Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма)

УРОК 36. РЗМ № 9. Особливості побудови роздуму. Докладний усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму

УРОК 36. РЗМ № 9. Особливості побудови роздуму. Докладний усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму

Мета: навчальна — ознайомити учнів з особливостями побудови роздуму; розвивальна — розвивати навички усного переказу художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму; виховна — сприяти формуванню почуття громадянської та особистої відповідальності за збереження свого життя та здоров'я.

Обладнання: художній текст з елементами роздуму, пам'ятка для усного докладного переказу, картки зі смайлами для рефлексії.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

Очікувані результати: учні розуміють структуру твору-роздуму, вміють переказувати тексти з елементами роздуму, висловлювати свої думки та враження; усвідомлюють свою громадянську відповідальність за збереження історичної пам'яті народу та особистої відповідальності за збереження свого життя і здоров'я.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. розвиток зв'язного МОВЛЕННЯ

1. ГВ Читання уривка з повісті сучасної української письменниці Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»

Вона не відразу збагнула, що сталося. Було темно. Вона лежала долі. Здається, кудись провалилася. Боліло стегно, пекли коліна, мабуть, обдерті до крові. Наталочка підвелася, простягла руки перед собою й наткнулася на холодний мур. Стіна була зліва, справа й позад неї. Колодязь, кам’яний колодязь. Вона вибрала не той вхід. І опинилася в колодязі.

Хто тепер порятує шаблю? Може, Антип щось придумає? Може, привид йому підкаже? Бо вона вже нічим не зарадить Вона провалилася і провалила справу.

...Від крику вона охрипла. Що ж далі? Головне — не впадати у відчай. Наталочка знов обмацала стіни. Ні, не вилізеш, марно пробувати. Вона сіла, обнявши обдерті коліна.

Мабуть, тато з мамою в форт не потрапили. Бо надто довго їх нема. Загубивши дитину, в Берестечко вони не поїдуть. Може, вернуться в Дубно в міліцію, щоб оголосити розшук? Це було б найкраще. Міліціонери напевно здогадаються заглянути в колодязь. Але де вони досі?

На всяк випадок треба придумати, як вибратися без міліціонерів. Вона згадала Сіндбада-мореплавця: той теж опинявся в подібній халепі. І виліз з колодязя, знайшовши нору диких звірів, ще й набрав безліч перлів, самоцвітів Наталочка помацала долівку. Камінців лежало чимало, деякі гладесенькі та круглі, мов обшліфовані. Може, й самоцвітні. У фортецях завжди ховали скарби. І цей колодязь, у якому немає води, для чогось же збудували. Може, для коштовностей? Тут для них добрий сховок. Її пальці наткнулися на плоске металеве кружальце. Монета! Мабуть, золота. Наталочка сховала її в кишеню й почала нишпорити довкола. Більше монет не траплялося, зате камінці — безперечно коштовні, інакше чого б їх ховали разом з грішми? Вона назбирала камінців тоді знов дослідила стіни, чи бува не знайдеться нори, що виведе серед тернових заростей на кручі. Ні, Сіндбадові повелося краще, ніж Наталочці. Мабуть, під дубном замало диких звірів.

Нагорі тихо, ні звуку...

Колись Наталочку знайдуть... Але що, коли то буде вже запізно? У газетах напишуть про мужню дівчинку, яка, рятуючи національну реліквію, пожертвувала власним життям. Так і напишуть: «Віддала своє молоде життя», і то буде гарно й зворушливо... Бідна мама гірко плакатиме. Може, перли й самоцвіти, які знайдуть у Наталочки в кишенях, трошки її розрадять. Вона зробить велику пожертву на відбудову церков, як то їй давно хотілося. Але єдиної рідної донечки це їй не замінить. Як вона шкодуватиме, що часто гримала на дитину, навіть сьогодні вранці! Тут Наталочка згадала, що власне мама тому й гримала, щоб не повертати у форт. Що ж, вона мала рацію, це також її потішить. Наталоччине серце стиснув жаль, що така вона невдатна й безталанна, що пропадає нізащо, ніпрощо, та ще й з власної вини; по щоці покотилася гаряча крапля, за нею ще, ще... А далі мов прорвалася загата, і дівчинка зайшлася гірким плачем.

Тим часом мама з татом сиділи собі, не підозрюючи, що на них насуваються тяжкі випробування. Сонце вже припікало, спиваючи ранкову росу, і мама почала сердитися. Де та дитина гається? Чого доброго, молебень на Козацьких Могилах почнеться без Руснаків.

2. Бесіда за текстом твору

Ø Які тема цього тексту, тип та стиль мовлення?

Ø Над чим розмірковує дівчинка?

3. Ознайомлення з особливостями твору-роздуму

4. Колективне складання плану розповіді

План

1. Дівчинка у кам’яному колодязі.

2. Роздуми про те, хто тепер урятує історичну реліквію — козацьку шаблю.

3. Головне — не впадати у відчай.

4. Може, рідних потішить скарб?

5. Шкода маму.

6. Гіркі сльози.

7. Батьки не підозрюють про випробування.

Фізкультхвилинка

5. Усна розповідь учнів за планом. коментування вчителя. Взаємооцінювання учнів

ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати короткий твірів з елементами роздуму про те, чи варто слухатися батьків, коли вони попереджають про небезпеку або про необхідність дбати про історичні реліквії, історичну пам’ять.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Ø Покажіть за допомогою смайликів, яке враження залишилося після уроку.

Категорія: Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) | Додав: uthitel (12.12.2019)
Переглядів: 428 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: