Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма)

УРОК 16. Тема. Позакласне читання № 1. Таємниця «Гранатового браслета» О.Купріна.

УРОК 16.

 

Тема.  Позакласне читання № 1. Таємниця  «Гранатового браслета» О.Купріна.

Мета. Формувати предметні та ключові компетентності: розповідати про основні віхи життя і творчості російського письменника О. Купріна; знати зміст повісті «Гранатовий браслет»; формувати навички аналізу художнього твору; виявляти епізоди повісті, в яких розкривається сутність життєвих позицій героїв; наводити цитати з повісті мовою оригіналу; розкрити символіку гранатового браслета; робити висновки; вміти відстоювати свою позицію, наводити вагомі аргументи з тексту та життя; створювати електронну продукцію за темою уроку; усвідомлювати те, що «лінощі серця» - злочин проти людяності, проти самого себе.

Обладнання: тексти повісті, мультимедійні презентації.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань і навичок.

Найбільший дарунок,який ти можеш

дати або отримати, кохання.

П.Брегг

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчання

«Гранатовий браслет» – це твір про найголовніше. А що ж є найголовнішим?

(На дошці - зображення п’ятикутника, послідовно вчитель підписує відповіді на питання поруч з кожним кутом)

- Що даровано абсолютно кожному? (Життя і Смерть)

- Що допомагає людині орієнтуватися в цьому світі? (Почуття)

- Що допомагає людині знайти себе в цьому світі? (Думки)

- Що визначає життєвий шлях людини? (Віра)

- Що дає людині сили в цьому житті? (Надія)

Вчитель. Подивіться, у нас вийшла зірка. Проте треба пам’ятати, що вона ніколи не засяє, якщо не помістити в її центр – яке почуття? (Кохання)

І «Гранатовий браслет» – це твір про найголовніше, про кохання, про те, заради чого все на світі і заради чого варто жити. Сам же О.Купрін казав про кохання: це почуття, «яке й досі ще не знайшло свого тлумачення».

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

 Біографічна довідка (у вигляді мультимедійної презентації чи усних розповідей про основні віхи життя і творчості письменника)

Народився майбутній письменник у с. Наровчатове Пензенської губернії. Батько помер, залишивши сім’ю без засобів існування, і мати змушена була переїхати до Москви. Коли Олександрові виповнилося 6 років, його віддали в сирітське училище – так почалася підготовка до військової гімназії. 1882 рік – кадетський корпус, 1888 – військове училище, звідки вийде випускником-поручиком. Місцем служби стане Дніпровський полк на Поділлі. Сіра буденність, одноманітне існування серед неосвіченого солдатства і офіцерства. Проте саме в цей час визріває  його впевненість у необхідності почати писати. 1894 рік – він іде у відставку. Починається подорож країною, до того ж він вивчає стоматологічну справу, працює в кузні, подорожує з бродячим театром, випробовує себе в ролі управляючого маєтком, займається різними видами роботи в газеті. Події революційного жовтня  1917 сприймає без захвату. У 1920 році Купріна запрошує в Париж І.Бунін, і він переїздить до Франції. Тільки через сім років проживання на чужині автор береться за письменницьку справу. Страшного 1937 О.Купрін, смертельно хворий, повертається в рідні краї. 1938 року його не стало.

Коментар вчителя. О. Купрін вважав, що на світі існує тільки одна сила, здатна протистояти руйнівній силі псевдо цивілізації, - це самовіддане велике кохання. Тема кохання – заповітна тема. Письменник торкається до неї дуже обережно, благоговійно й дещо нервово. Але інакше й не можна. У кохання тисячі граней, у кожній з них – своє світло, свій сум, своє щастя.

Ідейно-художній аналіз тексту.

- Письменник розглядає кохання як глибоке морально-психологічне почуття. Спробуймо разом ще раз знайти в тексті повісті слова, які відбивають погляди Купріна на кохання. Як розвивається тема кохання в повісті «Гранатовий браслет»?(Почуття кохання пародіюється. Чоловік Віри сміється з незнайомого йому Желткова, коли показує гостям гумористичний альбом з листом телеграфіста (розділ VІ) Аносов розповідає про свої історії кохання, які запам’яталися йому назавжди (розділ VІІ))

- Знайдіть приклади звичайних вульгарних союзів людей, які укладалися з того чи іншого розрахунку. «А де ж кохання?» («Кохання повинно бути трагедією найвеличнішою таємницею в світі! Жодні життєві компроміси не мають її торкатися» Дві притчі – про те,  що є не кохання, а «так…якась кислятина…»(розділ VІІІ))

- В чому сутність історій кохання, які розповів генерал Аносов? В чому причини нещастя у всіх 3-х вставних новелах? (Для почуття кохання потрібно не менше сил і духовного злету, ніж для подвигу. Людина має бути гідна кохання, а не принижувати його.)

- «Що це за історія з телеграфістом?» - спитав Вірочку Аносов. Перекажіть цей епізод. (розділ VІІІ)

- Знайдіть слова, в яких Аносов відчув істинність кохання Желткова. (розділ VІІІ)

- Прочитайте лист Желткова до Віри (розділ V). Що ми дізнаємось про молоду людину з цього листа?

- Що означає гранатовий браслет для самого Желткова? (розділ V)

- Чому Желтков подарував Вірі найціннішу для нього річ? Яке символічне звучання цієї деталі? (Це символ його безнадійного, захоплюючого, безкорисливого, благоговійного кохання)

-А що він означає для Віри? Що бачить вона  в браслеті? Що відчуває?

Аналіз інформації.

  • Так що ж таке браслет? Звернімось до його опису. Це достатній опис? Які асоціації у вас виникають, які символи вимальовуються?

(Це своєрідний опис життя, в якому, звичайно ж, є місце коханню, проте часто воно подібне дрібним, погано відшліфованим камінчикам. П’ять же гранатів, що оточують зелений камінчик, і є те істинне кохання, яке зустрічається раз на тисячоліття. Зелений колір – колір надії, великі ж гранати - червоні, як кров, оскільки за все велике, в тому числі за велике почуття, треба платити. Це символ кохання.)

- Кохання асоціюється з весною. Чому дія розгортається восени? (Весна – надія. А тут все безнадійне: кохання Желткова до Віри та її байдужість до нього. Це сум, бо великі почуття зникають з життя людей, як опале листя восени.)

- Що можна сказати про Віру? Яка вона? (Вона гордовита, проте здатна на почуття. Їй не подобається, коли сестра дарує їй записник в обкладинці молитовника. У Аносова вона весь час випитує про кохання. Вірі стає шкода Желткова.)

- Чому Желтков закінчує життя самогубством? (Для нього кохання дорівнює життю. Цьому коханню він присвятив абсолютно все, навіть смерть. Кохання Желткова не безглузде, як у прапорщика з оповіді Аносова, оскільки йде від серця, ніжність, трепіт не можуть бути безглуздими. Прапорщик замерз на пристані, пропав безглуздо. Желтков йде зовсім інакше, його смерть не даремна, бо вона – в ім’я кохання.)

- Як змінюється Желтков протягом 7 років «безнадійної і ввічливої любові»? Розкажіть про «три кроки» Желткова в останній спробі  порозумітися з Шеїним (розділ Х); з Вірою (розділ ХІ); і нарешті, з усім світом (Порозумінням з усім світом, з усіма, хто може чути, є бетховенська соната № 2 – про життя, про смерть, про кохання) (розділ ХІІ)

- Чи можна назвати почуття Желткова до Віри божевіллям? Знайдіть у тексті слова князя Шеїна, які є відповіддю на це питання (розділи Х, ХІ)

- Чому автор дав головному герою ім’я Георгій? (Георгій означає непереможний)

- Прощання Віри з померлим Желтковим. Як зображено мертвого  Желткова? Як ви думаєте, чому Віра заплакала? Що стало причиною її сліз – «враження від смерті» чи щось інше? (розділ ХІІ)

- А, можливо, в її душі хоча б на мить прокинулось  почуття у відповідь?

- Яким настроєм пройнятий фінал повісті? (Фінал повісті елегійний, пройнятий почуттям світлої печалі, а не трагедії. Вмирає Желтков, проте пробуджується до життя Віра Миколаївна: їй відкрилося  саме те кохання, яке буває раз на тисячу років.)

Прослуховування другої  сонати Бетховена.

- Чому Желтков «примусив» кохану жінку слухати саме цей безсмертний твір? (розділ ХІІІ) (В пробудженні душі Віри велику роль відіграє музика. Друга соната Бетховена співзвучна з настроєм Віри, через музику її душа наче з’єднується з душею Желткова.)

Чи можна Желткова назвати нещасним? (Ні. Він сам говорить про кохання як про великий дар, крім того, «одну мить вони кохали один одного». Вірі зіграли сонату, і за музикою вона зуміла розчути істинні почуття Желткова, на які вона не відповіла. Сталася співзвучність, з’єднання почуттів, великого і вічного – кохання.)

VI. Підбиття підсумків уроку

Двохвилинне есе.

В чому, на ваш погляд, полягає сила кохання? Чи можливе сьогодні таке кохання? Чи існує воно взагалі? (Несповідимі  дороги кохання, проте є в них деяка закономірність: кожна людина проходить «випробовування коханням», але не кожна його витримує. Тепер, як і тоді, в сторіччі минулому, уживаються в одному світі справжні цінності й цинізм, душевна спустошеність, холодний розрахунок, прагматизм, який убиває душу. Кохання, яке дає про себе знати в трепеті першого почуття, теплоті і ніжності, здатності жаліти, вибачати, захищати і рятувати – не партнерство (в чому переконують нас ЗМІ), а насамперед глибокий зв'язок, духовне єднання).  

Робота з епіграфом.

Прокоментуйте слова, що взяті епіграфом до уроку.

VII. Домашнє завдання

1.Написати есе за однією з тем: «Чи почне княгиня Віра, змінена неочікуваним потрясінням, новий відлік часу чи повернеться в царство спокою?»

«Чи є місце безкорисливому, сильному коханню в сучасному світі?»

УРОК № 17

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма) | Додав: uthitel (09.03.2021)
Переглядів: 252 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: