Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 53. Уподібнення приголосних звуківМета: навчальна — закріпити знання учнів про приголосні звуки, їх вимову і написання; ознайомити із явищем уподібнення приголосних звуків; розвивальна — розвивати в учнів критичне та образне мислення, усне й писемне мовлення, фонетичний слух, логічне мислення, навички самостійної роботи; виховна — сприяти формуванню наполегливості, найкращих людських якостей. Обладнання: підручник, тексти, презентація Microsoft PowerPoint. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати: учні знають, що вивчають орфоепія та орфографія, що таке засоби милозвучності мови; правильно записують слова з вивченими орфограмами; обґрунтовують написання слів відповідними орфографічними правилами; виявляють відкритість до пізнання різних культур через мову. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Пропоную обговорити кілька висловлювань видатних людей про рідну мову, що переконують нас у надзвичайній важливості знання рідної мови. Сподіваюся, що ви усвідомлюєте значення мови й наполегливо її вивчатимете. Щоб любити, потрібно знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, слід її любити. (Василь Сухомлинський) Мова вдосконалює серце і розум народу, розвиває їх. Доля нашої мови залежить і від того, як відгукнеться на рідне слово наша душа, як рідне слово бринітиме в цій душі, як воно житиме в ній. Навіть така сувора наука, як кібернетика, і та знайшла в українській мові свою першодомівку, адже маємо факт унікальний — енциклопедія кібернетики вперше у світі вийшла українською мовою в Києві. (Олесь Гончар) ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Евристична бесіда Ø Що нового, цікавого, корисного ви дізналися за канікули з прочитаних книжок, переглянутих телепередач, мережі Інтернет? ЕР, ГВ, ЗБ, ПФ Ø Навіщо людина повинна добре володіти рідною мовою? ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Опрацювання статті підручника. відповіді на запитання. виконання завдань за вибором учителя 2. Вправа для спостереження Ø Чим відрізняються звуки [т'] і [д']? Як потрібно написати і вимовити слово: боротьба чи бородьба? (Учні вимовляють слова спочатку по складах, потім швидше). Ø Яке мовне явище ми спостерігаємо? Як ви гадаєте, що відбуватиметься з глухим приголосним перед дзвінким? (Одзвінчується за формулою: глухий + дзвінкий = дзвінкий.) Ø Запишіть слова, у яких завжди у вимові відбувається уподібнення. Молотьба — [молод'ба], лічба — [л'іджба], просьба — [проз'ба], Великдень — [веилиґдеин']. 3. Виконання тренувальних вправ Ø Доберіть прислів’я за початком, вставляючи пропущені букви. Слова, у яких відбувається уподібнення, запишіть фонетичною транскрипцією.
Орфоепічний практикум (Учні разом з учителем спочатку проговорюють слова, потім записують.) Легко — [лехко]; полегкість — [полеихк'іс'т']; вогко — [вохко]; нігті — [н'іхт'і]; кігті — [к'іхт'і]; дьогтю — [д'охт'у]. Це — винятки, їх потрібно запам’ятати. Аяк[ґ]же, молоть[д'] ба, як[ґ]би, от[д]же, ек[ґ]замен, прось[з']ба, вок[ґ]зал, ось[з']де, анек[ґ]дот, ліч[дж]ба, рюк[ґ]зак, повсяк[ґ]денний, айс[з]берг, Велик[ґ]день, фут[д]бол. Фізкультхвилинка 4. Виконання тестів Ø Позначте одну правильну відповідь. 1. У якому рядку в словах неправильно вставлені сумнівні приголосні? А Нігті, дьогтю, кігті; Б вокзал, рюкзак, казка, рибка; В лехко, вохко, бородьба, прозьба; Г отже, Великдень, айсберг. 2. Уподібнення приголосних звуків відбувається в усіх словах у рядку: А просьба, казка, кузня; Б вокзал, рюкзак, кігті; В дігтяр, ходьба, айсберг; Г косьба, футбол, вокзал. 5. Творча п'ятихвилинка Ø Складіть речення або міні-оповідання, використавши усі слова одного з рядків тестів попередньої вправи, об’єднавши їх логічно. Приклад учителя 1. Отже, уже завтра настане світле свято — Великдень, і на столі стоятиме велика паска з білим, як айсберг, вершечком. 2. Ми були на вокзалі. Раптом я відчув, що плече шкрябають якісь ніби кігті. Озирнувся — о лишенько! Наш Мурчик заліз у рюкзак і вирішив мандрувати разом із нами! ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити правила та винятки про уподібнення приголосних. Виконати вправу за вибором учителя. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивний прийом «Незакінчене речення» — Слово, яке мене здивувало — це... Тому що... | ||||||||||
Переглядів: 435 | |
Всього коментарів: 0 | |