УРОК № 17
Тема. Систематизація й узагальнення вивченого за І семестр
Мета. Формувати предметні та ключові компетентності: усвідомлювати специфіку літератури як мистецтва слова; знати літературні твори, осягати твори у єдності змісту та форми; знати основні факти життя та творчості письменників та поетів, передбачені програмою літературознавчі поняття; формувати читацький досвід та якості творчого читача; орієнтуватися у царині класичної й сучасної літератури; уміти оцінювати художню вартість творів, творчо-критично осмислювати їхній зміст, визначати актуальні ідеї, важливі для сучасності; спілкуватися державною мовою; розвивати абстрактне мислення; формулювати визначення; будувати гіпотези; здійснювати рефлексію; застосовувати комунікативні стратегії.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації.
Книги - кораблі думки, мандрують по хвилях часу
й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж
від покоління до покоління.
Ф. Бекон
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІІІ. Мотивація навчання Перегляньте карту, де позначено станції, на яких ми зупинимося сьогодні на уроці та маршрутний лист (Додаток № 1.). Маршрут: Станція №1. «Золоті сторінки далеких епох». Станція №2. «Модернізм». Станція №3. «Шедеври європейської лірики». Станція №4. «Хвилина слави».
ІV. Опрацювання навчального матеріалу Станція №1. «Золоті сторінки далеких епох».(Завдання різні для кожної групи) Завдання. Складіть асоціативний кущ «Фауст», «Маргарита», «Мефістофель». Схарактеризуйте героїв.
Фауст (вчений,шанована людина, всебічно розвинена особистість, отримує можливість почати життспочатку, угода з дияволом, пошуки істини, пізнання кохання, випробовування владою, пізнання світу, вічний образ літератури).
Маргарита (проста дівчина, кохана Фауста, скромність і чистота, почуття власної гідності, безоглядна пристрасть, моральне падіння, душевні муки і каяття, прощення).
Мефістофель (частина сили зла, яка творить добро всупереч волі, інтелектуал і філософ, який знає слабкості людей, має кілька облич, неординарний, дух втілення містичної сили, асоціюється з цинічною людиною,іронічна жартівливість). Станція №2. «Модернізм». (Завдання однакові для кожної групи)
Завдання №1. Оберіть ознаки модернізму, зайве – викресліть.
- Вираження глибинної сутності людини та одвічних проблем буття. (Так)
- Перевага у творах творчої інтуїції. (Так)
- Яскраво виражена схильність до рецепції фактів. (Ні)
- Творення нової художньої реальності. (Так)
- Традиційні творчі засоби: пародія, ілюзія, гра. (Ні)
- Пошуки нових формальних засобів у мистецтві. (Так)
- Синтез мистецтв. (Так)
- Знаковий образ – модель лабіринту. (Ні)
- Тяжіння до умовності. (Так)
- Орієнтація на створення соціальних типів. (Ні)
- Культ особистісного, індивідуального начала. (Так)
- Використання містифікації та карнавалізації. (Ні)
Завдання №2 Оберіть поняття, пов’язані з модернізмом. Поєднайте визначення і поняття.
1.Символізм
|
1. найвизначніша серед декадентських течій кінця XIX - початку XX ст. Як засіб вираження використовувався символ .
|
2. Імпресіонізм
|
2. від фр. «враження» течія другої половини XIX ст. – початку XX ст. Виникла як реакція на салонне мистецтво та натуралізм спершу у живописі, звідки поширилася на інші види мистецтва. Основоположниками у літературі стали брати Гонкури та Поль Верлен.
|
3. «Потік свідомості»
|
3. це засіб зображення психіки людини «зсередини», як складного та плинного процесу, заглиблення у внутрішній світ героя. Характерним є використання спогадів, внутрішніх монологів, асоціацій, ліричних відступів.
|
4. Неоромантизм
|
4. від грецьк. «молодий, новий» — умовна назва естетичних тенденцій, що виникли в світовій культурі, традиційно пов'язують з реакціями на позитивізм і натуралізм наприкінці XIX – на початку XX ст.
|
5. Імажизм
|
5. від фр. «образ» - течія, яка з'явилась в Англії напередодні першої світової війни і проіснувала до середини 20-х років. Вірш вважався "каталогом образу", вишуканим сплетінням метафор,епітетів, порівнянь та інших художніх засобів - таким собі примхливим нагромадженням відтінків, образів, ритмів і мелодій. Зміст відсувався на другий план.
|
6. Сентименталізм
|
6. це літературний напрям, що виник у другій половині XVIII — на початку XIX ст. Письменники прагнули відтворити світ почуттів простої людини, й викликати співчуття до героїв.
|
7. Акмеїзм
|
7.від грец. — «вершина, вищий ступінь чогось» — течія в російській поезії на початку XX ст , що виникла як реакція на кризу символізму.
|
8. Футуризм
|
8. від лат. «майбутнє», виник 1909 р. в Італії. Звідти поширився по всій Європі, отримавши назву кубізму у Франції.
|
9. Романтизм
|
9. напрям у літературі, характерними рисами якого є заперечення раціоналізму, культ почуттів людини; увага до індивідуальних рис особистості; неприйняття буденності; провідні мотиви: самотності, світової скорботи, бунту та нескореності.
|
10. .Експресіонізм
|
10. від фр. «виразність, вираження». Засуджує потворні явища життя, жорстокість світу, протестує проти війни і кровопролить; твори сповнені людинолюбства, стверджують позитивні ідеали.
|
11. Реалізм
|
11.від лат. — «суттєвий», «дійсний» — стиль і напрям у літературі, мета - правдиве відтворення дійсності в її типових рисах.
|
12. Сюрреалізм
|
12.від фр. «над», виник у Франції у 1920-х роках. Його засновником був французький письменник Андре Бретон, який закликав «зруйнувати існуюче донині протиріччя між мрією та реальністю». Він вважав, що єдиною сферою, де людина може повністю виявити себе, є підсвідомі акти: сон, марення і вимагав від письменників «автоматичного письма» на рівні підсвідомості.
|
Поняття, пов’язані з модернізмом : символізм, імпресіонізм, неоромантизм, імажизм, акмеїзм, футуризм, експресіонізм, сюрреалізм, «потік свідомості». Завдання № 3. За описом упізнайте героя.
1.
|
«Маленька людина», безсила перед жорстокістю і абсурдністю світу. Він любить рідних; як службовець працьовитий, сумлінний, відповідальний; має гідність, покірний, чутливий до прекрасного. (Грегор Замза)
|
2.
|
Демон з потворною зовнішністю. Він викидає Стьопу Лиходеєва з Москви в Ялту, виганяє з квартири дядька Берліоза, вбиває з револьвера зрадника Барона Майгеля. (Азазелло)
|
3.
|
Жартівливий і неспокійний дух. Прототипом цього персонажа є демон обжерливості і розпусти. У своєму справжньому вигляді худенький демон-паж.( Кіт Бегемот)
|
4.
|
Красива жінка. Героїня, що страждає від свого забезпеченого, але пустого життя. Вона символ любові та самопожертви. (Маргарита)
|
5.
|
Лицар, покараний за те, що одного разу відпустив невдалий жарт з приводу світла і темряви. (Фагот (Коров’єв))
|
6.
|
Член МАССОЛІТа, письменник. Жив у квартирі на вулиці Садовій. Не повірив у пророцтво власної смерті. (Берліоз)
|
7.
|
Цей герой займав посаду голови житлового товариства на вулиці Садовій. Жадібний злодій. Потрапляє у божевільню. (Босий Никанор Іванович)
|
8.
|
Спекулянтка, що розбила пляшку з купленою соняшниковою олією на переході через трамвайні рейки.(Аннушка)
|
9.
|
Персонаж, який проводить час у мандрах і філософствуванні та заперечує опір злу насильством.( Ієшуа Га-Ноцрі )
|
10.
|
П’ятий прокуратор Іудеї, жорстокий і владний. Він намагався зупинити страту мандрівного філософа, але не довів справу до кінця, про що шкодував усе життя. ( Понтій Пілат )
|
11.
|
Грішниця, запрошена на бал до сатани. Вона задушила хусткою небажану дитину і закопала. З тих пір щоранку їй приносять цю хустку. (Фріда )
|
12.
|
Літератор, який написав роман про Понтія Пілата. Людина, яка виявилася не пристосована жити в тому часі, в якому народилася. (Майстер )
|
Станція №3. «Шедеври європейської лірики». (Завдання однакові для кожної групи) Завдання №1. Заповніть прогалини в таблиці.
Батьківщина автора
|
Автор
|
Твір
|
Персонаж
|
|
|
|
Кремніц
|
|
Райнер Марія Рільке
|
|
|
|
|
«Про царівну Місяцівну»
|
|
Правильний варіант заповнення таблиці.
Батьківщина автора
|
Автор
|
Твір
|
Персонаж
|
Франція
|
Ґійом Аполлінер
|
«Зарізана голубка й водограй»
|
Кремніц
|
Австрія
|
Райнер Марія Рільке
|
«Орфей, Еврідіка, Гермес»,
|
Гермес
|
Іспанія
|
Ґарсіа Лорка
|
«Про царівну Місяцівну»
|
царівна
|
Завдання № 2. На місці пропусків допишіть потрібні слова. Вкажіть автора та назву твору.
1. Під мостом (Мірабо) струмує (Сена)
Так і любов
Біжить у тебе в мене.
(Ґійом Аполлінер «Міст Мірабо»).
|
4. Це бог (мандрівок) і доручень дальніх
Дорожній шлик над світлими очима,
Вперед простерта (палиця) струнка,
Маленькі (крила), що об ступні б’ють.
(Райнер Марія Рільке «Орфей, Еврідіка, Гермес»).
|
2. Починається плач (гітари),
Розбивається чаша (світанку),
Починається плач (гітари),
Гамувати плач її марно –
Не втішайте даремно(іспанку).
(Федеріко Ґарсіа Лорка «Гітара»)
|
5. Прийшла в кузню( Місяцівна)
в серпанковім покривалі,
хлопчик дивиться на неї –
(краса) очі пориває.
(Ґарсіа Лорка «Про царівну Місяцівну»)
|
3. Де милий (Кремніц волонтер)
Вже може їх нема тепер
Душа ятриться з непокою
І(водограй) рида зі мною.
(Ґійом Аполлінер «Зарізана голубка й водограй» ).
|
6.Згаси мій (зір) – я все ж тебе знайду,
Замкни мій (слух) – я все ж тебе почую,
Я і без (ніг) до тебе домандрую,
Без ( уст) обітницю складу.
(Райнер Марія Рільке «Згаси мій зір…»).
|
Станція №4. «Хвилина слави». (Завдання різні для кожної групи) Завдання. Упізнайте книгу за короткою характеристикою, створіть до неї обкладинку та прорекламуйте.
1.
|
Цей твір - класика світової літератури, має багатомільйонні наклади у нас і за кордоном. Його перекладено багатьма мовами світу, неодноразово інсценовано і екранізовано, на його сюжет створено музичні твори, опери і балети. Це безсмертна сатирична фантасмагорія-феєрія з геніальною вставною новелою про Христа і Пілата. (М.Булгаков «Майстер і Маргарита»)
|
2.
|
Цей твір просякнутий абсурдом, страхом перед зовнішнім світом та вищим авторитетом. Ця історiя поступового виштовхування героя з кола близьких людей сприймається як процес безжалiсного вiдторгнення байдужим суспiльством «хвороï» людини. (Ф. Кафка «Перевтілення»)
|
3.
|
Ця книга - одна з найвеличніших книжок усіх часів і народів. Це драматична епопея про Людину, про піднесеність і ницість її пристрастей, безупинність блукань у пошуках істини і сенсу буття, про її злети та падіння й урешті-решт здобуття волі і кохання.(Й.В. Ґете «Фауст»)
|
V. Підбиття підсумків уроку Робота з епіграфом - Як ви розумієте вислів, що взято за епіграф до уроку? Рефлексія Вправа «Рефлексивна мішень» Учні на початку уроку отримують зображення з мішенню. ЇЇ потрібно розділити на кілька частин, вказавши параметри оцінки (оцінка своєї діяльності, оцінка змісту, оцінка діяльності учителя, оцінка форм і методів взаємодії). Учень ставить оцінки у сектори відповідно до оцінки результату. Чим ближче до цілі – тим більший бал, потім - короткий аналіз.
Додаток №1.
|
«Золоті сторінки далеких епох»
|
«Модернізм»
|
«Шедеври європейської лірики»
|
«Хвилина слави»
|
Всього
|
№1
|
№2
|
№3
|
№ 1
|
№ 2
|
Група № 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Група № 2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Група № 3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Домашнє завдання
1. Прочитати казку Д. Оруелла «Скотоферма»
2. Підготувати усне повідомлення про враження від прочитаного. 3. Індивідуальні завдання: 1. Підготувати мультимедійну презентацію «Джордж Оруелл. Життя і творчість».2. Інформаційне повідомлення «Антиутопія у світовій літературі». 3. Дослідження «Історія створення казки «Скотоферма». 4. Інтерв᾿ю з автором. Світоглядні й політичні переконання письменника.
|