Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 47. Вимова приголосних звуків і позначення їх на письміМета: навчальна — закріпити знання учнів про приголосні звуки, їхню вимову та написання; формувати вміння і навички правильної вимови приголосних звуків, запису їх у транскрипції; розвивальна — розвивати пам'ять, увагу, образне та критичне мислення; виховна — виховувати старанність, наполегливість, естетичні смаки. Обладнання: підручник, схеми-таблиці, презентації, орфоепічні словники. Тип уроку: засвоєння нових знань. Очікувані результати: учні правильно вимовляють приголосні звуки та позначають їх на письмі; уміють робити звуковий запис; прагнуть бути старанними та наполегливими у праці, досягненні мети. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Українська мова вважається у світі легкою для вивчення, тому що більшість слів пишуть так саме, як вимовляють і чують. Але з цього правила є винятки. Про них і йтиметься на уроці. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання: читання списку вивчених орфограм (Учні доповнюють та уточнюють свої записи.) ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником, таблицями-схемами, слайдами презентації 2. Виконання вправи для спостереження та усвідомлення змін приголосних у певних позиціях Ø Зробіть орфографічний запис поданих слів. [к'іхт'і], [подруз'ц'і], [бород'ба], [вохко]. (Кігті, подружці, боротьба, вогко.) Ø Чи збігається правопис цих слів із їхнім звучанням? 3. Пояснення вчителя — Щоб не помилятися в правописі, потрібно змінювати слово так, щоб після сумнівного приголосного з’явився голосний. Дзвінкі не оглушуються [дуб], [лóжка], [л’ід]. Виняток становить звук [г] у словах легко, вогко, нігті, кігті, дьогтю та похідних, де він вимовляється як [х]: ле[х]ко, во[х]ко, ні[х]ті і т. ін., хоча на письмі зберігається буква г. Глухі стають дзвінкими перед дзвінкими: просьба [прóз'ба], вокзал [воґзáл]. Відбувається уподібнення за м’якістю. а)
б)
в)
Слід пам’ятати, що ці зміни відбуваються тільки в усному мовленні, на письмі вони не позначаються. Особливості вимови таких слів потрібно враховувати під час написання диктанту. Наприклад, вимовляємо с'мі'йе[ц':]а, а пишемо сміється. 4. Виконання тренувальних вправ Ø Запишіть слова, вибравши необхідну букву з дужок. Поясніть вимову й написання поданих слів. Ас(в, ф)альт, кі(х, г)ті, рю(к, г, ґ)зак, дорі(ж, ш)ка, ане(к, г, ґ)дот, боро(т, д)ьба, ле(г, х)кий, рі(т, д)кий, (ш, з, с)шити, (з, с)чепити. Фізкультхвилинка Ø Запишіть слова у фонетичній транскрипції, відобразивши зміни у вимові приголосних. Зразок: [крутец':а]. Зчепити, стараєшся, голубка, безшумний, легкість, швидко, вокзал, сторож, діжка, казка, низький, прибігти, везти, молотьба, нагідки. Ø Перепишіть прислів’я. Подані у транскрипції слова запишіть орфографічно й поясніть спосіб перевірки. (Робота біля дошки.) 1. Інший очима по [книз'ц'і] водить, а розум у нього стороною ходить. 2. Молодому тепліше в [сороц':і], ніж старому в каптані. 3. Хто збився з дороги, той радий і [стез'ц'і]. 4. Бідний на сорочку [старайец':а], а багатий і кожуха [цурайец':а]. Ø Творче завдання. Складіть і запишіть речення з поданими словами. Обґрунтуйте написання цих слів. (Можна об’єднати у логічний ланцюжок чи твір-мініатюру.) Футбол, вокзал, рюкзак. Зразок учителя. Ми з рюкзаками прийшли на вокзал, щоб поїхати за місто на футбол. IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виконати вправу з підручника (за вибором учителя чи учнів). Підготуватися до контрольного диктанту. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Займи позицію» — Я захоплююся людьми, які вміють красиво, правильно, розумно говорити українською мовою. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 488 | |
Всього коментарів: 0 | |