Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 32. Вимова звуків, що позначаються літерами г та ґМета: навчальна — поглибити й систематизувати знання школярів, засвоєні в початкових класах про звуки мовлення, їхнє значення; розвивальна — розвивати зв'язне мовлення, уміння висловлюватись; удосконалювати навички правильно уживати й вимовляти звуки [г], [ґ], розрізняти їх у словах, тлумачити слова, у яких ці звуки зустрічаються; виховна — сприяти формуванню любові до слова. Обладнання: тлумачні словники, підручник. Тип уроку: формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні знають про звуки мовлення, їхнє значення, уміють складати висловлювання, висловлювати свої думки та враження. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Нещодавно в українському алфавіті з’явилося графічне позначення букви ґ, хоча звук [ґ] у мові був давно. Як розрізняють слова з [г] та [ґ], дізнаємося на уроці. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання: виконання вправи 2. Виконання вправи Ø Запишіть слова у два стовпчики: у перший — ті, що починаються дзвінкими приголосними; у другий — глухими. Токар, син, льон, нива, боєць, зілля, шило, чаша, ґанок, цвях, родина, фіранка, йод, дзвін, вершина, джерело. ІІІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК 1. Вправа для спостереження над мовним матеріалом Ø Прочитайте вірш. Зверніть увагу на вимову слів зі звуком [ґ]. Ґудзик, ґудзик розгойдався, із ниточки обірвався, Упав на цибулю, набив собі ґулю. Ґвалт! (І. Малкович) 2. Робота у групах із тлумачними словниками І група. У словнику знайдіть і випишіть у зошити лексичне значення слів, записаних на картках. Картка № 1. Грати — ґрати. (Грати — 1. Виконувати що-небудь на музичному інструменті (про людину). 2. Проводити час, забавляючись, розважаючись. Ґрати — переплетення металевих (зрідка дерев’яних) прутів (штаб) і т. ін., що використовуються для загорожі.) Картка № 2. Гніт — ґніт. (Гніт — 1. Важкий предмет, що кладеться на що-небудь для постійного тиснення. 2. Те, що морально пригнічує, мучить: тягар. 3. Насильний вплив на кого-небудь; утиск, пригноблення. Ґніт — стрічка або шнур, що використовують для горшня в гасових лампах, каганцях, свічках.) Картка № 3. Гуля — ґуля. (Гуля — вигук, уживається для кликання голубів. Ґуля — заокруглена опуклість, наріст на тілі людини або тварини від запалення, удару і т. ін.) II група. Складіть словничок из 10-15 маловідомих чи невідомих слів із літерою ґ. Очікувана відповідь Аґрус — кущова рослина з колючими гілками та кисло-солодкими їстівними ягодами. Ґазда — господар, хазяїн. Ґалаґан — півень. Ґандж — вада, хиба. Ґирлиґа — палиця, загнута на кінці (для пастухів, старих людей). Ґлей — загуслий сік на стовбурах фруктових дерев. Ґоґель-моґель — домашній десерт з яєчних жовтків, цукру або меду, какао чи рому. Ґринджоли — низькі і широкі сани. Ґречний — чемний, ввічливий. Ґеґати — видавати звуки, властиві гусям. Ґелґотати, ґерґотати, ґерґотіти — голосно і нерозбірливо говорити, галасувати. Ґеґнути — померти. Ґрасувати — розчищати стежку, витоптувати. Ґрати (не плутати з дієсловом «грати») — перплетнка металевих (дерев’яних) прутів (штаб) і т. ін., що використовуються для загорожі. Джиґун — баламут, спокусник, залицяльник. Дзиґлик — стільчик. Фізкультхвилинка III група. Вставити в слова пропущені літери г або ґ. Зи..за.., ..аличанин, а..рус, а..ава, а..ітпункт, ..альорка, ва..атися, ..удзик, ..о..ель-мо..ель, ..ромада, ..роно, ..ума, за..ратований, ..азета, ..едзь, ..речаний, ..алантний. (Зиґзаґ, галичанин, аґрус, агава, агітпункт, гальорка, вагатися, ґудзик, ґоґель- моґель, гроно, громада, гума, заґратовинй, газета, ґедзь, гречаний, галантний.) IV група. Прочитайте визначення, відгадайте слова. Порівняйте вимову слів-паронімів. 1. Сорт, розряд виробу за якістю. (Ґатунок.) 2. Ціпок, палиця, часто із загнутим кінцем, яким користуються пастухи або старі люди. (Ґирлиґа.) 3. Каша, приготовлена з гречки. (Гречана.) 4. Шанобливо-ввічливий у поводженні з людьми, чемний. (Ґречний.) 5. Маленькі дитячі сани. (Ґринджоли.) 6. Стрічка або шнур, що використовується для горіння в гасових лампах, каганцях, свічках (Ґніт.) 7. Утиск, пригноблення, рабство. (Гніт.) 8. Маленький стільчик. (Дзиґлик.) 9. Галас, безладне звучання багатьох голосів. (Ґвалт.) 10. Речовина, здатна поширюватися в усьому доступному для неї просторі, рівномірно заповнюючи його (Газ.) 11. Кущова рослина з колючими гілками та великими кисло-солодкими їстівними ягодами (Аґрус.) 3. Повідомлення учнів про результати роботи у групах ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Скласти чотири речення, використавши слова з літерами г та ґ, за можливості об’єднавши їх у зв’язний текст. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Займи позицію» — Розрізнення звуків [г] та [ґ] має важливе значення. | |
Переглядів: 413 | |
Всього коментарів: 0 | |