Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 31. Приголосні тверді й м'які, дзвінкі й глухі (повторення)Мета: навчальна — активізувати й поглибити знання учнів про тверді й м'які, глухі й дзвінкі приголосні; формувати вміння й навички правильності вимови слів з літерами ґ і г; удосконалювати навички виразного читання; розвивальна — розвивати критичне та логічне мислення, виразне мовлення, навички роботи з текстом, уміння працювати в групах та індивідуально; виховна — сприяти формуванню людяності, співчуття, уміння знаходити вихід зі складної ситуації. Обладнання: підручник, таблиці-схеми, презентації. Тип уроку: формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні розрізняють тверді й м'які, дзвінкі й глухі звуки, правильно вимовляють слова з ґ і г, уміють логічно та критично мислити, працювати з текстом у групах та індивідуально; мають почуття людяності; уміють знаходити вихід зі складних ситуацій. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка письмового домашнього завдання 2. Експрес-опитування Ø Що вивчає фонетика? Ø Що є найменшою одиницею мови та мовлення? Ø Назвіть голосні звуки. За допомогою чого вони утворюються? Ø За допомогою чого утворюються приголосні звуки? Ø Скільки звуків в українській мові? 3. Мовна гра Ø Із поданих букв складіть слова — прізвища відомих українських письменників. ЧЕНШЕВКО (Шевченко), НАКОРФ (Франко), ЇНУКРАКА (Українка). 4. Практична робота ♦ Відгадайте загадки. Назвіть голосні та приголосні звуки в утворених парах слів. 1) З г я дерева частина, З б — в дуплі моя хатина. (Гілка — білка.) 2) З к я в школі на стіні, Земна куля на мені . Коли к на п змінити, Буде учням де сидіти. (Карта — парта.) 3) Знає кожен, який знак Ставлять перед що і як. Візьмеш р в нім замість к — Вийде ім’я хлопчака. (Кома — Рома.) Ø Переставте місцями звуки, щоб утворилися нові слова. Колба (бокал), роги (гори), козуб (бузок), тіло (літо). Ø Вимовте слова кожного рядка. Які звуки в них відмінні? Доведіть, що заміна одного звука іншим спричиняє зміну значення слова. Лак — мак — так — гак; ніч — ніж — ніс — Ніл. ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК 1. Робота з підручником і схемами-таблицями: опрацювання теми уроку Приголосні бувають дзвінкими та глухими. Під час вимови дзвінких приголосних голосові зв’язки коливаються. Під час вимови глухих — непорушні. Глухі приголосні утворюються лише з шуму, а дзвінкі — з голосу й шуму. Близькі за звучанням дзвінкі та глухі приголосні становлять пари: • дзвінкі: [б] — [д]; [з] — [ж]; [г] — [ґ]; [дж] — [дз]; • глухі: [п] — [т]; [с] — [ш]; [х] — [к]; [ц] — [ч]. Не має парного дзвінкого глухий [ф]. Не мають парних глухих звуки [м], [н], [в],[л], [р], [й]. Їх ще називають сонорними. 2. Спостереження над мовним матеріалом Ø Випишіть тільки ті слова, у яких усі приголосні глухі. Зверніть увагу на наголоси. Посуха, осика, кінь, загадка, шахи, сніг, згода, жаданий, холод, дзиґа, спекти, залізо, тісто, життя, чашка, відгук, скарга, вжалити. 3. Робота у групах Ø Вимовте пари слів. Запишіть їх у транскрипції. Порівняйте ці пари слів і зробіть висновок: чим вони відрізняються? I група: сядь [с'ад'] — сад [сад]; ряд [р'ад] — рад [рад]. II група: син [син] — синь [син']; лук [лук] — люк [л'ук]. Висновок: ці пари слів відрізняються звуками [р]/[р'], [с]/[с'], [д]/[д'], тобто м’якими і твердими. Тому ми повинні ці звуки правильно вимовляти і правильно писати букви, бо зміняються значення слів. 4. Розв'язування проблемного питання Ø Чому у слові «рід» звук [р'] — м’який, а у словах шахтар, гіркий, Харків — твердий? Фізкультхвилинка 5. Виконання вправ Ø Прочитайте слова, подані в звуковому записі. Запишіть їх буквами у два стовпчики: з м’яким знаком та без м’якого знака. [іспан'ц'і], [пром'інчик], [р'ідн'і], [пот'м'ан'ілий], [ідут'], [активн'іс'т'], [ц'в'ах], [спал'н'а], [нен'чин], на [йалин'ц'і], на [йалинон'ц'і]. Ø Випишіть слова у два стовпчики, у правий — тільки зі звуком [й], у лівий — з іншими м’якими приголосними звуками. Поєдинок, сонце, земля, соняшник, море, якір, юнга, нюанс, солов’ї, весна, тьохкав, ішов, близько, верба, ясен, рідня, серйозна Ø Якщо правильно виписали із попередньої вправи слова, то з їхніх останніх букв складіть і прочитайте другу половину прислів’я: «Немає у світі, ...». Запишіть його повністю (...як своя країна!). Поясніть смисл цього прислів’я, наведіть подібні. Ø Замініть у поданих словах дзвінкі приголосні парними глухими. Запишіть утворені слова. Балка, двір, жати, коза, ґава, гол, газ.* (Палка, твір, шати, коса, кава, хол, гас**.) ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити розподіл приголосних звуків на тверді та м’які, глухі та дзвінкі. Виконати вправу за вибором учителя. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Ø Опишіть, якими на колір ви уявляєте звуки, поясніть чому. ______________________________________ * Газ — речовина, здатна поширюватися в усьому доступному для неї просторі, рівномірно заповнюючи його. ** Гас — горюча рідина, продукт перегонки нафти. | |
Переглядів: 780 | |
Всього коментарів: 0 | |