Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
 
Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма)

УРОК 20 Тема. Епічний театр Б.Брехта. Теоретичні засади й художня практика. Б. Брехт – драматург-новатор

УРОК 20

Тема. Епічний театр Б.Брехта. Теоретичні засади й художня практика. Б. Брехт – драматург-новатор. Зображення війни як засобу збагачення в драмі «Матінка Кураж та її діти». Ідеї попередження та риси «епічного театру» в п’єсі.

Мета. Формувати предметні та ключові компетентності: розповідати про основні етапи життя і творчості Б. Брехта; розкривати антивоєнну тематику й алегоричний сенс у п’єсі «Матінка Кураж та її діти»; усвідомлювати внесок Б. Брехта у драматургію і розвиток театру ХХ ст. загалом,  висловлювати критичну думку щодо збагачення матінки Кураж за рахунок війни, вияву меркантилізму, прагматизму в людських стосунках; розпізнавати уявні і справжні життєві цінності, висловлювати власне судження щодо цього; критично оцінювати вчинки та висловлювання героїні п’єси Б. Брехта.

Обладнання: підручник, портрет Б.Брехта, видання його творів, презентація за темою уроку, ілюстративний матеріал сцен війни.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Завдання автора п'єси полягає не в тому, 

щоб примусити прозріти у кінці матінку Кураж.

 Автору потрібно, щоб глядач прозрів.

Б. Брехт

ПЕРЕБІГ УРОКУ 

І. Організаційний момент                                                                                                                                        ІІ. Мотивація навчання                                                                                                                                   До теми війни у ХХ сторіччі зверталося багато письменників. Серед тих, хто засуджував війну у своїй творчості, є чимало знаменитих імен, але у Бертольда Брехта антивоєнні мотиви посідають особливе місце. Із його біографії відомо, що до антивоєнної тематики він звернувся ще коли навчався в гімназії.                                                                                                           Саме цій темі присвячений один із найпопулярніших і найвідоміших його творів – драма-пересторога «Матіка Кураж та її діти».                                                                                                         Твір написано про події 30-річної війни, але досліджуються в ній не події історичного минулого, а за задумом автора, актуальне для тих часів питання, про відповідальність пересічних людей за історію. Звичайно, війни починають уряди, але, як доводиться в драмі, часто звичайні люди самі шукають у війні можливості влаштувати своє особисте життя, чим і дозволяють політикам здійснювати будь-які злочинні задуми.                                                     Про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.                                                                                      ІІІ. Оголошення теми і мети уроку                                                                                                                ІV. Актуалізація опорних знань                                                                                                Інтерактивна вправа «Чиста дошка»                                                                                              Примітка. «Чиста дошка» – вправа для перевірки знань учнів. На дошці написано декілька помилкових тверджень. Учні по черзі виходять до дошки, обирають одне твердження, знаходять у ньому помилку й усно виправляють її, після чого твердження витирають. Наприкінці вправи дошка має бути чистою. За потреби учитель спрямовує міркування учнів.                                                                                                                                                               Речення на дошці.                                                                                                                             1. Бертольд Брехт – видатний німецький драматург, засновник і теоретик «драматичного театру» (засновник «епічного театру»).                                                                                                    2. Ось як згадує Бертольд Брехт своє дитинство і юнацькі роки: «У народній школі я пронудьгував чотири роки. Під час моєї дев’ятирічної консервації в одній з аугсбургзьких реальних гімназій мені пощастило хоча б якось просвітити моїх учителів. Вони весь час хвалили мене і вірили в мене…» (…мені не пощастило хоча б якось просвітити моїх учителів. Вони весь час говорили про мою схильність до неробства й незалежності).               3. Бертольд Брехт відомий і як поет 1000 віршів, автор найдовшого вірша про кохання.(автор 2000 віршів і найкоротшого вірша про кохання).                                                                   4. У 1928 році була написана і поставлена в Берлінському театрі п’єса «Копійчана опера». Але глядачі не оцінили талант автора і розкритикували цю п’єсу. (П’єса «Копійчана опера» принесла тріумфальний успіх автору на сценах усього світу).                                                                         5. У 1933 р. Брехт емігрував із фашистської Німеччини і протягом чотирнадцяти років жив у США (жив то в Австрії, то у Швейцарії, то у Франції, Данії, Фінляндії, а з 1941 року – в США).                                                                                                                                            V. Опрацювання навчального матеріалу

                 Б. Брехта можна сміливо назвати талановитим німецьким письменником, теоретиком мистецтва, театральним і суспільним діячем.

Творча спадщина Брехта не втрачає своєї популярності з часом. Наприкінці століття, відзначеного печаткою його могутнього таланта й чарівністю самобутньої особистості, п’єси драматурга – новатора як і раніше ставляться на сценах усього світу, за популярністю він поступається лише Шекспіру. Театри всього світу ставлять його п’єси , відкриваючи в них все нові сторони, які приваблюють глядачів. У наш час постановка Брехтівських п’єс – такий же іспит на зрілість для театральної трупи, як трагедія Шекспіра або комедія Мольєра.

Складання схеми «Сучасний театр – епічний театр» 

Бертольд Брехт заснував теорію та практику епічного театру. Провідним напрямом у німецькій драматургії 20-х років ХХ ст. був експресіонізм, який, за словами Брехта, «проголосив визволення людини і не здійснив його». Митці – експресіоністи виступали проти війни і крові. Брехт підняв питання про створення «бойового мистецтва» – мистецтва, що змусило б людину визначити власну позицію в житті. Глядач повинен думати, аналізувати, приймати рішення, тоді як роками народ привчали не думати, а лише виконувати накази. Брехт розрізнив два види театру: драматичний («аристотелівський») і епічний.


 

Драматична форма театру

Епічна форма театру

Дія

Розповідь про дію

Зображувала життєві явища, конфлікти

Зображувала саме буття, загальні закономірності

Залучала глядача до подій

Ставила глядача у позицію спостерігача, змушувала замислюватися 

Зверталася до почуттів, змушувала співпереживати

Зверталася до розуму, спонукала робити висновки, узагальнення

Використовувала традиційну поетику

Використовувала нетрадиційну поетику

Збуджувала інтерес до розв’язки

Збуджувала інтерес до розвитку подій і нерозв’язаних конфліктів

 Ознаки «епічного театру», сформульовані Брехтом у 20-х роках ХХ століття. ( В основі – розповідь про дію.  Зображується саме буття, загальні закономірності.  Глядачі в позиції спостерігача, що змушує замислитися над подіями. Характерний інтелектуально-аналітичний початок.  Використання нетрадиційної поетики (притчевість, «ефект відчуження»)).                                                                                                                                               «Епічний театр» Брехта дав можливість змусити глядача аналізувати те, що відбувається на сцені, зробив його активним учасником дії. І це одне із головних досягнень «епічного театру».                                                                                                                                                   Гронування «Риси епічного театру у п’єсі»                                                                                     (Викладення змісту на початку кожної картини; запровадження зонгів, які коментують дію; широке використання розповіді; поєднання частин, епізодів без їхнього злиття; параболічність; ефект «відчуження»).                                                                                                        Бесіда                                                                                                                                                                       - Що визнаєте про Тридцятилітню війну?                                                                                              - Чому саме до цього періоду німецької історії звернувся драматург?                                                           - Чому діти матінки Кураж, які виросли в однакових умовах, такі різні за своїми переконаннями і діями? У чому вони схожі на матір, а в чому-ні?                                                                   - Дайте характеристику синів матінки Кураж: Швейцеркаса й Ейліфа (їхнє місце під час війни; пригадайте як вони загинули).                                                                                                        -  У чому полягає символізм німоти доньки матінки Кураж Катрін?                                                          - Від чого застерігав Брехт у своїй драмі?                                                                                                           - Чи була загибель дітей матінки Кураж випадковою?                                                                                 - Чому Брехт не зобразив прозріння героїні?                                                                                                         VІ. Підбиття підсумків уроку                                                                                                                  Інтерактивний прийом «Мікрофон»                                                                                                         Завершіть речення: «П’єсу «Матінка Кураж та її діти» вважають твором-пересторогою …».            Робота з епіграфом                                                                                                                                             - Як ви розумієте слова Б. Брехта?                                                                                                                    

,

VІІ. Домашнє завдання.                                                                                                                        Прочитати оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…». Самостійно опрацювати біографічні відомості про життєвий і творчий шлях Генріха Белля.

Індивідуальне завдання: підготувати історичну довідку про походження вислову Сімоніда Кеоського: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ми всі полягли тут,  бо так звелів нам закон».

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 11 клас (нова програма) | Додав: uthitel (12.04.2021)
Переглядів: 1998 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: