Мета: узагальнити знання, отримані на уроках з історії Давнього Єгипту.
Тип уроку: систематизації та узагальнення знань.
Форма уроку: урок-гра.
ХІД УРОКУ
Перший етап «Слабка ланка»
У грі бере участь увесь клас (24 учні та один асистент вчителя). Напередодні діти готують картки з буквами (а, б, в, г, д, е) та кольорові фішки. Асистент учителя стежить за ходом гри. Відповідаючи на питання, учень піднімає картку з буквою і, якщо відповідь правильна, кладе на край парти кольорову фішку.
Другий етап «Географічне положення і природа Давнього Єгипту»
1. Єгипет розташований:
а) у Південній Африці;
б) у Північно-Східній Африці;
в) в екваторіальній Африці.
2. У Єгипті тече ріка:
а) Ніл;
б) Євфрат;
в) Ганг.
3. Головним заняттям населення у Стародавньому Єгипті було:
а) скотарство;
б) землеробство;
в) шовківництво.
4. Стародавні єгиптяни називали свою країну:
а) «Червона земля»;
б) «Жовта земля»;
в) «Чорна земля».
5. Мул це — ... :
а) частинки напівзогнилих рослин;
б) частинки глини та піску;
в) вода та пісок.
6. Вітер, що приносить спеку з пустелі:
а) торнадо;
б) бриз;
в) хамсин.
7. Течію Нілу перетинають:
а) греблі;
б) пороги;
в) дамби.
8. У Єгипті водилися тварини:
а) крокодили;
б) пінгвіни;
в) леви;
д) кити;
е) мавпи.
9. Ніл впадає в:
а) Чорне море;
б) Червоне море;
в) Середземне море.
10. Один з притоків Нілу називається:
а) Червоний Ніл;
б) Жовтий Ніл;
в) Голубий Ніл.
11. По берегах Нілу ростуть:
а) олива;
б) папірус;
в) кедри.
Третій етап «Влада в Давньому Єгипті»
1. Першим правителем єдиної Єгипетської держави був:
а) Нармер (Менес);
б) Тутмос I;
в) Рамсес II.
2. Найближчим помічником фараона був:
а) урядовець;
б) візир;
в) писар.
3. Першою столицею об’єднаного Єгипту було місто:
а) Фіви;
б) Мемфіс;
в) Ахетамон.
4. Найбільша піраміда була побудована для фараона:
а) Хеопса;
б) Тутмоса III;
в) Аменхотепа IV.
5. Фараон об’єднаного Єгипту носив:
а) білу корону;
б) подвійну біло-червону корону;
в) червону корону.
6. Найбільші завоювання здійснив:
а) Хеопс;
б) Тутмос III;
в) Аменхотеп IV.
7. Єгипетський фараон, чия гробниця виявилася єдиною непошкодженою грабіжниками:
а) Аменхотеп IV;
б) Тутмос III;
в) Тутанхамон.
8. Хто в давньому Єгипті обіймав посаду «носія царських сандалій»:
а) жерці;
б) вельможі;
в) раби?
9. Що тримав у руках фараон, сидячи на троні:
а) меч;
б) посох;
в) жезл і батіг?
10. Хто охороняв фараона в Давньому Єгипті:
а) раби;
б) найманці;
в) жерці?
11. Вища влада в Давньому Єгипті належала:
а) жерцям;
б) вельможам;
в) фараону?
За підсумками цього етапу уроку із гри вибувають 4 учні, за тему вони отримують оцінку «5».
Четвертий етап «Релігія Давнього Єгипту»
1. «Житлом» богів у Стародавньому Єгипті вважалися:
а) храми;
б) мастаби;
в) піраміди.
2. Верховним жерцем у Стародавньому Єгипті був:
а) фараон;
б) візир;
в) жрець Амон-Ра.
3. Спробу релігійної реформи у Стародавньому Єгипті здійснив:
а) Тутмос III;
б) Ехнатон;
в) Тутанхамон.
4. Служителями богів у храмі були:
а) жерці;
б) номархи;
в) писарі.
5. Кого в Давньому Єгипті вважали живим богом:
а) верховного жерця Амон-Ра;
б) Осиріса;
в) фараона?
6. З якими природними явищами пов’язували єгиптяни смерть Осиріса:
а) з розливом Нілу;
б) із посухою;
в) із сонячним затемненням?
7. Наймогутнішим богом у Стародавньому Єгипті вважався:
а) бог землі;
б) бог царства мертвих;
в) бог сонця.
8. У Давньому Єгипті висушене тіло, обмотане бинтами, називалося:
а) мумія;
б) мастаба;
в) саркофаг.
9. Давньоєгипетський бог, якого фараон Ехнатон оголосив єдиним богом царства:
а) Атон;
б) Осиріс;
в) Амон-Ра.
10. Істота з тілом лева та головою людини, що охороняє гробниці фараонів:
а) Апіс;
б) Хеопс;
в) Сфінкс.
11. Бог мудрості у Стародавньому Єгипті, що навчив людей читати і писати:
а) Той;
б) Геб;
в) Амон-Ра.
За підсумками цього етапу уроку із гри вибувають 4 учні, за тему вони отримують оцінку «7».
П’ятий етап «Знайди зайве слово»
Учням на цьому етапі уроку показують тільки таблички з варіантами відповідей, які не є змістом питання.
Бали, отримані в I–III турах, анулюються. Учні, що вийшли у IV тур починають з нуля.
1. Священними тваринами у Стародавньому Єгипті були:
а) кішка;
б) крокодил;
в) бегемот;
д) бик;
е) слон.
2. Матеріалом для письма в Стародавньому Єгипті служив:
а) пергамент;
б) папірус;
в) шовк.
3. Лікуванням у Стародавньому Єгипті займалися:
а) писарі;
б) жерці;
в) номархи.
4. Що ввозилося до Стародавнього Єгипту:
а) вовна;
б) метали;
в) камінь;
г) зерно?
5. Писемність Стародавнього Єгипту називається:
а) клинопис;
б) ієрогліфи;
в) лінійне письмо.
6. У Стародавньому Єгипті існували роди військ:
а) кіннота;
б) стрільці;
в) колісничі;
г) артилерія.
7. Стародавні єгиптяни вирощували на своїх полях:
а) пшеницю;
б) ячмінь;
в) виноград;
г) картоплю.
8. В сер. II ст. до н. е. єгипетське військо мало на озброєнні:
а) металеві кольчуги;
б) лук і стріли;
в) арбалети;
г) дротики.
9. Тутмос III завоював:
а) Фінікію;
б) Нубію;
в) Грецію;
г) Палестину;
д) Персію.
10. Богами Стародавнього Єгипту були:
а) Зевс;
б) Хапі;
в) Нут;
г) Юнона.
За підсумками цього етапу уроку із гри вибувають 4 учні, за тему вони одержують оцінку «9».
Шостий етап «Бліц-вікторина»
Гравці, що залишилися, відповідають по черзі.
1. Чому стародавні єгиптяни називали свою землю чорною? (Через темний колір мулу)
2. Де знаходяться витоки Нілу? (У Центральній Африці)
3. Чому стародавні єгиптяни не знали, звідки тече Ніл? (Вони не змогли дістатися до витоків Нілу, оскільки їх лякали болота та дикі тварини.)
4. Яку користь приносила єгиптянам кішка? (Ловила мишей, які нищили урожай.)
5. Де, за уявленнями єгиптян, жили боги? (На небі)
6. Як називали єгиптяни свою країну? (Кемет)
7. Пристрій для підйому води. (Шадуф)
8. Вітер, що дме з пустелі. (Хамсин)
9. Як називається велика трав’яниста рослина, листя якої використовували в Єгипті для письма? (Папірус)
10. Природна перешкода в течії Нілу. (Поріг)
11. Ділянка серед пустелі, вкрита рослинністю. (Оазис)
12. Частки напівзогнилих рослин і гірських порід, що залишаються на берегах Нілу після розливу. (Мул)
13. Священна квітка єгиптян. (Лотос)
14. «Батько жаху». (Сфінкс)
15. Чому західний берег Нілу єгиптяни називали «Країною мертвих»?
16. Що означає слово «фараон»? («Великий будинок»)
17. Хто будував піраміди — раби, селяни, воїни, жерці чи військовополонені? (Селяни)
18. Як в Єгипті ховали бідняків? (Загорнувши у тканину, заривали в пісок.)
19. Чому в Єгипті срібло коштувало дорожче за золото? (Родовищ срібла в Єгипті не було.)
20. Чому стародавні єгиптяни не стали відомими мореплавцями? (Плавати за моря у них не було потреби: вони торгували переважно по суходолу з Дворіччям.)
21. Письменний єгиптянин, що перебуває на службі фараона. (Писар)
22. Чи платили раби податки? (Ні, їх вважали «живими убитими».)
23. Влада, яка спирається на застосування сили. (Держава)
24. Правитель Давнього Єгипту, на честь якого була побудована найбільша піраміда. (Хеопс)
25. Єгипетський фараон, відомий своїми загарбницькими походами. (Тутмос III)
26. Чи була в історії Стародавнього Єгипту жінка-фараон? (Так, Хатшепсут)
27. Які відкриття зробили єгиптяни в астрономії? (Розділили рік на 365 днів, згрупували зірки в сузір’я.)
28. Основні заняття стародавніх єгиптян. (Землеробство, скотарство)
29. Чому єгиптяни ділили свій рік на три сезони? (Розлив, сходи, посуха)
30. Француз, що розгадав таємницю ієрогліфів. (Шампольон)
31. Бог мертвих з головою шакала. (Сет)
32. Дружина фараона, чий скульптурний портрет дійшов до наших днів. (Нефертіті)
За підсумками цього етапу уроку вибувають 4 учні, за тему вони отримують оцінку «11».
Переможці одержують оцінку «12».
|