Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 57. Найпоширеніші випадки чергування голосних звуків (практично). Чергування [о] - [а]; [е] - [і]; [е] - [и]; [о], [е] з [і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слівМета: навчальна — пояснити учням закономірності чергування голосних після шиплячих і задньоязикових звуків у коренях слів; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння; розвивальна — розвивати навички колективної та самостійної роботи, здатність до логічного мислення, творчу уяву, мовленнєві навички; виховна — сприяти формуванню любові до природи, дбайливого до неї ставлення. Обладнання: підручник, презентації, роздавальні картки, ілюстративні матеріали. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок. Очікувані результати: учні знають, що вивчає фонетика, графіка, орфоепія, орфографія, що таке засоби милозвучності української мови; записують правильно слова з вивченими орфограмами; виявляють відкритість до пізнання різних культур через мови. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Аналіз творчої роботи 2. Перевірка домашнього завдання. Читання та обговорення складених усних творів «Лисичка прийшла в село (місто)» 3. Коментар учителя ЗБ — Якщо лисичка прийшла до людей — це дуже цікаво, особливо дітям. Вона могла бути дуже голодною чи потребувала допомоги. Кажуть, що лосі інколи забігають у село, коли рятуються від вовків. Ведмідь звернувся до людей, коли в лапі у нього застрягла велика скалка і йому було дуже боляче. Але це поодинокі випадки. Найчастіше лисиці приходять до населених пунктів, коли захворіють на сказ. Це страшна хвороба, що може передатися людям, свійським тваринам при укусі, навіть якщо слина звіра потрапить на подряпину. Вірус, збудник цієї смертельної недуги, впливає таким чином, що дикий звір спочатку втрачає природний страх, буває ласкавим, здається миролюбним. Потім він стає агресивним, скаженим у прямому й переносному значенні. Тому будьте обережними та обачними з дикими тваринами! ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Ви знаєте, що корінь — це незмінна частина споріднених слів. А як же бути зі словами школа — шкіл, село — сіл, допомогти — допомагати, вороги — воріженьки? Де тут корінь? Цікаве явище чергування голосних звуків ми й розглянемо на цьому уроці. ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Опрацювання матеріалів підручника. Складання опорного конспекту або узагальненої таблиці 2. Розв'язання проблемних питань Ø Чи однакові слова (чи відбувається у них чергування) богатир і багатир, черниця та чорниця? Як у лексиці називаються таку групи слів? (Богатир — силач, багатир — багатий, черниця — монахиня, чорниця — ягода. Це пароніми.) 3. Виконання тренувальних вправ Ø Запишіть під диктовку слова. Поясніть їх правопис. Черешня, вечорниці, червоніти, краєчок, Чернівці, збудження, чесність, черепиця, чемпіон, чемодан, щеміти, жовтий, довжелезний, пшоно, качечка. Ø Запишіть слова, поясніть чергування приголосних і голосних звуків. Скільки, кипіло, кільце, гірник, кішка, щітка, кінець. Ø Випишіть із приказок слова, у яких відбувається чергування приголосних і голосних звуків. Поясніть значення приказок. Придумайте ситуації, у яких вони можуть уживатися. 1. Смачне, хоч собакам вилий. 2. Сопе, як ковальський міх. 3. Співає, як муха в глечику. 4. Стоїть, як на ножах. 5. Помічник, як коневі заєць. 6. Підганяй коня вівсом, а не батогом. 7. Хвиля одна одну наганяє. Фізкультхвилинка ЕР Ø Запишіть текст, прокоментуйте його зміст. Знайдіть слова, у яких відбулося чергування голосних. ВОВКИ — ДБАЙЛИВІ БАТЬКИ Це неймовірно, але вовки — дбайливі батьки! Кількість народжених вовченят може бути від 5 до 8, але буває і 12. Тому одній матері з таким виводком важко впоратися. Вовк завжди допомагає вовчиці виховувати малюків. Він ходить на полювання, приносить здобич для всієї родини. Вовчиця ж пильно стежить за дітьми, за найменших ознак небезпеки забирає їх в інше місце, надійніше та спокійніше. Іноді сприяти формуванню й годувати вовченят беруться молоді вовки. У вовчій зграї можуть бути ясла, нянечками у яких «працюють» однорічні вовки. Вони грають із малюками і навчають їх полювати. Людям є чого повчитися навіть у вовків. ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Написати твір-мініатюру «Мої хатні обов’язки», використавши в ньому дієслова підмітати, застилати, витирати, допомагати або інші слова, у яких є чергування голосних і приголосних звуків. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Ø Визначте за допомогою смайлика ступінь задоволення уроком і своєю роботою на ньому. | |
Переглядів: 1777 | Коментарі: 1 | |
Всього коментарів: 0 | |