Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 39. РЗМ № 10. Усний твір-роздум у художньому стилі за колективно складеним планомМета: навчальна — поглибити поняття учнів про тип мовлення «роздум», «художній стиль»; розвивальна — розвивати зв'язне мовлення, образне та критичне мислення, навички складання творів-роздумів, висловлення власних думок та спостережень; виховна — сприяти формуванню розуміння ціннісних пріоритетів. Обладнання: пам'ятка зі складання твору-роздуму, зразки творів. Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення. Очікувані результати: учні володіють усним мовленням; розуміють структуру твору- роздуму; уміють висловлювати свої міркування, толерантно відстоювати свою думку; усвідомлюють, що в житті людини найважливіше. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ 1. Читання текстів Ø Прочитайте тексти. Визначте їхні теми і головні думки. Визначте можливі проблеми, що варто обговорити. * * * А іншого разу вона надумала ставити п’єсу про Попелюшку, і, звісно, головна роль належала їй. Однак виявилося, що по ходу дії Попелюшці необхідно співати. А Лілі, на жаль, уміла все на світі, крім цього. Вихід із становища знайшли — Лілі стоятиме біля самої завіси, старанно ворушачи губами, а за завісою буде співати дівчинка Ліда. І раптом в останній момент, коли вже навіть афіші вималювали, Лілі Теслюк не прийшла до школи. Схвильовані артисти прибігли до неї додому... — Я хвора, — кволим голосом повідомила Лілі і показала градусник. — У мене температура тридцять вісім. І не пищіть — я вас не підвела, нехай Ліда замість мене грає, вона всю роль знає від початку до кінця. Нехай вона, вона вам заграє і заспіває. Потішені артисти не вчули гіркоти в словах Лілі. Вони були раді, що вистава не провалиться. І ніхто з них поняття не мав, що Ліда напередодні говорила Попелюшці: — Добре тобі, ти будеш на сцені, а я за завісою... Стій і співай, ніхто й не здогадається! Коли хочеш знати, я всю роль вивчила, я все не гірше від тебе... Лілі усе зрозуміла. Лілі півночі зітхала, а вранці нагріла градусник біля груби, і мама здивовано обмацувала їй голову, примушувала говорити «а» та «е», аби переконатися, чи нема в доні ангіни, а Лілі морщила носа і запевняла, заплющивши очі: — Страшенно болить. Напевно, десь там глибоко, тому не видно, мамо. (Тема: дівчинка заради підтримки невпевненої в собі однокласниці відмовилася від ролі у виставі й приховала це. Головні думки: справжніми добрими вчинками не слід хвалитися; заради дружби та підтримки можна поступитися якимось своїм інтересом. Такою і повинна бути справжня дружба. Можна обговорити тезу: справжня дружба показується не на словах, а у справах, як і добрі діла.) * * * Приїхала в гостину родичка. Плоске обличчя і ніби наклеєний зверху качиний ніс. Двоє тьмяно-сірих очей, вузькі підмальовані губи. — Ах, який же ти великий! Я й не знала, що ти вже такий великий! Хлопець чемно вітається, однак уникає обіймів, прослизає до дверей — і раптом насторожуюче лагідний голос батька: — Синку, привітайся! Напудрене плоске обличчя, немов перекреслене впоперек усмішкою, схиляється для поцілунку. Хлопець кричить: — Не буду цілувати, не хочу! — Який дивний хлопчик! — удає, що не образилася, тактовна родичка і питає: — Однак ми ще станемо друзями, правда? Юлько зустрічає погляд батька, і той погляд змушує хлопця до лицемірства. — Так, — погоджується над силу Юлько і затискає уста, підводить угору ліву брову — тепер це вже самооборона, захист, — дивиться насмішкувато і говорить неправду, про котру всі знають, що це неправда, але чомусь удають довірливих: — Так, ми будемо друзями. А потому наодинці з батьком: — Але ж вона мені не подобається, я її не люблю, тату! — Яке це має значення, сину! Ти ж добре вихований хлопчик і повинен розуміти... Як же встановити різницю між добрим вихованням і лицемірством? Коли тобі тільки десять років? (Уривки із твору Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути») (Тема: що таке добре виховання та лицемірство. Головна думка: треба навчитися знаходити компроміс між чемністю та чесністю. Можна обговорити проблему: що робити, коли людина тобі не подобається, а тебе змушують із нею спілкуватися, товаришувати.) 2. Опрацювання пам'ятки до складання твору-роздуму в художньому стилі (Теза-твердження; докази: чому, тому що, через те, що; висновок: отже, таким чином.) 3. Визначення теми та проблеми, що обговорюватимуться 4. Колективне складання плану до твору-роздуму «Що таке справжня дружба?» План 1. Опис ситуації, у якій виявляється дружба (справжня чи удавана). 2. Оцінка дій героя твору, докази справжньої дружби чи несправжньої. 3. Висновки: які якості характеру слід мати, щоб у тебе були справжні друзі. 5. Складання усного твору-роздуму за обраною темою та проблемою 6. Усне складання і розповідання творів. Взаєморецензування. Коментування вчителя. Оцінювання ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Записати складений усно твір, удосконаливши текст. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Вправа «Незакінчене речення» • Найцікавішим для мене було ... . • Найважчим для мене виявилося ... . | |
Переглядів: 1341 | |
Всього коментарів: 0 | |