Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 46. Орфограма (практично). Орфографічна помилка (практично), її умовне позначенняМета: навчальна — сформувати в учнів поняття про орфограму, її види на основі знань, здобутих у початкових класах; поглибити й систематизувати знання з розділу «Орфографія»; формувати вміння й навички знаходження й виправлення орфографічних помилок, користування орфографічним словником; розвивальна — розвивати орфографічну пильність, уміння працювати з довідковою літературою; виховна — сприяти формуванню культури усного й писемного мовлення, почуття громадянської відповідальності. Обладнання: підручник, словники, довідкова література. Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок. Очікувані результати: учні мають поняття про орфограму; вміють її визначати та пояснювати, користуватися словниками; усвідомлюють значення громадянської відповідальності. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. ЕР Міні-диспут про те, як школярі середнього віку можуть впливати на підвищення своєї екологічної безпеки ІІІ. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК 1. ЕР Звернення вчителя до учнів — Мабуть, ніхто не заперечуватиме, що кожен із нас вибирає, які продукти їсти — чіпси, сухарики чи яблука, банани, фініки; що пити — солодку газовану воду чи натуральний сік, чисту воду, компот із сухофруктів; палити цигарки чи не палити; кинути сміття в спеціальний бак чи просто де доведеться. Отже, навіть у дітей є можливість уплинути на свою екологічну безпеку. Або не вплинути, погіршити стан довкілля. 2. ЕР Виконання завдань Ø Дайте відповіді на запитання (за можливості — намалюйте). Ø Складіть схему і покажіть, якими шляхами в організм людини надходять забруднювальні речовини. (Через воду, повітря та продукти харчування.) Ø Що є джерелом забруднення навколишнього середовища? (Фабрики, заводи, транспорт, сфера послуг.) Ø Куди потрапляють шкідливі речовини? (У повітря, воду, ґрунт.) Ø Що утворюють повітря, вода, ґрунт разом? (Навколишнє середовище.) Ø Куди потрапляють шкідливі речовини з навколишнього середовища? (З повітря, води, ґрунту забруднювальні речовини потрапляють в рослини і тварини, а потім — в продукти харчування, що споживає людина. Таким чином ланцюжок замкнувся, це — ланцюг забруднення.) Учитель. Людина змушена дихати забрудненим повітрям, пити забруднену воду, використовувати продукти харчування, у яких містяться шкідливі речовини. Чи можна залишатися здоровим? Питання риторичне, тобто таке, що не потребує відповіді, адже і так усе зрозуміло. Забруднення доходить до людини ніби ланцюжком. Ø Намалюйте цей ланцюжок. 3. Вправа «Упіймай помилку!» Ø У поданих словах знайдіть помилки і поясніть орфограми. Джерело, серидовище, ричовини, викорестовувати, залешатися, риторичне. Ø Написання яких слів ви можете пояснити правилами і якими саме? Написання яких слів необхідно перевірити за словником? Фізкультхвилинка 4. ЕР Робота з текстом Ø Відредагуйте і запишіть правильно текст. Поясніть орфограми. Поставте необхідні розділові знаки Цікаві факти про екологічні проблеми людства Найбільшою проблемою залешається забруднення навколишнього середовища. Особливого занипокоєння викликає забруднення вод. У світі навіть існують «сміттєві острови», а точніше — справжні плаваючі сміттєзвалища що розташувались посеред Саргасового моря — ділянки Північно-Атлантичного океану, обмеженої течіями. Це море настільки відоме своїм екологічним станом що заслужило назву «сміттєва пляма». Вчені давно забили тревогу з приводу забруднення світового океану відходами з пластику тому було виведено спеціальних мікробів, які здатні переробляти пластик. Таким способом планується вирішити пластикову проблему людства. 5. Ознайомлення з видами помилок, їхніми умовними позначеннями та причинами Основні види помилок на письмі
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Скласти список вивчених протягом навчання у початковій школі та в 5-му класі орфограм і прикладів до них. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Вправа «Незакінчене речення» Ø Найбільше мене вразили та схвилювали факти, про які йшлося на уроці, — ... . | |||||||||||||||
Переглядів: 627 | |
Всього коментарів: 0 | |