УРОК 64. Контрольна робота з теми «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія» (І частина; тестування)
Мета: навчальна — повторити й узагальнити з учнями відомості з вивчених тем з метою контролю та корекції; розвивальна — розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, логічне та образне мислення, уміння вирізняти орфографічні помилки та усувати їх, використовувати в мовленні все багатство виражальних засобів; виховна — сприяти формуванню шанобливого ставлення до мови, прагнення опанувати усі її багатства, наполегливості, уважності та старанності, відповідальності за результати своєї праці.
Обладнання: тестові завдання.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: учні мають поняття про чергування голосних та приголосних, спрощення в групах приголосних та уподібнення; уміють складати висловлювання, усувати орфографічні помилки; розуміють необхідність користуватися словниками та працювати над удосконаленням свого мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Звернення вчителя до учнів
— Кожна культурна, освічена людина повинна вміти грамотно писати, логічно та зв’язно говорити, правильно висловлювати свої думки, обґрунтовувати їх. Цим умінням ми навчалися, вивчаючи тему, тож тепер є нагода продемонструвати свої знання та вміння.
II. КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Інструктаж учителя щодо написання тестів
2. Виконання контрольної роботи
Варіант І
|
Варіант ІІ
|
1. Зазначте рядок, у якому в усіх словах відбувається спрощення
|
А радіс..ний, чес..ний, студен..ський
|
А компос..ний, сер..цевий, невіс..ці
|
Б хвас..ливий, кіс..лявий, зліс..ний
|
Б очис..ний, ціліс..ний, учас..ник
|
В тиж..невий, проїз..ний, корис..ний
|
В мас..ний, чес..ний, волейболис..ці
|
Г перехрес..ний, кількіс..ний, гіган..ський
|
Г піс..ний, гіган..ський, звіс..но
|
2. Зазначте рядок, у якому всі слова — винятки з правила про спрощення в групах приголосних
|
А шіс..надцять, кіс..лявий, хворос..няк, пес..ливий
|
А швидкіс..ний, ненавис..ний, проїз..ний
|
Б випус..ний, зап’яс..ний, щас..ливий, абонен..ський
|
Б зап’яс..ний, хворос..няк, пес..ливий
|
В влас..ний, парламен..ський, учас..ник, форпос..ний
|
В добросовіс..ний, щас..ливий, балас..ний
|
Г швидкіс..ний, ненавис..ний, проїз..ний
|
Г контрас..ний, турис..ський, кількіс..ний
|
3. Уподібнення приголосного за глухістю відбулося у слові
|
А боро[т'/д']ба
|
А кі[г/х]ті
|
Б про [с'/з']ба
|
Б ві[г/ х]ті
|
В моло[т'/д']ба
|
В боро[т'/д']ба
|
Г ле[г/х] ко
|
Г во[г/ґ]зал
|
4. Той самий звук позначає підкреслена літера у всіх словах рядка
|
А школа, смієшся, миша
|
А знак, стежці, зібрання
|
Б розжувати, казка, закон
|
Б ніжний, народження, жінка
|
В родина, народження, діти
|
В молодець, бджілка, дзвінкий
|
Г зілля, книжці, зіставити
|
Г баскетбол, підручник, подорож
|
5. Чергування приголосних відбувається в усіх словах рядка
|
|
А промінчик, щастя, жменька
Б палець, шафа, брунька
В фартух, вікно, донечка
Г перемога, запах, вік
|
А поверхня, пасіка, юність
Б горіх, берег, фабрика
В навчання, птаха, честь
Г потік, пошана, книжка
|
|
6. Зазначте рядок, у якому допущено помилку
|
|
|
А на березі, на язиці, у небезпеці
Б на нозі, доньці, у горосі
В на мухі, у боці, у суперечці
Г у книзі, у лузі, у бібліотеці
|
А на боку, у кожусі, у вусі
Б у стрісі, свекрусі, у книзі
В на берізці, у схованці, друже
Г на кризі, у барлозі, на порозі
|
|
7. Неправильно використано чергування у — в у реченні
|
|
А Ліс красивий будь-якої пори року: у травні, у жовтні.
Б Учись, дитино, бо учитися треба!
В Все в нас є для щастя: море, небо, поля барвисті.
Г Державною мовою в Україні є українська мова.
|
А Впродовж віків жінка на нашій землі виховувала дітей.
Б Щовесни в піст жінки пишуть писанки.
В Учись, голубко, бо розум не спить!
Г Майже в усіх народів яйце вважається джерелом життя.
|
|
8. За допомогою префікса с- можна утворити нові слова в рядку
|
8. За допомогою префікса зі- можна утворити усі слова в рядку
|
|
А бігати, ходити, радіти
Б творити, косити, казати
В ставити, фотографувати, цідити
Г штовхнути, щулитися, казати
|
А лити, орієнтуватися, казати
Б брати, шити, мити
В гнати, гріти, гнути
Г гріти, кріпити, палити
|
|
9. Зазначте рядок зі словами, у корені яких немає чергування [о], [е] з [і]
|
9. Зазначте рядок зі словами, у корені яких є чергування [о], [е] з [і]
|
|
А договір, робота, стіл
Б книга, літо, плуг
В сіль, коса, гора
Г поріг, сокіл, ніч
|
А вивіз, синій, зима
Б провід, ступінь, сіно
В кінь, будова, колос
Г твір, вечір, робота
|
|
10. Зазначте рядок, у якому в усіх словах треба вставити букву а
|
10. Зазначте рядок, у якому в усіх словах треба вставити букву о
|
|
А л..пата, х..лат, г..нчар
Б б..гатий, г..рячий, к..лач
В б..гатир (сильна людина), х..зяїн, к..чан
Г с..лдат, к..чан, к..занок
|
А к..зак, б..гатир (силач), с..лдат
Б к..лач, л..пата, к..жан
В б..гаття, г..рячий, к..зан
Г г..рячий, х..зяїн, к..бзар
|
|
11. Зазначте рядок, у якому всі слова записано правильно
|
|
А сфотографувати, зрозуміти, безпричинний, тижневий
Б безкорисливий, зкривдити, роспитати, стурбований
В виселий, зтворити, відграти, осіні
Г розхвилювався, бесчестний, віткриття, передчасний
|
А сфотографувати, зрозуміти, безпричинний, тижневий
Б чітати, чістий, горячий, щички
В безкорисливий, зкривдити, роспитати, стурбований
Г розхвилювався, безчестний, відкриття, передчасний
|
|
Ключ: 1 — В, 2 — А, 3 — Г, 4 — Г, 5 — Г, 6 — В, 7 — В, 8 — Б, 9 — Б, 10 — Б, 11 — А.
|
Ключ: 1 — Б, 2 — Б, 3 — А, 4 — Г, 5 — Б, 6 — А, 7 — А, 8 — В, 9 — Г, 10 — А, 11 — А.
|
|
12. Напишіть твір-мініатюру (есе) про когось із видатних українців.
|
12. Напишіть твір-мініатюру (есе) про одного з відомих людей-патріотів.
|
|
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчені орфограми.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»
— Найкраще мені вдалося виконати завдання..., найважче було... .
|