Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма)

УРОК № 17 Тема. Систематизація й узагальнення вивченого за І семестр

УРОК № 17

Тема.  Систематизація й узагальнення вивченого за І семестр

Мета. Формувати предметні та ключові компетентності: усвідомлювати специфіку літератури як мистецтва слова; знати літературні твори,  осягати твори у єдності змісту та форми; знати основні факти життя та творчості письменників та поетів, передбачені програмою літературознавчі поняття;  формувати  читацький  досвід та якості творчого читача;  орієнтуватися у царині класичної й сучасної літератури; уміти оцінювати художню вартість творів, творчо-критично осмислювати їхній зміст, визначати актуальні ідеї, важливі для сучасності; спілкуватися державною мовою; розвивати абстрактне мислення;  формулювати визначення; будувати гіпотези; здійснювати  рефлексію; застосовувати комунікативні стратегії.

Обладнання: картки із завданнями.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації.

 Книги - кораблі думки, мандрують по хвилях часу

 й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж 

від покоління до покоління.

 Ф. Бекон

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент                                                                                                                 

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку                                                                                                                     

ІІІ. Мотивація навчання                                                                                                                             Перегляньте карту, де позначено станції, на яких ми зупинимося сьогодні на уроці та маршрутний лист (Додаток № 1.). Маршрут: Станція №1. «Золоті сторінки далеких епох».  Станція №2. «Модернізм».  Станція №3. «Шедеври європейської лірики». Станція №4. «Хвилина слави».                                                                                                                                              

  ІV. Опрацювання навчального матеріалу                                                                                             Станція №1. «Золоті сторінки далеких епох».(Завдання різні для кожної групи)                           Завдання. Складіть асоціативний кущ «Фауст», «Маргарита», «Мефістофель». Схарактеризуйте героїв. 

Фауст (вчений,шанована людина, всебічно розвинена особистість, отримує можливість почати життспочатку,  угода з дияволом, пошуки істини, пізнання кохання,  випробовування владою, пізнання світу,  вічний образ літератури).

Маргарита (проста дівчина, кохана Фауста, скромність і чистота, почуття власної гідності, безоглядна пристрасть, моральне падіння, душевні муки і каяття, прощення).

Мефістофель (частина сили зла, яка творить добро всупереч  волі, інтелектуал і філософ, який знає слабкості людей,  має кілька облич, неординарний, дух втілення містичної сили, асоціюється з цинічною людиною,іронічна жартівливість).                                                              Станція №2. «Модернізм». (Завдання однакові для кожної групи)

Завдання  №1. Оберіть ознаки модернізму, зайве – викресліть.

  1. Вираження глибинної сутності людини та одвічних проблем буття. (Так)
  2. Перевага у творах творчої інтуїції. (Так)
  3. Яскраво виражена схильність до рецепції фактів. (Ні)
  4. Творення нової художньої реальності. (Так)
  5. Традиційні творчі засоби: пародія, ілюзія, гра. (Ні)
  6. Пошуки нових формальних засобів у мистецтві. (Так)
  7. Синтез мистецтв. (Так)
  8. Знаковий образ – модель лабіринту. (Ні)
  9. Тяжіння до умовності. (Так)
  10. Орієнтація на створення соціальних типів. (Ні)
  11. Культ особистісного, індивідуального начала. (Так)
  12. Використання містифікації та карнавалізації. (Ні)

Завдання  №2 Оберіть поняття, пов’язані з модернізмом. Поєднайте визначення і поняття.

1.Символізм

1. найвизначніша серед декадентських течій кінця XIX - початку XX ст. Як засіб вираження  використовувався символ . 

2. Імпресіонізм

2. від фр. «враження» течія  другої половини XIX ст. – початку XX ст.  Виникла як реакція на салонне мистецтво та натуралізм спершу у живописі, звідки поширилася на інші види  мистецтва. Основоположниками у літературі стали брати Гонкури та Поль Верлен. 

3. «Потік свідомості»

3. це засіб зображення психіки людини «зсередини», як складного та плинного процесу, заглиблення у внутрішній світ героя. Характерним є використання спогадів, внутрішніх монологів, асоціацій, ліричних відступів.

4. Неоромантизм

4. від грецьк. «молодий, новий» — умовна назва естетичних тенденцій, що виникли в світовій культурі,  традиційно пов'язують з реакціями на позитивізм і натуралізм наприкінці  XIX – на початку XX ст. 

5. Імажизм

5. від фр. «образ» - течія, яка з'явилась  в Англії напередодні першої світової війни і проіснувала до середини 20-х років. Вірш вважався "каталогом образу", вишуканим сплетінням метафор,епітетів, порівнянь та інших художніх засобів - таким собі примхливим нагромадженням відтінків, образів, ритмів і мелодій. Зміст  відсувався на другий план.

6. Сентименталізм

6.  це літературний напрям, що виник у другій половині XVIII  — на початку XIX ст. Письменники прагнули відтворити світ почуттів простої людини, й викликати співчуття до героїв.

7. Акмеїзм

7.від грец. — «вершина, вищий ступінь чогось» —  течія в російській поезії на початку XX ст , що виникла як реакція на кризу символізму. 

8. Футуризм

8. від лат. «майбутнє», виник 1909 р. в Італії.  Звідти поширився по всій Європі, отримавши назву кубізму у Франції. 

9. Романтизм

9. напрям у літературі, характерними рисами якого є заперечення раціоналізму, культ почуттів людини; увага до  індивідуальних рис особистості; неприйняття буденності; провідні мотиви: самотності, світової скорботи, бунту та нескореності.

10. .Експресіонізм

10. від фр. «виразність, вираження». Засуджує потворні явища життя, жорстокість світу, протестує проти війни і кровопролить; твори сповнені людинолюбства, стверджують позитивні ідеали.

11. Реалізм

11.від лат.  — «суттєвий», «дійсний» — стиль і напрям у літературі,  мета -  правдиве відтворення дійсності в її типових рисах. 

12. Сюрреалізм

12.від фр.  «над»,  виник у Франції у 1920-х роках. Його засновником  був французький письменник Андре Бретон, який закликав «зруйнувати існуюче донині протиріччя між мрією та реальністю». Він вважав, що єдиною сферою, де людина може повністю виявити себе, є підсвідомі акти: сон, марення  і вимагав від письменників «автоматичного письма» на рівні підсвідомості.

Поняття, пов’язані з модернізмом : символізм, імпресіонізм, неоромантизм, імажизм, акмеїзм, футуризм, експресіонізм, сюрреалізм, «потік свідомості».                                                  Завдання № 3. За описом упізнайте героя.

1.

 «Маленька людина», безсила перед жорстокістю і абсурдністю світу.  Він любить рідних; як службовець працьовитий, сумлінний, відповідальний; має гідність, покірний, чутливий до прекрасного.  (Грегор Замза)

2.

 Демон з потворною зовнішністю. Він викидає Стьопу Лиходеєва з Москви в Ялту, виганяє з  квартири дядька Берліоза, вбиває з револьвера зрадника Барона Майгеля. (Азазелло)

3.

Жартівливий і неспокійний дух. Прототипом цього персонажа є  демон обжерливості і розпусти. У своєму справжньому вигляді  худенький демон-паж.( Кіт Бегемот)

4.

Красива жінка. Героїня, що страждає від свого забезпеченого, але пустого життя.  Вона символ любові та самопожертви. (Маргарита)

5.

Лицар,  покараний за те, що одного разу відпустив невдалий жарт з приводу світла і темряви. (Фагот (Коров’єв))

6.

Член МАССОЛІТа, письменник. Жив у  квартирі на вулиці Садовій. Не повірив у пророцтво власної смерті. (Берліоз)

7.

Цей герой займав посаду голови житлового товариства на вулиці Садовій. Жадібний злодій. Потрапляє у божевільню. (Босий Никанор Іванович)

8.

Спекулянтка, що розбила пляшку з купленою соняшниковою олією на переході через трамвайні рейки.(Аннушка)

9.

Персонаж, який проводить час у мандрах і філософствуванні та  заперечує опір злу насильством.( Ієшуа Га-Ноцрі )

10.

П’ятий прокуратор Іудеї, жорстокий і владний. Він намагався  зупинити страту мандрівного філософа, але не довів справу до кінця, про що шкодував усе життя.                          ( Понтій Пілат )

11.

Грішниця, запрошена на бал до сатани. Вона задушила хусткою небажану дитину і закопала. З тих пір щоранку їй приносять цю хустку. (Фріда )

12.

Літератор, який написав роман про Понтія Пілата. Людина, яка виявилася не пристосована жити в тому часі, в якому народилася. (Майстер )

Станція №3. «Шедеври європейської лірики». (Завдання однакові для кожної групи)      Завдання №1. Заповніть прогалини в таблиці.

Батьківщина автора

Автор

Твір

Персонаж

     

Кремніц

 

Райнер Марія Рільке

   
   

«Про царівну Місяцівну»

 

Правильний варіант заповнення таблиці.

Батьківщина автора

Автор

Твір

Персонаж

Франція

Ґійом Аполлінер 

«Зарізана голубка й водограй»

Кремніц

Австрія

Райнер Марія Рільке

«Орфей, Еврідіка, Гермес»,

Гермес

Іспанія

Ґарсіа Лорка

«Про царівну Місяцівну»

царівна

Завдання № 2. На місці пропусків допишіть потрібні слова. Вкажіть автора та назву твору.

1. Під мостом (Мірабо) струмує (Сена)

    Так і любов

     Біжить у тебе в мене.

(Ґійом Аполлінер «Міст Мірабо»).

4. Це бог (мандрівок) і доручень дальніх

   Дорожній шлик над світлими очима, 

    Вперед простерта (палиця) струнка, 

   Маленькі (крила), що об ступні б’ють.

(Райнер Марія Рільке «Орфей, Еврідіка, Гермес»).

2. Починається плач (гітари),

   Розбивається чаша (світанку),

   Починається плач (гітари),

   Гамувати плач її марно – 

   Не втішайте даремно(іспанку). 

(Федеріко Ґарсіа Лорка «Гітара»)

5. Прийшла в кузню( Місяцівна)

   в серпанковім покривалі,

   хлопчик дивиться на неї – 

  (краса) очі пориває.

 (Ґарсіа Лорка «Про царівну Місяцівну»)

3. Де милий (Кремніц волонтер)

    Вже може їх нема тепер

    Душа ятриться з непокою

    І(водограй) рида зі мною. 

(Ґійом Аполлінер «Зарізана голубка й водограй» ).

6.Згаси мій (зір) – я все ж тебе знайду,

Замкни мій (слух) – я все ж тебе почую,

Я і без (ніг) до тебе домандрую,

Без ( уст) обітницю складу. 

(Райнер Марія Рільке «Згаси мій зір…»).

Станція №4. «Хвилина слави». (Завдання різні для кожної групи)                                                Завдання. Упізнайте книгу за короткою характеристикою, створіть до неї обкладинку та прорекламуйте.

1.

Цей твір  -  класика світової літератури, має  багатомільйонні наклади у нас і за кордоном. Його перекладено багатьма мовами світу, неодноразово інсценовано і екранізовано, на його сюжет створено музичні твори, опери і балети. Це безсмертна сатирична  фантасмагорія-феєрія з геніальною вставною новелою про Христа і Пілата. (М.Булгаков «Майстер і Маргарита»)

2. 

Цей твір просякнутий абсурдом, страхом перед зовнішнім світом та вищим авторитетом.  Ця історiя поступового виштовхування героя з кола близьких людей сприймається  як процес безжалiсного вiдторгнення  байдужим суспiльством «хвороï» людини. (Ф. Кафка «Перевтілення»)

3.

Ця книга - одна з найвеличніших книжок усіх часів і народів. Це  драматична епопея про Людину, про піднесеність і ницість її пристрастей, безупинність блукань у пошуках істини і сенсу буття, про її злети та падіння й урешті-решт здобуття волі і кохання.(Й.В.  Ґете «Фауст»)

 

V. Підбиття підсумків уроку                                                                                                                   Робота з епіграфом                                                                                                                                             - Як ви розумієте вислів, що взято за епіграф до уроку?                                                                         Рефлексія                                                                                                                                                    Вправа «Рефлексивна мішень»                                                                                                                          Учні на початку уроку отримують зображення з мішенню. ЇЇ потрібно розділити на кілька частин, вказавши параметри оцінки (оцінка своєї діяльності, оцінка змісту, оцінка діяльності учителя, оцінка форм і методів взаємодії). Учень ставить оцінки у сектори відповідно до оцінки результату. Чим ближче до цілі – тим більший бал, потім - короткий аналіз.

Додаток №1.

 

«Золоті сторінки далеких епох»

«Модернізм»

«Шедеври європейської  лірики»

«Хвилина слави»

Всього

№1

№2

№3

№ 1

№ 2

Група № 1

               

Група № 2

               

Група № 3

               

 

VІ. Домашнє завдання

1. Прочитати казку Д. Оруелла «Скотоферма»

2. Підготувати усне повідомлення про враження від прочитаного.                                              3. Індивідуальні  завдання: 1. Підготувати мультимедійну презентацію «Джордж Оруелл. Життя і творчість».2. Інформаційне повідомлення «Антиутопія у світовій літературі». 3. Дослідження «Історія створення казки «Скотоферма».  4. Інтерв᾿ю з автором. Світоглядні й політичні переконання письменника.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма) | Додав: uthitel (09.03.2021)
Переглядів: 707 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: