Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма) |
Тема. Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Філософський зміст твору Мета: формувати ключові компетентності: уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та логічно опрацьовувати матеріал, особистісно сприймати навчальну інформацію; загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, уміння зв’язно висловлюватися; підвищувати пізнавальну активність; інформаційну – орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати, критично осмислювати та узагальнювати інформацію; соціальну – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, злагоджено працювати в групах; комунікативну – організовуватися для спільної дослідницької діяльності; формувати предметні компетентності і компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практико-орієнтованих завдань відповідно до змістових ліній: емоційно-ціннісної – сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву, розвивати допитливість; літературознавчої – розвивати літературно-аналітичні навички, дослідницькі вміння; культурологічної – формувати уявлення про особливості читацького сприйняття художнього твору та його ілюстрування. Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда - Дайте визначення поняття притча. Притча — короткий фольклорний або літературний розповідний твір повчального характеру, орієнтований переважно на алегоричну форму доведення змісту етичних цінностей буття. - Що таке повість? Повість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням. - Як ви розумієте поняття алегорія? Алегорія — троп, у якому абстрактне поняття яскраво передається за допомогою конкретного образу - Що таке композиція? Композиція — побудова твору. - Назвіть елементи композиції. - Що таке символ? Символ – знак, за допомогою якого позначається інший обєкт чи його сутність. - Доведіть, що твір А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» — філософська казка-притча. Цей твір — …казка, тому що в ньому розповідається про фантастичні події; …притча, тому що має яскраво виражений повчальний характер, має мораль; …філософський, тому що в ньому розглядаються «вічні» проблеми — любові, дружби, життя, смерті. Перевірка виконання домашнього завдання ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя. Є звуки, акорди, які, проходячи крізь століття, бентежать наші душі. Є цінності, яким нема ціни. Є образи, які ми називаємо вічними. Є запитання, на які шукають відповіді люди, відколи світ існує. Є фрази, які тривожать думки людей, незалежно від того, в якому часі вони живуть. Сьогодні ми з вами спробуємо розгадати таємничі коди, заховані у казці-притчі «Маленький принц», щоб хоч трохи наблизитись до відповіді на одвічне запитання – у чому сенс нашого життя? ІV. Повідомлення теми та мети уроку. V. Робота над темою уроку. Слово вчителя. Зараз ми з вами відкриємо символ нашого уроку. (На дошці планета Земля). Отже, планета – це символ нашого уроку. Чи правильно ми дібрали символ? Так, адже ми жителі цієї планети, ми повинні любити і оберігати її, жити в гармонії з природою, з іншими людьми. Кожна людина – планета, у кожного своя доля, своє призначення. У нас є герой – Маленький принц. Він має свій шлях у житті, свою долю, своє призначення. Він хотів бути щасливими, і, як і всі ми шукав сенс свого життя. У нас є декілька кодів від автора, ми повинні зробити висновки, які будуть своєрідними ключами: Квітка Все почалося з квітки.... Відкриємо запитання. (Запитання на дошці). - Яку квітку вирощує Маленький принц? - Як складаються його відносини з квіткою? - Якою була квітка? - Що символіізує троянда? - Чому Маленький принц покидає її? Висновок: шукає щастя, не бачить сенсу життя, не розуміє почуття іншого, занадто заглиблений у свої проблеми. Зло - Як ви уявляєте собі зло? - Як би ви його зобразили? (Презентації творчих робіт учнів). - Як зображає зло Екзюпері? - Що символізують баобаби? Чому їх треба стерегтися? Висновок: зло може бути непримітним і навіть привабливим, але зрештою воно проростає в нас, не дає нам можливість стати щасливими, отруює наше життя. Сад душі - Чи можна сказати, що наша душа – це своєрідний сад? - Які б квітку ви виростили в своєму саду душі? - Чому саме цю квітку? Символом чого вона є для вас? Висновок: ми самі творимо свою душу, свої почуття. Наставники - Хто стає наставником для Маленького принца? - Де він його зустрічає? - Чому його навчає Лис? - Що означає «приручити»? - Як ви розумієте цей вислів? Що зрозумів принц після спілкування з Лисом? Висновок: моя троянда...я за неї відповідаю... розуміє, що шукав те щастя, яке просто не помічав. Вправа «Скарбничка душі» Запишіть ті якості, яких бракувало Маленькому принцу, щоб змінити своє житті і стати щасливим. Висновок: Людину можна навчити, дати поради, але вибір вона робить сама. Фінал твору - Як ви зрозуміли, чим закінчився твір? - Чому головний герой помирає? - Чи переродиться, на вашу думку, Маленький принц для нового життя? - Яка смерть героя – духовна чи фізична? - Для кого життя Маленького принца послугувало уроком? - Які, на вашу думку, виніс льотчик уроки з історії Маленького принца? VІ. Підсумок уроку Інтерактивна вправа «Займи позицію» Класу пропонуються дві позиції 1. «Маленький принц все у своєму житті робив правильно» і «Маленький принц допустив багато помилок у своєму житті». Дітям потрібно обрати позицію і обгрунтувати свій вибір. VІІ. Домашнє завдання. 1. Виписати головні образи притчі. 2. Записати по 2-3 характерні риси до кожного образу. | |
Переглядів: 739 | |
Всього коментарів: 0 | |