Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 61. Основні випадки чергування у - вМета: навчальна — пояснити учням особливості чергування у — в; на практиці продемонструвати милозвучність української мови; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, мовні смаки, уміння вдосконалювати своє мовлення; виховна — сприяти формуванню почуття громадянської відповідальності, патріотизму. Обладнання: підручник, художньо-публіцистичні тексти, ілюстрації до них, презентація. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати: учні дотримуються правил чергування у — в; помічають і виправляють орфоепічні й орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами; усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання Читання твору-роздуму на цікаву тему. Обговорення. Коментар учителя II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Милозвучність української мови забезпечується не лише спрощенням у групах приголосних, а й чергуванням голосних та приголосних там, де це можливо. Правила чергування ми й розглянемо на сьогоднішньому уроці, щоб переконатися в цьому практично. ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Спостереження над мовним матеріалом Би — б: поїв би, поїла б; же — ж: як же, що ж; -ся — -сь: дивлюся на тебе, дивлюсь у небо; від- — віді-: відписати, відібрати; перед — переді: перед тобою, переді мною; знов — знову: знов обізвався, знову промовив; пізніш — пізніше: пізніше сталося, пізніш усвідомив. Ø На основі наведених словосполучень сформулюйте правила. У теплому домі; у люті морози; вода в озері; прочитала в оголошенні; в Антарктиді працює експедиція; наш учитель; пішов у магазин. Чергування відбувається
2. Перевірка висновків за правилами у підручнику 3. Виконання тестів 1. Зазначте словосполучення, у якому на місці крапок слід поставити в: А стояла ... одному ряду; Б дивитися ... вікно; В бігати ... дворі; Г приїхав ... парк. 2. Зазначте словосполучення, у якому на місці крапок слід вставити прийменник у: А ... Одесу; Б ... Ізмаїл; В ... Вінницю; Г ... Ужгород. 4. Відгадування загадок. Ø Прочитайте загадки, відгадайте їх. Запишіть, дібравши з дужок необхідну букву. Поясніть свій вибір. 1. (В, У) воді народилась, (у, в) воді ж і розчинилась. (Сіль.) 2. Два брати (у, в)есь вік живуть, один на одного дивляться, а докупи не зійдуться. (Небо й земля.) 3. Хто вночі (у, в) лісі, полі побілив (у, в)се довкола? Хто смереку і ялину вбрав (у, в) сніжну кожушину? (Зима.) 4. (В, У)сі його люблять, (у, в)сі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце.) 5. (В, У) день у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце.) 6. (У, В) синьому мішечку золотих ґудзиків багато. (Небо, зорі.) 7. Їхав пан — (у, в) воду впав, сам не змочився, а води побільшало. (Дощ.) Фізкультхвилинка 5. Робота з текстом ГВ Ø Прочитайте текст. Прокоментуйте чергування у — в, зробіть висновки. ПИЛИП ОРЛИК — АВТОР ПЕРШОЇ У СВІТІ КОНСТИТУЦІЇ Чи не найважливішою справою українського гетьмана Пилипа Орлика стала складена ним разом із козацькою старшиною так звана угода, що увійшла у історію як державна конституція під назвою «Конституція прав і свобод Запорозького Війська». Французькі просвітителі ще навіть не наважувалися на розроблення тих громадянських ідей, що були у ній закладені. Уперше у Європі було вироблено реальну модель вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві народу на самовизначення. Модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя. Конституція Пилипа Орлика є першою конституцією модерної західної цивілізації. Ø Знайдіть порушення в чергуваннях у — в. ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виконати вправу з підручника за вибором учителя. Вивчити правила чергування у — в. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивна вправа «Мікрофон» ГВ — Ми можемо пишатися своїми славними предками та брати з них приклад громадянської відповідальності тому, що... | |||||||||||
Переглядів: 405 | |
Всього коментарів: 0 | |