Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма)

УРОК 18 Тема. Розвиток жанру антиутопії у ХХ ст.: ознаки та представники. Огляд життя та творчості Джорджа Оруелла. «Скотоферма»

УРОК 18 

Тема. Розвиток жанру антиутопії у ХХ ст.: ознаки та представники. Огляд життя та творчості Джорджа Оруелла. Зв’язок творчості Дж. Оруелла із соціально-історичною си-туацією доби.  Сатирична повість-притча «Скотоферма» – алегорія на революцію 1917 р.  в Росії.  

Мета. Формувати предметні та ключові компетентності: розповідати про розвиток жанру антиутопії у XX ст., ознаки та представників жанру, знаходити і  демонструвати приклади творів-антиутопій у різних видах мистецтва; розповідати про основні віхи життя та творчості Дж. Оруелла; давати загальну характеристику змісту творів; сприймати літературний твір у контексті епохи та історико-літературного процесу; за допомогою цифрових технологій знаходити додаткову інформацію про письменників – представників антиутопії; складати схеми, таблиці; брати участь у виконанні завдань дослідницько-пошукового характеру.  

Обладнання: мультимедійна презентація «Джордж Оруелл. Життя і творчість», таблиця «Антиутопія», відеофрагменти мультфільму «Звіроферма».  

Тип уроку: урок засвоєння нових знань 

Сатира - найгостріша зброя, коли під рукою немає іншої.  

.Данило Рудий  

        ПЕРЕБІГ УРОКУ  

І. Організаційний момент  

ІІ. Актуалізація опорних знань  

Повторення літературознавчих понять 

(Сатира,  сарказм, підтекст, алегорія, гротеск).  

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку  

ІV. Мотивація навчання  

Письменник із світовим іменем, про якого написана величезна кількість літературознавчих праць, чиї книги перекладені всіма мовами, екранізовані, як це не дивно, тривалий час залишався невідомим. Звичайно, англійська літературна спільнота добре знала Еріка Блера, котрий працював під псевдонімом Джордж Оруелл. Але масовому читачу його ім᾿я було не відоме. Справа в тому, що Оруелл просив своїх друзів і колег не писати нічого про людину по імені Ерік Блер. Пояснював своє бажання просто: створювати легенди немає сенсу, а правда вийде досить непривабливою, бо життя Блера – це ланцюг суцільних компромісів і невдач. Лише професор Кріг зважився створити академічну біографію письменника, що побачила світ наприкінці 80-х років ХХ століття.                                                                                                V. Опрацювання навчального матеріалу                                                                                    Біографічна довідка. Мультимедійна презентація «Джордж Оруелл».( Випереджальне  завдання).  (Додаткова інформація: http://newsvideo.su/education/video/70215 )                     Інформаційне повідомлення. Антиутопія. (Випереджальне завдання).                                 Антиутопія – зображення в художній літературі чи кінематографії небезпечних наслідків, пов'язаних з експериментами над людством задля його «поліпшення», задля певних, часто принадливих соціальних ідеалів; антитеза утопії. 

Як спосіб мислення фантастика була присутня в літературі, починаючи з міфічних систем стародавнього світу. Однак лише в ХVІ столітті специфічне світобачення трансформувалося в певну літературну форму – утопію. Термін, уведений Томасом Мором, у перекладі з латинської означав «місце, якого ніде немає», а отже й за змістом фантастичні твори тяжіли до зображення нереальних ідеальних держав, де все збудовано за законами розуму, де всі люди рівні й твердо вірять у непохитну досконалість існуючого ладу.  

    Однак час ішов, розвивалися наука і техніка, але людство не ставало щасливішим. 30-40 роки в житті більшості європейських країн стали періодом глибокої психологічної кризи, пов᾿язаної з розчаруванням у буржуазно-демократичній державності. До цього додалася й зневіра в казарменому соціалізмі, що будувався в СРСР, не кажучи вже про покручі фашистського режиму. Література цього періоду відреагувала на тотальний песимізм бурхливим розвитком антиутопії.  

 Робота з таблицею 

Антиутопія 

 

 

Ознаки антиутопії 

Різновиди  жанру 

Представники 

Зображена дійсність є реалізо-ваним ідеалом, який оцінюється автором дуже негативно 

Соціально-фантастична антиутопія 

О.  Хакслі  («Чудовий новий світ»);  М. Булгаков 

 ( «Майстер і Маргарита»); 

А. Платонов («Котлован»);  

Є. Замятін  («Ми») 

Типовим є конфлікт особистості й суспільства.  

Науково-фантастична антиутопія, антиутопія-алегорія 

М. Булгаков («Рокові яйця», «Собаче серце»); Дж. Оруелл («Скотоферма»); Ф. Іскандер («Кролики й удави») 

Зовнішній світ подається «із середини» очима героя, котрий конфліктує з державою 

Історико-фантастична антиутопія 

В. Аксьонов ( «Острів Крим»);  А. Гладілін («Репетиція в п'ятницю») 

Елементи фантастики в антиутопії пов`язані з реальністю та виконують різні функції: прогностичні, викри-вальні, сюжетостворюючі 

Антиутопія-пародія 

Лао Ше («Нотатки про кошаче місто»);  

В. Войнович ( «Москва 2042»); Карін (Боє «Каллокаїн») 

Відбувається деміфологізація утопічних оманливих ідей та ілюзій 

Роман-попередження 

Карел Чапек («Війна з саламандрами»); Г. Уеллс.        («Війна в повітрі»);  П. Буль    («Планета Мавп») 

Р. Бредбері. (« 451 градус за Фаренгейтом»).  

Отже, антиутопія – критичний опис суспільства утопічного типу. В антиутопії піддається сумніву сама можливість позитивного втілення якого б то не було перетворюваного інтелектуального проекту. Серед українських творів у жанрі антиутопії можемо назвати  «Сонячну машину» (1928) Володимира Винниченка, «Хронос» (2011) Тараса Антиповича, «Кагарлик» (2014) Олега Шинкаренка та ін. 

 Мистецькі паралелі 

Антиутопія в кінематографі:  

Дослідження. Історія створення й виходу казки «Скотоферма». (Випереджальне завдання) 

(У західній окупаційній зоні Німеччини 1947 року американські військові затримали кілька тисяч свіжовидрукуваних примірників книжки незрозумілою їм мовою. На палітурках можна було побачити загрозливого вигляду свиню з батогом у ратиці, а також ім’я автора латиницею – George Orwell. Це була політична казка «Скотоферма», в інших перекладах «Скотний двір», «Колгосп тварин», «Звіроферма», «Свинячий колгосп», «Ферма тварин», «Ферма «Рай для тварин», «Скотоферма» або «Свійський хутір».  Написана у 1943 – 1944 роках, «Скотоферма»  вийшла друком в Англії в серпні 1945 року. В українському перекладі професора Гарвардського університету Ігоря Шевченка (псевдонім Іван Чернятинський) книга вперше з’явилася 1947 року. Українці попросили Оруелла звернутися до читачів особисто з передмовою. У спеціально написаній до українського видання передмові Джордж Оруелл, зазначав, що для нього надзвичайно важливо, щоб люди на Заході «побачили радянський режим таким, яким він є», вважаючи, що Радянський Союз не має нічого спільного із соціалізмом, тобто суспільством, побудованим на принципах соціальної справедливості та рівності. Це необхідно для того, щоб схожа перспектива не спіткала все людство). 

Словникова робота 

Алюзія (лат. allusio — жарт, натяк) — художньо-стилістичний прийом, натяк, відсилання до певного літературного твору, сюжету чи образу, а також історичної події з розрахунку на ерудицію читача, покликаного розгадати закодований зміст.  

Анімалізм (лат. animal — жива істота) — художнє зображення тварин, птахів, комах, рослин тощо крізь призму людського світовідчуття, надання їм властивостей людського характеру. 

 Проблемне питання  

 Вважається, що твір Д. Оруелла «Скотоферма» –  це талановита алюзія на Жовтневу революцію 1917 року в Росії та її наслідки. Але чи не спрощуємо ми розуміння цього твору? Можливо, політична казка Оруелла має більш широке філософське узагальнення?  Повернемося до цього питання після обговорення твору.   

1946 року в есе «Чому я пишу» Оруелл пояснював: «Протягом останніх десяти років я понад усе прагнув перетворити політичні твори на мистецтво. Оглядаючись нині на свою творчість, я бачу, що там, де я не мав політичної ідеї, у мене незмінно з᾽являлися неживі книжки з пишномовними пасажами, реченнями без змісту, квітчастими прикметниками, словом – гра в дійсність»... Про які політичні ідеї пише автор? Які його політичні переконання? Як відбилися вони в сатиричній казці «Скотоферма»?  

Інтерв᾿ю з автором(Випереджальне завдання). 

  • Шановний містере Оруелл, поясніть, будь ласка, які ваші світоглядні і політичні переконання і що вплинуло на їх формування?  

  • У передмові до «Скотоферми» я писав: «Я схилявся до соціалістичних поглядів через те, що засуджував пригнічення і зневагу, яким піддається найбідніша частина промислових робіт-ників, а зовсім не тому, що відчував захоплення з приводу теорій планового суспільства».  

  • Чи змінилися ваші погляди?  

  • Від своїх початкових симпатій до соціалізму мене змусило відмовитися саме життя. В Іспанії, де я провів півроку під час громадянської війни, я зіткнувся з тоталітарними методами правління. Адже в Іспанію я потрапив як представник прокомуністичних сил. Працюючи кореспондентом, я став солдатом: знаходився в окопах Каталонії, був тяжко поранений, потрапив у пастку, потім – до служби безпеки, звідки довелося тікати. Там, в Іспанії, я уперше зрозумів, що тоталітаризм, як би його не називали – фашизмом чи комунізмом, –  має однакове обличчя. Фашизм я не сприйняв одразу й категорично, справжню ж суть комунізму усвідомив поступово. Мене переслідували комуністи, бо приєднався не до інтернаціональних бригад, а до іспанських троцькістів, і дивом уникнув розстрілу. Це остаточно змінило мої світоглядні й політичні переконання.  

  • Яке відношення має факт вашого перебування в Іспанії до написання «Скотоферми»?  

  • Я мав можливість порівняти полювання на інакомислячих в Іспанії з «великим терором у Радянському Союзі», де йшла фактично війна проти своїх «ворогів народу». «…людей кидали до в᾿язниць тільки тому, що їх підозрювали в неправовірних переконаннях». Я пережив глибоку душевну кризу, але я прозрів і почав невтомно боротися проти тоталітаризму в усіх його проявах.  

  • Якими стали ваші переконання?  

  • Я – категоричний ворог беззаконня, терору, насильницького однодумства, виправданих політичною необхідністю. Моя нагальна мета – викрити радянський міф у доступній широким масам формі. Я знайшов цю форму в жанрі антиутопії і класичної сатиричної притчі свіфтівського зразка.   

  • Можна сказати, що за взірець ви вважаєте сатиру Свіфта? Що імпонує вам у його творах?  

  • Свіфт засобами сатири піддав гострій критиці англійську дійсність, політику тогочасного уряду, суспільні вади, з якими він не міг змиритися.  

Бесіда 

– Які факти біографії митця вас вразили? Чим? 

– Яке ваше первинне враження про твір?  

– Визначте конфлікт первинного рівня.  

 (Первинний рівень конфлікту – конфлікт між людьми і тваринами)  

Колективне створення опорної схеми «Система образів у казці «Скотоферма»  

 
 
 
 
 
 
 
 

 Перегляд епізодів мультфільму «Звіроферма» 

Мультфільм «Звіроферма». Animal Farm (Джой Батчелор / Joy Batchelor, Джон Халас / John Halas) 1954  Мультфильм Звероферма (Скотный двор) 1954 год   

 

творення сюжетного ланцюжка казки з метою опрацювання в групах під час виконання домашнього завдання  

І блок 

Розповідь  старого кнура Майора про свій сон, заклик до боротьби.         Підготовка до Повстання. Робота свиней по навчанню і згуртуванню тварин.     Створення ватажками Наполеоном і Сніжком системи «тваринизм».  

ІІ блок 

Повстання. Захоплення влади свинями. Сім Заповідей. Тяжка праця тварин, керівна роль свиней.       Народження традицій: підняття прапору, марширування, мітинги тощо. Створення штабу, громадських організацій.       Зведення Семи Заповідей до одного гасла: «Чотири ноги добре, а дві – погано».         «Турбота» про добробут і харчування тварин. Все ліпше свині забирають собі.  

ІІІ блок 

Напад містера Джонса, бій під Корівником, перемога свиней.      Проекти вождів. Чвари між Наполеоном і Сніжком. Наполеон – диктатор, Пищик – ідеолог.       Відміна недільних Мітингів. Узурпація влади Наполеоном.         Нова політика Наполеона.         Зруйнований вітряк. Пошуки ворога.         Брак харчу взимку, голод.      Репресії. Залякування. Вимоги «признатися у своїх злочинах».         Змінена шостої заповіді.     Культ особистості Наполеона.  

ІV блок 

Переговори Наполеона з Фредеріком і Пілкінгтоном. Запевнення, що нападу на ферму не буде. Продаж деревини Фредеріку. Фальшиві банкноти.         Напад на ферму. Важка перемога. Життя після перемоги. Брак харчів. Перегляд раціону. Запевнення Пищика і віра тварин у них. Історія Боксера.       Ферма проголошена республікою. Вибори президента.     Ферма через роки. Нове покоління тварин, їх життя.            Свині на задніх ногах. «Чотири ноги добре, а дві – краще!» Єдина заповідь «Всі тварини  рівні, але деякі тварини рівніші за інших».           Угода сусідів-фермерів із свинями ферми «Рай для Тварин».             Сварка між Наполеоном і Пілкінгтоном.  

VІ. Підбиття підсумків уроку 

 Робота з епіграфом 

–  Знайдіть смислові взаємозв᾿язки між казкою Дж. Оруелла «Скотоферма» та висловом Данили Рудого, що винесений в епіграф. (Для Оруелла сатира була єдиною зброєю, за допомогою якої він зробив серйозні застереження про небезпеку світових соціальних змін, що мали місце в країнах Європи.  Казка «Скотоферма» поклала початок політичній сатирі.)  

- Систематизуйте й уточніть ваше розуміння жанрових особливостей твору. (Сам письменник визначив жанр свого твору як  казка. Ще можна додати, що це байка у прозі й політична казка, карикатура й алегорія з історичним підтекстом, антиутопія.)  

 -  Назвіть письменників – представників антиутопії ХХ, ХХІ століть. 

VІІ. Домашнє завдання 

Групові завдання.   

1. Підготувати аналітичне дослідження тексту твору за схемою «Сюжетний ланцюжок твору».      1 група – 1 блок; ІІ група – ІІ блок; ІІІ група – ІІІ блок, ІV група – ІV блок.  

 Індивідуальні завдання.  

1. Підготувати виразне читання гімну «Тварини Англії» англійською та українською мовами.  

2. Створити інтерактивний плакат «Заповіді тваринизму».  

3. Підготувати повідомлення «Сценарій революції, або попередження Миколи Костомарова».  

4. Створити колаж «Епоха, герої, прототипи» (2 – 3 учня)  

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма) | Додав: uthitel (09.03.2021)
Переглядів: 1636 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: