Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 34. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї та щ (повторення)Мета: навчальна — поглибити й систематизувати знання учнів з теми; навчити визначати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ залежно від їхньої позиції у слові; розвивальна — розвивати вміння аналізувати звуки, букви, зокрема літери я, ю, є, ї та щ, навички звукопису; виховна — сприяти формуванню інтересу до усної народної творчості, традицій. Обладнання: підручник, таблиці-схеми, презентації. Тип уроку: формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні знають про подвійне звукове значення літер я, ю, є, ї, щ; уміють робити звуковий запис слів (транскрипцію); цікавляться усною народною творчістю як скарбницею народної мудрості. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Є в нашій мові «хитрі літери», що означають то один звук, то два залежно від того, у якій позиції вони стоять — на початку слова, після голосного, м’якого знака, апострофа чи після приголосного. Про це, а також про те, чи слід відроджувати народні традиції й навіщо, поговоримо на уроці. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання: повторення в парах алфавіту напам'ять. Читання та коментування виконаної вправи з підручника 2. Виконання вправи Ø Запишіть у алфавітному порядку 10 прізвищ (імен) ваших друзів (родичів). ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником, таблицями-схемами, презентаціями Букви я, ю, є можуть позначати 1 або 2 звуки: на початку складу позначають по два звуки, наприкінці складу після приголосного — один звук. Буква ї завжди позначає 2 звуки: [йі] — поїхали, їжак, довгошиїй, мої. 2. Орфоепічна робота Ø Запишіть фонетичною транскрипцією слова, розподіливши їх у три стовпчики: 7 — слова, у яких кількість звуків і букв однакова; 2 — слова, у яких букв більше, ніж звуків; 3 — слова, у яких букв менше, ніж звуків. Роса, сіль, дзьоб, навчання, сільський, воджу, людина, мудрість, клас, зілля, калина, ліфт, земля, вершина, солов’ї, бульйон. 3. Виконання вправи Ø Із поданих слів виберіть ті, у яких букви я, ю, є позначають по два звуки, укажіть їхнє звукове значення. Юлія, юність, єнот, синє, з’їзд, сяйво, мільярд, всюди, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, лякливий, юнга, воїн, п’ять, переляк, ящір. Фізкультхвилинка 4. Мовна гра «Розшифруй слово» Ø За допомогою алфавіту розшифруйте слова (цифра — це номер букви в алфавіті). Складіть із відгаданими словами речення. 1) 8, 4, 19, 21. (Єгор.) 2) 13, 9, 1, 15. (Їжак.) 3) 33, 30, 12, 21, 15, 1. (Ящірка.) 4) 30, 1, 3, 7, 16, 31. (Щавель.) 5. Робота з текстом Ø Прочитайте текст. Що ви знаєте про цю народну пісню? Коли її виконують? Чому взимку співають про ластівку, яка прилетіла? Ø Знайдіть слова, у яких зустрічаються літери, що позначають два звуки. Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка, Стала собі щебетати, Господаря викликати: — Вийди, вийди, господарю, Подивися на кошару, Там овечки покотились, А ягнички народились. В тебе товар весь хороший, Будеш мати мірку грошей. Хоч не гроші, то полова, В тебе жінка чорноброва. Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка. (Народна творчість) Ø Знайдіть слова з вивченими раніше орфограмами. (Прилетіла, щебетати, викликати, подивитися.) IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Записати колядку, щедрівку чи посівальну пісню (або її частину; 10-12 рядків). Пояснити призначення цього твору. Виписати з пісні слова, у яких літери позначають два звуки. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Займи позицію» — Я вважаю, що кращі народні традиції — колядування, щедрування, посівання слід відроджувати, щоб згуртувати людей, зробити їх щирішими, відкритішими, дружнішими, милосерднішими та доброзичливішими. Ø Свою думку обґрунтуйте. | |
Переглядів: 418 | |
Всього коментарів: 0 | |