УРОК 50. Контрольна робота за темою «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія» (тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з вивчених тем з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти орфографічні помилки та усувати їх, використовувати в мовленні різні частини слова з емоційним забарвленням; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати всі її багатства; наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні мають поняття про фонетику й графіку та орфографію, уміють знаходити орфограми, усувати помилки; розуміють необхідність користуватися словниками та працювати над удосконаленням свого мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж до написання тестів
2. Виконання контрольної роботи
Ø Обведіть літеру, що позначає правильну відповідь.
Варіант І
|
Варіант ІІ
|
1. Позначте рядок, у якому в усіх словах слід писати и
|
1. Позначте рядок, у якому в усіх словах потрібно вставити однакову літеру
|
А тр..вати, кр..шити, ож..л..дь
|
А л..вада, с..рпанок, ч..пурний, п..ріг
|
Б п..р..йти, л..генда, д..ригент
|
Б кл..котіти, тр..мати, в..сна, м..тро
|
В др..жати, кр..вавий, кр..ниця
|
В в..сло, з..л..ний, м..тушня, кол..ктив
|
Г бр..ніти, скат..рть, д..тина
|
Г дзв..ніти, в..ликий, н..су, ш..рокий
|
2. Визначте рядок, у якому правильність написання всіх слів потрібно звірити зі словником або запам’ятати
|
2. Позначте рядок, у якому в усіх словах пишуть літеру е
|
А мережка, селюк, червень
|
А в..л..тень, ж..ве, п..р..гнути, л..г..нда
|
Б глитнути, життя, крихта
|
Б ц..буля, л..ман, ч..р..да, н..с..ш
|
В зерно, січень, живопис
|
В п..ньок, с..стра, тр..мтіти, д..р..во
|
Г медаль, президія, директор
|
Г ч..рнетка, пш..ниця, міл..на, б..р..гти
|
3. Позначте рядок, у якому в усіх словах потрібно писати е
|
3. Позначте рядок, у якому в усіх словах пишуть літеру и
|
А ш..л..ст, бр..ніти, в..шневий
|
А ш..рокий, тр..мати, кр..ва, м..нулий
|
Б п..р..дбачити, оч..р..т, кр..ниця
|
Б ж..вий, к..шеня, н..су, д..ректор
|
В січ..нь, т..р..вені, п..р..магати
|
В кр..шити, св..стіти, пр..красний, др..жати
|
Г ч..р..пок, м..даль, ц..буля
|
Г кр..ло, мат..матика, поч..нати, ш..потіти
|
4. Визначити рядок, у якому всі слова з о, е можуть чергуватися з і
|
4. Визначте рядок, у якому правильність написання слів треба звірити зі словником або запам’ятати
|
А жовтень, леміш, пороги
|
А апельсин, бензин, метро
|
Б бриньчати, перелаз, рецепт
|
Б пелехатий, береза, тривожний
|
В осені, летіти, гребенястий
|
В матері, великий, тривати
|
Г здоров’я, тепер, колектив
|
Г каменя, шинель, джерело
|
5. Позначте рядок, у якому в усіх словах потрібно вставити однакову літеру
|
5. Визначте рядок, у якому всі слова з о, е можуть чергуватися з і
|
А з..л..ний, ш..рокий, в..ликий, н..су
|
А щебету, воску, осколок
|
Б д..р..во, кл..котіти, в..сло, тр..мати
|
Б роги, зорі, червень
|
В ж..ве, дзв..ніти, п.ньок, с..стра
|
В сосна, день, бджола
|
Г б..р..гти, пш.ниця, с..ло, з..мля
|
Г шостий, збоку, свого
|
6. Визначте, у якому рядку відображено правильний фонетичний запис
|
А [к'інец'], [немудрий], [облуплений]
|
А [крилат'і], [щебече], [леміш]
|
Б [поулудн'ій], [неиозор'іс'т'], [реиформа]
|
Б [меидал'], [зеимл'йа], [голубка]
|
В [розб'ій], [св'ітлий], [висмикування]
|
В [ливада], [гарйачка], [зозуля]
|
Г [поєдинок], [кипучий], [крижина]
|
Г [соуйуз], [багато], [велич]
|
7. Визначте рядок, у якому в усіх словах правильно ужито г та ґ
|
А гуска, ґудзик, готель
|
А ґума, голова, горло
|
Б говорити, ґримати, ґалас
|
Б гирло, гілка, дзиґа
|
В гречка, гречний, груша
|
В воґонь, нога, агрус
|
Г ґиря,ґроно,ґлей
|
Г оґірок, огрядний, гора
|
8. Визначте рядок, у якому всі слова записано за абеткою
|
А Херсон,Черкаси, Чернігів
|
А Харків, Полтава, Суми
|
Б Чернівці, Івано-Франківськ, Кропивницький
|
Б Київ, Вінниця, Тернопіль
|
В Кременчук, Конотоп, Умань
|
В Луцьк, Львів, Чернівці
|
Г Біла Церква, Новоград-Волинський, Ірпінь
|
Г Запоріжжя, Житомир, Дніпро
|
9. Зазначте рядок, у якому всі слова правильно поділено на склади для переносу
|
А мрі-я, перей-ти, о-лія
|
А близь-кий, видавни-цтво, ґу-дзик
|
Б зі-гну-ти, змій-ка, до-ріж-ка
|
Б бур-’ян, кіл-ьце, а-кадемія
|
В зна-ння, шіст-над-цять, дикта-нт
|
В Марі-я, о-лівець, се-стра
|
Г розіг-на-ти-ся, приб-ли-зи-ти, о-сві-та
|
Г хо-джу, ко-ло-дязь, пі-дживляти
|
10. Зазначте рядок, у якому в словах неправильно поставлено наголоси
|
А жалюзі, випадок, подруга
|
А вітчим, кидати, черговий
|
Б читання, начинка, спина
|
Б новий, нести, фартух
|
В вірші, загадка, фольга
|
В черствий, перепис, граблі
|
Г дрова, зручний, олень
|
Г котрий, обруч, камбала
|
Ключ: 1 — В, 2 — Г, 3 — В, 4 — В, 5 — Г, 6 — Б, 7 — А, 8 — А, 9 — Б, 10 — В.
|
Ключ: 1 — В, 2 — В, 3 — А, 4 — А, 5 — Г, 6 — Г, 7 — Б, 8 — В, 9 — А, 10 — Г.
|
11-12. Виправте орфографічні помилки у тексті
|
Повільно, обережно ступаю по претужавілому чорноземові батькового городу. Прегріта висняним сонцем зимля парує, дихає на мене прілим торішнім зіллям і картоплинням.
Я пренюхуюся до тих пахошчів, наче до яблуневого цвіту.
Сади, як добрі люди, залешають по собі світлу память. Люди іноді бувають підступними, злими й скупими, а сади — леше добрими і щедрими.
(За О. Аврамчуком)
|
та хмари здіймалися вишче. Промінь на заході зблід, востаннє затримтів і непомітно розтав. Раптом дмухнув вітер і погнав по небу клоччя темно-синіх хмар. Вдалені загуркотіло, наче далекі гарматні постріли.
Море заривло, запінелось, закепіло. Гуркіт наблежався. Вмить сліпучий факел падає в кипучу морську безодню. Над головою струснулося небо, пролунав преглушений гуркіт грому. Грім упав на тімя важким чавунним молотом. Хлинула злива.
(За О. Донченком)
|
ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити основні вивчені орфограми.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Найцікавішим для мене було завдання про ... .
|