|
В Он зірка в небі пролетіла (В. Сосюра).
|
В На стрісі затривожилися, закликотіли лелеки (М. Стельмах).
|
Г Тече вода в синє море, та не витікає (Т. Шевченко).
|
Г Марко обережно зазирнув досередини (Г. Тютюнник).
|
Ключ: 1— А, 2 — Б, 3 — Г, 4 — А, 5 — Г, 6 — В, 7 — А, 8 — Б, 9 — Б, 10 — А.
|
Ключ: 1 — В, 2 — А, 3 — А, 4 — Б, 5 — А, 6 — Б, 7 — В; 8 — Г, 9 — Б, 10 — В.
|
11-12. Складіть чотири речення, у яких є слова із суфіксами, що надають слову емоційного забарвлення (пестливості, збільшеності, згрубілості).
|
11-12. Складіть чотири речення, у яких є слова із префіксами, що надають слову різного значення (наближення, приєднання, збільшеної ознаки тощо).
|
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені правила.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Вправа «Незакінчене речення»
Ø У результаті виконаної роботи я зрозумів (зрозуміла), що ... .
|