Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української мови 5 клас (нова програма) |
УРОК 67. РЗМ № 16. Складання речень і мікротекстів, що містять слова, у вимові яких трапляються помилкиМета: навчальна — повторити з учнями правила орфоепії та орфографії; навчати бачити помилки та усувати їх; розвивальна — розвивати образне та критичне мислення, зв'язне мовлення, орфографічну та пунктуаційну грамотність; виховна — сприяти формуванню поваги до людей науки, які просувають прогрес людства. Обладнання: карта зоряного неба, художньо-публіцистичні тексти, ілюстрації до них, презентація Microsoft PowerPoint. Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення. Очікувані результати: учні володіють зв'язним мовленням; уміють критично ставитися до почутої інформації, висловлювати свої думки та почуття, обґрунтовувати їх; прагнуть до розширення свого кругозору, збагачення словникового запасу; ставляться з пошаною до людей, які сприяють прогресові людства. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання 1) Читання та обговорення написаних творів про улюблений вид спорту 2) Розв'язання проблемного запитання Ø Що робити людині, якщо за показниками здоров’я спортом їй займатися не можна? ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Звернення вчителя до учнів — Побутує думка, що казки — це для дітей. Насправді казка — це мрія. Багато людей намагалися втілити мрії людства, наприклад літати. Спочатку майстрували крила й пробували літати, як птахи. Потім виготовляли щось на зразок парашутів. Далі взялися до проектування літальних апаратів. І створили космічні кораблі, здійснили міжпланетні польоти, навіть побували на супутникові Землі Місяці. Штучні супутники дісталися інших планет — Марса, Венери — й передали звідти цінну інформацію. На цьому шляху було багато ризиків і втрат. Науку рухали й рухають сміливі мрійники. Про них ми й поговоримо на уроці та грамотно узагальнимо міркування. ІІІ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ 1. Читання учнями текстів Ø Прочитайте подані тексти, дотримуючись правильної вимови. ІГОР СІКОРСЬКИЙ — АВІАКОНСТРУКТОР, ЯКИЙ З’ЄДНАВ КОНТИНЕНТИ Інженер-авіаконструктор, який народився в Києві та навчався в Київському політехнічному інституті, з 19 років почав конструювати справжні літаки. У березні 1919-го конструктор переїхав до Сполучених Штатів Америки, там він заснував власну компанію і розробив 15 моделей літаків. Гелікоптери Сікорського марки «S» взяли собі на озброєння Збройні сили Сполучених Штатів. Саме гелікоптери українського інженера першими в історії здійснили перельоти через Атлантику та Тихий океан. Уважається батьком світового вертольотобудування. ЮРІЙ КОНДРАТЮК — УЧЕНИЙ, ЯКИЙ ПРОКЛАВ ДОРОГУ НА МІСЯЦЬ Український учений-винахідник, який народився на Полтавщині, вивчав основні проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів. У праці «Завоювання міжпланетних просторів» довів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступеневих ракет. Першим запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали, неметали та їхні водневі сполуки. Розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз, ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв’язання цих проблем. Багато ідей Юрія Кондратюка використано в практичній космонавтиці. Зокрема, його розрахунки були використані під час планування висадки американських астронавтів із місії «Аполлон» на Місяць, на зворотному боці якого іменем Кондратюка названо кратер. СЕРГІЙ КОРОЛЬОВ — ОСНОВОПОЛОЖНИК ПРАКТИЧНОЇ КОСМОНАВТИКИ З ім’ям українського інженера родом із Житомирщини пов’язана епоха перших визначних досягнень в історії освоєння космічного простору. Саме під його керівництвом 1957 року було виведено в космос штучний супутник, на якому полетіли собаки Білка та Стрілка. 12 квітня 1961 року здійснила політ у космос перша у світі людина — Юрій Олексійович Гагарін. Під керівництвом Корольова послідовно створили перші балістичні ракети: Р-1 та значно вдосконалена Р-2. Корольов передбачав практичне земне застосування космонавтики. Перші «Молнії» — супутники для ретрансляції радіо, телебачення та телефонного зв’язку — були розроблені ще за його життя 1965 року. Після них з’явилися «Метеори» — супутники для спостереження за атмосферою планети. Практичні знання космічних польотів породили нові розділи науки. 2. Творча робота Ø Напишіть узагальнений текст про великих українців та їхній внесок у розвиток повітроплавання та освоєння космосу. 3. Читання та коментування (взаєморецензування творів) (Учитель звертає увагу учнів на правильну вимову слів.) Фізкультхвилинка 4. Розв'язання проблемного запитання Ø Навіщо людині космос? (Космос — це розуміння світобудови, пошук розумних цивілізацій, пошук корисних природних ресурсів. Це супутниковий зв’язок, телебачення, аерознімки для потреб метеорологів, аграріїв, моряків та лісівників, пожежників; це винайдення нових, надзвичайно корисних для людства можливостей.) IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Написати твір-мініатюру або есе «Зоряне небо», дотримуючи правил граматики. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Інтерактивний прийом «Незакінчене речення» — Найдивовижнішим із почутого на уроці для мене було те, що... | |
Переглядів: 454 | |
Всього коментарів: 0 | |