Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 54. Вимова і правопис префіксів роз-, без-Мета: навчальна — ознайомити учнів із вживанням префіксів роз-, без-; навчати правильно писати слова з ними, знаходити й виправляти орфографічні помилки у словосполученнях, реченнях і текстах; формувати загально-пізнавальні вміння, знаходити слова з орфограмою в текстах; розвивальна — розвивати критичне мислення, творчу уяву, навички використання слів з поданими префіксами під час побудови власних висловлювань; виховна — за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти духовному збагаченню школярів. Обладнання: підручник, презентації, роздавальні картки, ілюстративні матеріали. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні вміють правильно використовувати й записувати префікси роз-, без- у словах; помічають й виправляють орфоепічні й орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами; усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — В основі української мови — фонетичний принцип: як чую, так і пишу. Але є цього правила і винятки. Про них і буде наш урок. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання Читання та перевірка виконаної вдома вправи 2. Розв'язання проблемного запитання Ø Чому в українській мові відбувається уподібнення приголосних? (Для легшої вимови: дзвінкий звук зазвичай сильніший за глухий.) 3. Виконання вправ Ø Запишіть транскрипцію слів буквами. [Проз'ба], [р'уґзак], [одже], [еикзамеин], [веилиґдеин'], [л'іджба]. Ø Пригадайте, що таке антоніми. Наведіть приклади дієслів та прикметників-антонімів. (З’їхатися — роз'їхатися, хмарний — безхмарний.) ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК 1. Опрацювання учнями самостійно статті підручника. відповіді на запитання. Виконання вправ за вибором учителя 2. Виконання тренувальних вправ Ø До поданих слів доберіть антоніми. Позначте в них префікси. Підкресліть слова, у яких написання префіксу не відповідає вимові. Зав’язка, загортати, об’єднати, одружуватися, схуднути, загадка, зустрітись, заплітати, звужувати, затиснути, зав’янути, занепад, захоплений, талановитий, грамотний, діяльний, законний, захисний, озброєний. Ø Запишіть слова записати у два стовпчики: 1-й — з буквою «з», 2-й — з буквою «с». Ро..пис, вро..сип, ..кат, ..цементувати, ро..чин, ..формувати, ..тискач, ..чепити, ро..кис, ..прожогу, ..пад, бе..крилість, ..лизько, ..сох, ро.. сунув, ..чавити, ро..сіл, ..шити, не..проста, ро..тин, бе..платно. Ø Від запропонованих слів утворіть за допомогою префіксів роз- (розі-), без- нові слова. Поясніть їх правопис. Робота, класти, захист, рвати, гнати, порада, лити, платити, шити, ставити. Ø Замініть подані в дужках сполучення слів одним словом, запишіть їх. Зразок: степ, який не має меж,— безмежний степ. Сеанс (без перерви); людина (без душі); дитина (не має дому); острів (без людей); небо (без хмар). Гра «Коректор» Ø Виправте в словах помилки і запишіть правильні. Росгорнути, роздати, бесхмарний, росфарбувати, росв’язати, без хитрісний, безкрайній, розкреслити, бесзвучний, розчарований, бескінечний. Фізкультхвилинка Щось втомилась наша спинка, І затерпли пальці. Встанем дружно на хвилинку — Скачем на скакалці. Присідаєм і встаємо. Пальцям працю надаємо. В кулачок і з кулачка, Щоб гнучка була рука. Трохи шию розім’яли І за парти посідали. 3. Творча п'ятихвилинка ЗБ Ø Складіть меню (можна жартівливе) на день відповідно до правил здорового харчування, використовуючи слова із роз- та без-. Наприклад. Сніданок: яєшня з овочами безковбасна, безбеконна. Перекус: яблуко, банан, апельсин безгемеошний. Обід: крем-суп овочевий, картопля розтовчена, м’ясо куряче розпарене. Перекус: цукерки з розмелених горішків, сухофруктів (кураги, родзинок, чорносливу). Вечеря: каша з розмеленої крупи з молоком безцукрова з медом. IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Запам’ятати правило написання префіксів роз-, без-. Виконати вправу за вибором учителя. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Термометр» (На дошці зображено термометр. Учні, виходячи, позначають рисочкою рівень задоволення, отриманого на уроці.) | |
Переглядів: 493 | |
Всього коментарів: 0 | |