Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 43. РЗМ № 11. Письмовий твір-роздум у художньому стилі за колективно складеним планомМета: навчальна — допомогти учням засвоїти поняття про твір-роздум у художньому стилі; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, навички складання творів-роздумів у художньому стилі; виховна — сприяти формуванню почуття громадянської відповідальності, кращих людських якостей. Обладнання: художній текст, зразки учнівських творів. Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення Очікувані результати: учні знають складові твору-роздуму; вміють складати твори- роздуми за планом, толерантно висловлювати свої міркування; усвідомлюють значення почуття громадянської та особистої відповідальності за свої вчинки. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання: складених словничків (Учні доповнюють свої словнички тими словами, що здалися важкими чи цікавими.) II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Ми вже складали усний твір-роздум у художньому стилі. Сьогодні пропоную скласти такий письмовий твір і показати, що ви вмієте образно мислити, обґрунтовувати свої думки конкретними прикладами, усвідомлюєте особисту відповідальність за свої вчинки та дії, умієте дружити й уникаєте поганих учинків. ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ 1. Читання уривку з повісті сучасної письменниці Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути» Був вечір. Звичайний вечір з першим, дуже раннім і дуже лапатим снігом. Ліхтарі на дротах понад бруківкою гойдалися од вітру, і з ними разом гойдалися тіні на землі, і густа, мереживна, схожа на театральну, завіса снігу. Вгорі вона була біло-прозора, а низом, ближче до тротуарів, — зелена й синя від неонового, студенішого за сніг вогню реклами. Однак трьом хлопчакам, які вийшли з магазину, було зовсім байдуже, якого кольору сніг. В одного кишеня відстовбурчувалася, він ласкаво поплескав по ній і прицмокнув: — Гарний набуток! Я ж вам казав — Надя дасть пляшечку. Мене тато завжди до наді посилає, коли хоче промочити горло. Один із супутників «бувалого» хлопчини голосно реготав, зачіпаючи плечем перехожих, а другий — високий, у хутряній шапці — весь час намагався йти осторонь, мовби хотів показати, що не має ані найменшого відношення до тих двох. Врешті вони ввернули у якусь напівтемну браму. Пройшли на подвір’я, де добули з кишені булку, оселедця і пляшку вина. Хлопець у хутряній шапці відмовився пити: — Ні-ні, я не хочу. — Боїшся — мама битиме? Чи, може, компанія не та? — насмішкувато запитав один. — Що ти! Розумієш, я... — Тихо! — раптом шикнув третій. — Хтось іде! Двоє кинулись тікати: двір був прохідний, мабуть, вони знали про це. Третій, високий, спіткнувся об ящик... У дитячій кімнаті міліції записали прізвище затриманого, його адресу, номер школи. Учнівського квитка хлопець при собі не мав. Прізвище хлопець назвав не своє, а свого однокласника, друга-суперника. Немолода жінка втомлено мружила очі, ніби надто довго дивилася на яскраве світло: — І що ж, хлопче, було дуже весело? Отак, як бездомні кошенята, на чужому подвір’ї, біля смітника, — дуже весело? І компанія чудова, такі виховані джентльмени, правда? Втекли, а тебе покинули... Нічого не скажеш — вірні друзі. Хлопець мовчав. Знервовано м’яв шапку і не дивився на жінку. — А знаєш, це навіть добре, що вони втекли: пізнаєш ціну такому товариству... Що? Кажеш, не знаєш навіть їхніх прізвищ? Ну, гаразд. Іди, йди, йди... 2. Евристична бесіда Ø Про що цей уривок? Яка його тема? (Про хлопця, який має справу з поганою компанією, потрапив до дитячої кімнати міліції та назвався чужим прізвищем, через що його однокласник був несправедливо звинувачений. Тема — стосунки дітей і підлітків на вулиці. Розглядаються проблеми шкідливих звичок, чесності та підлості, справжньої та вдаваної дружби.) 3. Повторення особливостей твору-роздуму з використанням підручника, слайдів і таблиць-схем 4. Визначення теми твору Тема: «З ким поведешся — того й наберешся». 5. Колективне складання плану твору План 1. Народне прислів’я про друзів. 2. Гарний товариш — підтримка і допомога. 3. Із поганим другом можна потрапити в халепу. 4. Треба розрізняти добро та зло, бути на боці добра. 5. Не можна перекладати на інших відповідальність за свою поведінку та вчинки. 6. Придумування ситуації, у яку можна вставити роздуми з теми Фізкультхвилинка 7. Робота на чернетках. використання різноманітних засобів виразності мовлення 8. Читання та коментування 2-3 творів, удосконалення текстів 9. Запис у чистовому варіанті. Перевірка та корекція (за потреби) IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Повторити вивчені правила. За бажанням: обговорити з друзями або батьками тему твору. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ Вправа «Незакінчене речення» Ø У результаті роботи над твором я дійшов (дійшла) висновку ... . | |
Переглядів: 867 | Коментарі: 2 | |
Всього коментарів: 0 | |