Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма)

Урок 61 Тема. Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Художні образи.

Тема. Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Художні образи.

Мета – формувати ключові компетентності:

уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та логічно опрацьовувати матеріал, класифікувати отриману інформацію;

загальнокультурну – опановувати моделі толерантної поведінки, прагнення розбудови поважливих взаємин з людими;

інформаційну – орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати, критично осмислювати та узагальнювати інформацію;

соціальну – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, злагоджено працювати в групах;

комунікативну – організовуватися для спільної дослідницької діяльності;

формувати предметні компетентності і компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практико-орієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:

емоційно-ціннісної – сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву, розвивати допитливість;

літературознавчої – розвивати літературно-аналітичні навички, дослідницькі вміння;

культурологічної – формувати читацький смак.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

Ці дорослі – такі дивні люди

Антуан де Сент-Екзюпері

 

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка виконання домашнього завдання

ІІІ. Мотивація навчання

Слово вчителя.

У своєму житті ми часто отримуємо негативний досвід. Чи можна вважати, що такий досвід також є  корисним? Чому?

ІV. Повідомлення теми й мети уроку

Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, з ким познайомився Маленький принц впродовж своєї подорожі та чи був цей досвід позитивним. Що корисного він узяв від спілкування з кожним персонажем. Також постараємося розкрити авторський задум у змалюванні кожного героя.

V. Опрацювання навчального матеріалу

Бесіда 

- З ким із дорослих протягом подорожі зустрічається Маленький принц?

- Чому дорослі не мають власних імен ?

Складання таблиці  «Подорож Маленького принца планетами».

Завдання Скласти схему, дібрати цитатний матеріал до характеристики образу, які моральні цінності сповідує персонаж, які висновки для себе зробив Маленький принц

( Для виконання цієї вправи клас можна поділити на 2 або 3 групи відповідно до кількості планет).

Орієнтовна таблиця

Хто живе на планеті

Відношення до інших, рід занять

Цінності життя

Висновки

Король

«Для них усі люди — підданці».

Влада

«Від кожного треба вимагати лишень те, що він може зробити. Влада передусім має бути розумна».

«Себе судити набагато важче, ніж інших».

Шанолюб

«Адже для чваньків усі люди — то їхні шанувальники».

 

Честолюбство

«Гонористі люди глухі до всього, окрім хвали».

П’яничка

«П'яничка мовчки сидів перед цілою батареєю пляшок — порожніх і повних».

 

Відсутні

Треба мати сили, щоб змінити своє життя.

Ділок

   — А нащо тобі володіти зірками?

   — Щоб багатим бути.

   — А нащо бути багатим?

   — Щоб купувати ще нові зірки якщо їх там хтось відкриє.

Гроші

«I моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зорям від тебе нема ніякої користі...»

 

Ліхтарник

«Його праця має все ж якийсь глузд. Коли він запалює свого ліхтаря — буцімто народжується ще одна нова зірка або квітка».

Виконувати накази

«А проте лише він, як на мене, не смішний. Либонь, тому, що він не думає про себе».

Географ

«...дід, він писав грубезні книжки». «Географ — особа надто поважна, щоб вештатися світами. Він не виходить зі свого кабінету».

Гоноровистість

   «Моя рожа недовговічна...   Це вперше його взяв жаль».

Евристична бесіда

1. Чому Маленький принц відправився у подорож? (Щоб навчитися чогось нового, щоб зрозуміти себе, відшукати сенс свого існування, відкрити шлях до вдосконалення себе як особистості. Маленький принц невдоволений своїм життям, його планета здається йому затісною, він хоче розширити рамки свого спийняття світу. А саме таку можливість  надають подорожі).

2. Чому він навчився на цих планетах? ( Не можна сказати, що Маленький принц нічому не навчився. Він побачив різні типи людських характерів, зрозумів прагнення інших людей, їх моральні цінності. Осмислив своє життя. Зрозумів, що його троянда і його планета потребували його уваги та піклування. Він починає цінувати те, що не цінував на своїй планеті: кохання троянди, захід сонця, щоденні турботи).

3. Що спільного між жителями планет і Маленьким принцом? (Вони самотні. Їхня самотність через власну егоїстичність. Але ж можна сказати, що і Маленький принц егоїстично поводиться. Відправившись у подорож, він прирік і троянду і планету на загибель, але, щоб це зрозуміти, щоб осмислити своє життя йому і потрібна була ця подорож. На жодній планеті він не зупинився, щоб спробувати змінити людину. Подорожуючи планетами, Маленький принц ще далекий від розуміння свого призначення).

4. Звернемося до епіграфу уроку:  «Ці дорослі – такі дивні люди». Чому Маленький принц зробив такий висновок?

5. Який головний композиційний прийом побудови казки? (Основний композиційний принцип побудови казки – мандрівки та діалоги Маленького принца. Подорожуючи різними планетами, герой зустрічається з різними істотами, розмовляє з ними. Кожний епізод має  логічну завершеність, але єднає їх образ Маленького принца, котрий шукає сенс життя).

Висновок: Зустрічі Маленького принца з «дорослими» людьми дають змогу Сент-Екзюпері показати читачеві загальну духовну картину існування людства, моральні принципи, які сповідуються суспільством. Маленький принц зустрічає різних представників «світу дорослих»: короля, бізнесмена, честолюбця, географа, п’яничку, ліхтарника. Всі вони позбавлені власних імен, оскільки є узагальненими образами.

Робота над проектом «Подорож до планети Земля»

Робота у групах

Завдання для І групи  Охарактеризувати образ пілота за такими запитаннями:

- Що ми знаємо про дитинство героя?

- Чому він обрав професію льотчика?

- Що ми знаємо про його особисте життя?

- Які основні риси характеру ви могли б назвати?

- Чим знайомство з Маленьким принцем було корисне для пілота?

- Чи зміниться життя героя після зустрічі з Маленьким принцем?

Завдання для ІІ групи Охарактеризуйте образ Змії за такими запитаннями:

- Які риси уособлює у собі цей персонаж?

- Чому навчила Змія Маленького принца?

- Складіть словник афоризмів від Змії.

Завдання для ІІІ групи Охарактеризуйте образ Лиса за такими запитаннями:

- Що символізує образ Лиса у казці?

- Які головні істини життя він допоміг зрозуміти  Маленькому принцу?

- Які риси характеру притаманні персонажу?

- Складіть словник афоризмів від Лиса.

VІ. Підсумок уроку

Слово вчителя.

Сьогодні ми ретельно проаналізували образи казки-притчі, щоб краще зрозуміти авторські узагальнення. Ми з’ясували, що кожен герой несе в собі певну мудрість, яка допомогла Маленькому принцу осмислити сенс свого існування.

Ми подолали з героєм величезний шлях – шлях до самовдосконалення, до осмислення головних істин людського життя. Не існує загальних правил чи рецептів людського щастя, кожен проходить свій шлях сам.

Вправа «Незакінчене речення» (метод «Мікрофон»).

«Сьогоднійшій урок навчив мене, що потрібно…»

Рефлексія

Які відкриття ви зробили сьогодні на уроці?

VІІ. Домашнє завдання. 

Виписати афоризми про людей, про троянду в «Скарбничку афоризмів».

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма) | Додав: uthitel (11.04.2021)
Переглядів: 1687 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: